Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienne eksponaty zawitały do gablot w sulechowskiej książnicy. Możemy w nich zobaczyć bogatą kolekcję kart telefonicznych

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Ireneusz Gorzelanny ma w kolekcji obecnie kilkaset kart telefonicznych.
Ireneusz Gorzelanny ma w kolekcji obecnie kilkaset kart telefonicznych. Jarosław Wnorowski
Niecałe 15-20 lat temu, niczym nadal karty bankomatowe (które zastąpiły papierowe czeki), karty telefoniczne gościły niemalże w każdym portfelu. Kiedy zaczęły jednak znikać budki telefoniczne, a większość społeczeństwa zaczęła posiadać osobiste telefony komórkowe, zwyczajnie odeszły do lamusa. Teraz karty telefoniczne stanowią przedmiot, który się kolekcjonuje, a za niektóre można otrzymać całkiem pokaźne sumki.

Relikt przeszłości

O kartach telefonicznych, w tym w swojej kolekcji opowiedział podczas wernisażu - Ireneusz Gorzelanny. To znany sulechowski społecznik, nominowany także w tym roku do plebiscytu Gazety Lubuskiej "Osobowość roku" w kategorii "Działalność społeczna".

Karty telefoniczne w Polsce pojawiły się około 1995 roku, a najstarsza w mojej kolekcji pochodzi z 1988 roku, zaś najmłodsza z 2013, kiedy to karty zaczęły wychodzić w obiegu. Do perełek należą karty z festiwalu Woodstock w Żarach oraz te ukazujące patronów literackich danego roku. Mam ich obecnie kilkaset.

- mówi Gorzelanny.

Niech młodzież słucha

Jeszcze niedawno karty telefoniczne były pierwszymi nośnikami danych typu pre-paid z zakodowaną informacją o liczbie impulsów, umożliwiająca prowadzenie rozmów telefonicznych za pomocą automatu telefonicznego. Te były powszechne w użyciu przed erą powszechnego posiadania telefonów komórkowych. Karty telefoniczne były wielkości karty kredytowej wykonanej w formie prostokątnego plastiku o wymiarach 85,60 × 53,98 mm z umieszczonym na niej jednym układem scalonym (chipem) lub paskiem magnetycznym (wcześniej). Karty z jednej strony były zwykle bardzo kolorowe, zawierały różne grafiki okolicznościowe.

Jako ciekawostkę powiem, że karty telefoniczne firmy Dialtech oraz aparaty samoinkasujące przeznaczone są tylko i wyłącznie do użytku wewnętrznego w aresztach śledczych i zakładach karnych oraz oddziałach zewnętrznych.

- dodaje Gorzelanny.

Wystawa w Bibliotece Publicznej w Sulechowie będzie dostępna w godzinach jej otwarcia do końca lutego 2023 roku. WStep wolny.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska