Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienna wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Zobacz tradycje winiarskie na przedwojennych kartach pocztowych

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Nowa wystawa przedwojennych widokówek i kart pocztowych Ukazuje tradycje winiarskie miasta, miejsca związane z winiarstwem, produkcją win, brandy, win musujących, ale również - dawne winobrania i okrągłe jubileusze Zielonej Góry.
Nowa wystawa przedwojennych widokówek i kart pocztowych Ukazuje tradycje winiarskie miasta, miejsca związane z winiarstwem, produkcją win, brandy, win musujących, ale również - dawne winobrania i okrągłe jubileusze Zielonej Góry. Jarosław Wnorowski
Stare widokówki mają w sobie coś tajemniczego i niosą ogrom informacji. Możemy dzięki nim zobaczyć jak dane miejsca wyglądały 50, 100, a nawet 150 lat temu. Nowa wystawa przedwojennych widokówek i kart pocztowych zagościła w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Ukazuje tradycje winiarskie miasta, miejsca związane z winiarstwem, produkcją win, brandy, win musujących, ale ukazuje również dawne winobrania i okrągłe jubileusze Zielonej Góry. To skarbnica wiedzy historycznej, dlatego każdy, kto choć trochę interesuje się dziejami Winnego Grodu, powinien tę wystawę odwiedzić, do czego serdecznie zapraszamy.

Kto to jest filokartysta?

Otwarta, zaledwie w ubiegły piątek (1.07) wystawa “Tradycje winiarskie na przedwojennych kartach pocztowych”, powstała dzięki udostępnieniu przebogatych zbiorów dwóch zielonogórskich filokartystów (czyli wielbicieli widokówek, kart pocztowych) - Sławomira Ronowicza oraz Bartłomieja Gruszki.

Jak powiedział podczas wernisażu Leszek Kania - dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej:

W roku Jubileuszu 800-lecia Zielonej Góry nie mogło zabraknąć wystawy, ukazującej tradycje winiarskie naszego miasta. Tym razem pokażemy je odnosząc się przedwojennych kart pocztowych, na których często były zamieszczane nie tylko tak charakterystyczne graficzne emblematy winiarskie, ale i również całe zestawy dokumentujące ważne i podniosłe winobrania, jak choćby to sprzed 100 lat, gdy w Grünbergu obchodzono 700 rocznicę powstania miasta.

Gdzie kiedyś powstał trunek Bachusa?

Na ekspozycji zaprezentowane zostały obiekty związane z uprawą winorośli, produkcją wina i innych trunków, ich konsumpcją (m.in. znane i modne przedwojenne lokale) oraz świętowaniem różnych winiarskich okazji (m.in. winobrania czy choćby 700 lecia miasta). Reprodukcje wybranych na wystawę widokówek zostały powiększone do dużych formatów, tak by zwiedzający mogli bez trudu przyglądać się szczegółom nie zawsze widocznym na pierwszy rzut oka. Ich uzupełnieniem są ponadto tablice ze szczegółowymi opisami przedstawianych miejsc.

Potęga Raetscha i Buchholza

W kilku gablotach umieszczono dodatkowo historyczne butelki po szampanach, korkociągi, kieliszki oraz dokumenty największych winiarskich potentatów. To dobry wstęp przed wizytą na wystawie stałej, czyli w Muzeum Wina. Wystawa widokówek zagości do 21 sierpnia br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska