Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienna wystawa widokówek ze zbiorów Ireneusza Gorzelannego. Pokazują jak zmieniała się Polska, jest też kilka eksponatów z regionu

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Spora część eksponatów pokazuje jak zmieniał się Sulechów oraz miasta dawnego województwa zielonogórskiego.
Spora część eksponatów pokazuje jak zmieniał się Sulechów oraz miasta dawnego województwa zielonogórskiego. Jarosław Wnorowski
Pasjonata od razu poznać po tym jak opowiada o swoim hobby. Do takowych z pewnością należy Ireneusz Gorzelanny z Sulechowa, którego wystawę widokówek otwarto właśnie w środę (11.01) w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów. Pokazuje ona różne regiony Polski.

Wystawa ma tytuł "Moje spacery po Polsce" i wyeksponowano na niej ponad 300 egzemplarzy widokówek, z wybranych przez autora regionów. Spora część eksponatów pokazuje jak zmieniał się Sulechów oraz miasta dawnego województwa zielonogórskiego. Niektórych obiektów na kartkach już nie ma, a niektóre wyglądają zupełnie inaczej. Na planszach znalazło się także miejsce na opisy pokazywanych miejsc.

Są na niej nie tylko widokówki nowe i kolorowe, ale także i takie czarno-białe, z dawnych lat, do których mam spory sentyment.

- mówi Gorzelanny.

Przewodnik i czynny nauczyciel zawodu

Ireneusz Gorzelanny to rodowity Międzyrzeczanin, choć od wielu lat mieszkaniec Sulechowa. Z wykształcenia to budowlaniec, absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Zielonej Górze. Tam też "złapał" bakcyla turystycznego. Od kilkudziesięciu lat jest czynnym przewodnikiem lubuskim i pilotem wycieczek, a także wykładowcą na kursach przewodników i pilotów. Interesuje się historią, zwłaszcza regionu,, szczególnie tą najdawniejszą. Jest miłośnik szlaków cysterskich w Polsce oraz pomników św. Jana Nepomucena (sfotografował ich już kilkaset). Znakomity gawędziarz, zainteresowany winiarstwem - Bachus. Urlop najchętniej spędza gdzieś w Polsce. Zamiłowany filatelista oraz nadal czynny nauczyciel zawodów budowlanych w lubuskich szkołach.

Najstarsza pocztówka w moich zbiorach pochodzi z 1908 r. Przedstawia Messeritz (obecnie Międzyrzecz) i podarował mi ją jeszcze mój dziadek. Generalnie idea widokówek zwanych także pocztówkami jest w miarę młoda,a mało kto wie, że polską nazwę "pocztówka" wymyślił i spopularyzował nie kto inny jak Henryk Sienkiewicz.

Wystawa zagości z Bibliotece Publicznej w Sulechowie do końca stycznia, wstęp wolny w godzinach pracy książnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska