MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedopatrzenie pilnujących

(kali/mos)
Niektórzy nauczyciele i rodzice uczniów twierdzą, że przeprowadzanie konkursów przedmiotowych, organizowanych przez kuratora oświaty jest niesprawiedliwe.

Konkursy przedmiotowe wywołują wiele emocji. Laureaci mogą dostać dodatkowe punkty podczas naboru do szkół ponadgimnazjalnych. Nauczycielom sukcesy uczniów także się przydają, choćby do awansu zawodowego.
- Na rejonowym konkursie języka polskiego w Zielonej Górze były dwie części, przedzielone przerwą - opowiada jedna z nauczycielek. - W niektórych klasach uczniowie od razu dostali dwa arkusze, a więc znali tematy wypracowań z części drugiej. W czasie przerwy mogli skonsultować je z nauczycielami.

Niedopatrzenie pilnujących

Sprawa jest znana Lubuskiemu Kuratorium Oświaty.
- Rzeczywiście w dwóch pomieszczeniach na 16, w których uczniowie pisali, uczestnicy od razu dostali dwie części. Nauczyciele pilnujący kazali odłożyć na bok drugi arkusz - mówi dyrektor zielonogórskiej delegatury LKO Jan Rewers.
Podczas krótkiej przerwy nie mieli możliwości kontaktowania się z nauczycielami, którzy byli w innych pomieszczeniach.
- Sprawdziliśmy, że z tych dwóch klas znacznie mniej uczniów przeszło do etapu wojewódzkiego niż z pozostałych 14 pomieszczeń - dodaje J. Rewers.

Organiczna i nieorganiczna

Inne uwagi dotyczą rejonowego konkursu chemicznego, który odbył się w Sulechowie.
- We wrześniu kuratorium przesłało do szkół wytyczne dotyczące zakresu materiału obowiązującego uczestników - opowiada jedna z nauczycielek. - Głównym tematem drugiego etapu miała być chemia organiczna. Tymczasem wśród ośmiu pytań nie było ani jednego z tego zakresu.
Jedną z osób, które układały pytania do rejonowego konkursu z chemii, jest Bożena Adamczak, doradca metodyczny Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego i nauczycielka chemii w I LO w Gorzowie Wlkp. - Konkurs odbywa się na trzech etapach: szkolnym, rejonowym i wojewódzkim. W pierwszym zakres pytań dotyczy chemii nieorganicznej, w drugim mogą się pojawić pytania z chemii organicznej, ale nie muszą. Tym bardziej że ten materiał jest dopiero w III klasie gimnazjum i uczniowie nie mają wiele czasu na jego opanowanie. Właśnie dlatego takie pytania nie znalazły się na konkursie - tłumaczy. - Chciałam jak najlepiej dla gimnazjalistów.

Finały w Gorzowie

Niektórzy są zdziwieni, że konkursy organizuje tylko gorzowski WOM. Finały odbywają się w północnej stolicy województwa, przez co uczniowie z południa województwa mają utrudniony dojazd na nie. - Takie teorie pojawiają się co roku. To próby ogłupiania dziennikarzy - kwituje dyr. WOM Jerzy Kaliszan. Konkursy organizuje kurator, a nie WOM. W WOM-ie, na zasadzie wynajmu pomieszczeń, znajduje się tylko siedziba komisji konkursowej, a niektórzy pracownicy ośrodka są wynajmowani do układania pytań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska