Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niedrogi i wytrzymały materiał na pokrycie dachu

.
Odpowiedni wybór blachodachówki jest ważnym elementy przy wykończeniu budowy domu. Można wyróżnić dwa rodzaje pokrycia dachu, są nimi blacha modułowa oraz blachodachówka w formie arkuszy. Blachodachówka w arkuszach jest wyrobem przygotowywanym pod konkretny wymiar. Rozmiar wylicza się na podstawie projektu lub po wcześniejszym i dokładnym zmierzeniu dachu. Wiąże się z tym zadbanie o właściwy transport oraz rozładunek materiału. Dodatkowo trzeba uprzednio odpowiednio przygotować miejsce na placu budowy do złożenia przywiezionego surowca na pokrycie dachowe.

Blachy modułowe nie potrzebują wcześniejszego wykonania pomiaru dachu. Wystarczająca jest informacja o powierzchni połaci podana w metrach kwadratowych. Blachodachówki z firmy Traffic-blachy posiadają standardowe wymiary umożliwiające łatwe obliczenia materiału, jego zakupu, transportu. Montaż blachodachówki jest o wiele łatwiejszy niż w przypadku systemu układania materiału ciętego na wymiar.

Blachodachówka jest trudniejsza do przetransportowania niż blacha modułowa. Wykonać mogą go dwie osoby bez użycia specjalistycznego sprzętu. Niewielkie wymiary blach modułowych ograniczają powstanie dużych ilości odpadów oraz możliwości pojawienia się błędów wynikających ze źle przeprowadzonych pomiarów połaci. Firmy budowlane oferujące pokrycia dachów, często proponują swoim klientom fachowe wyliczenia materiału potrzebnego do pokrycia dachu. Taką usługę wykonuje między innymi renomowana firma Traffic-blachy.

Pokrycia dachowe - blachą
Najczęściej używanym pokryciem dachowym jest blacha. Na samym początku wato sprawdzić geometrię oraz stopień nachylenia dachu. Blachy produkowane są w różnych wymiarach oraz mają rozmaite wielkości przetłoczeń. Podczas układania połaci na ruszcie składającym się w kontrłat i łat to należy wcześniej zapewnić odpowiedni ich rozstaw. Można skorzystać z informacji znajdujących się na stronach internetowych producentów blachodachówek. Precyzja rozmieszczenia łąt jest bardzo ważna dla estetyki i trwałości dachu oraz jego szczelności. Źle zmierzone odległości pomiędzy łatami mogą spowodować, że wkręty mocujące blachodachówkę znajdą się w przeróżnych miejscach.

Blachodachówka wymaga przygotowanie sztywnego poszycia przez rozpoczęciem krycia. Najlepszym rodzajem jest poszycie z desek świerkowych i sosnowych. Zazwyczaj do tego rodzaju wykorzystuje się deski mające szerokość 12-15 centymetrów lub 20-25 milimetrów. Układa się je na styk i można także zakupić ich substytuty, czuli wodoodporne płyty wiórowe lub OSB. Inną opcją zapewnienia sztywnego poszycia jest wykorzystanie specjalnej folii lub papy.

W przypadku potrzeby przycinania blachodachówki należy, pamiętać aby:
•wykonywać cięcie właściwymi narzędziami,
•przygotować nożyce ręczne lub skokowe,
•ciąć ,,na zimno”,
•nie używać szlifierek kątowych, powodujących możliwość pojawienia się rdzy w późniejszym użytkowaniu,
•wykonywać przecięcia na powierzchni ziemi, podłogi, a nie na dachu,
•miejsce do wykonywania cięć odpowiedni przygotować, aby opiłki nie zarysowały innych połaci blachodachówki.

Podczas montowania blachodachówki, pracę należy rozpocząć od okapu i układania kolejno rzędów w stronę kalenicy. Gdy mamy do czynienia z blachami modułowymi kolejność ułożenia jest dowolna. Niektórzy z dekarzy rozpoczynają od góry do dołu inni odwrotnie. Blachodachówka powinna być rozłożona od pierwszego rzędu równolegle do linii okapu. Źle rozpoczęty montaż uniemożliwia późniejsze skorygowanie powstałych błędów. Blachodachówka jest montowana za pomocą klamer zwanych żabkami lub haftrami. Dzięki nim ułożone arkusze nie mogą się przesuwać i nie dochodzi do jakichkolwiek deformacji.

Blachodachówka produkowana w arkuszach
Blachodachówka pod postacią arkuszy jest cięta pod konkretny wymiar, który może osiągać nawet kilka metrów długości. Wcześniejsze wyliczenie rozmiaru dachu umożliwia odpowiednie przygotowanie właściwych wielkości arkuszy. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, którzy w sprawdzony sposób wyliczą ilość potrzebnego materiału na pokrycie dachowe. Warto pamiętać, że arkusze sporządzone w ten sposób będą pasowały do tego konkretnego dachu. Nie można ich w pełni wykorzystać na inny dach, chyba że bierze się pod uwagę możliwość ich cięcia i powstania dużej ilości odpadów. Najlepszym dachem do pokrycia blachodachówką, są proste formy – jedno lub dwuspadowe dachy. Wówczas nie potrzebne jest cięcie materiału oraz uniknięcie odpadów i dłuższego czasu pracy. Blachodachówka powinna być bezpiecznie transportowana, ponieważ jej duże i kruche połacie mogą ulec zniszczeniu.

Blachodachówka panelowa

Blachodachówka panelowa, inaczej nazywana jest modułową. Sprzedaż jej dostępna jest pod postacią niewielkich elementów tworzących cały system służący do montażu dachu. Na rynku dostępne są przeróżne wielkości modułów blachodachówki. Zawsze można dokupić lub zwrócić kilka paneli. Układnie pojedynczych paneli jest proste i wygodne. Możliwość wystąpienia potrzeby cięcia elementów pozwala na mniejsze straty materiału. Blachodachówka panelowa zazwyczaj jest pakowana w pakiety po kilka sztuk oraz dostarczana na paletach. Zatem blachodachówka panelowa jest łatwiejsza i bezpieczniejsza w transportowaniu.
Podsumowując blachodachówka w arkuszach jest korzystniejszym rozwiązaniem w przypadku dachów o dużej powierzchni i prostym kształcie. Natomiast przy układaniu pokrycia skomplikowanego dachu, warto użyć blachodachówki panelowej.

Sprawdź również:
montaż dachów
•aktualne ceny blachodachówki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska