Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NIEDZIELA Gorzów: dziś odsłonięcie pomnika ks. Andrzejewskiego. Zobaczcie, jak wygląda [GALERIA]

Tomasz Rusek
Tomasz Rusek
Dziś przy katedrze zostanie odsłonięty pomnik prałata Witolda Andrzejewskiego. Zaprezentowana zostanie też poświęcona mu wystawa
Dziś przy katedrze zostanie odsłonięty pomnik prałata Witolda Andrzejewskiego. Zaprezentowana zostanie też poświęcona mu wystawa Tomasz Rusek
Pomnik prałata, który na zawsze zapisał się w historii miasta, stanął koło katedry. Oficjalnie będzie odsłonięty dziś, jednak już możecie go obejrzeć w GL.

Uroczystość odsłonięcia będzie dziś. Każdy mieszkaniec może wziąć w niej udział. Zaproszenie wystosowała gorzowska Solidarność. Tę wielką chwilę zaplanowano o 12.00 na placu przy gorzowskiej katedrze. Mszy świętej polowej w intencji Ojczyzny będzie przewodniczył biskup diecezjalny ks. biskup Tadeusz Lityński.

Wraz z pomnikiem zaprezentowana zostanie przygotowana przez IPN wystawa plenerowa "Pielgrzym Niepodległości 1940 - 2015" poświęcona sylwetce ks. prałata Witolda Andrzejewskiego.

Przypomnijmy: pomnik nie jest pierwszym upamiętnieniem lubianego przez gorzowian księdza. W. Andrzejewski ma w mieście swoją ulicę, pamiątkową tablicę, w 2007 r. został honorowym obywatelem Gorzowa. Zmarł w 2015 r.

Przypomnijmy (za www.gorzow.pl na podst. Encyklopedii Gorzowa) jego sylwetkę.
"Witold Andrzejewski urodził się w czasie II wojny światowej – 5 kwietnia 1940 w Kownie. Nie dane mu było poznać swego ojca – także Witolda, który będąc rotmistrzem 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, zginął na wojnie, zamordowany w Charkowie. Z matką mieszkał najpierw we Wrocławiu, a potem w Łodzi, gdzie zdał maturę i rozpoczął studia teatralne (obecnie łódzka „filmówka”). Nie ukończył ich, dopiero w 1963 roku zdał je eksternistycznie w Warszawie.

Od 1960 roku przez sześć sezonów grał na deskach gorzowskiego Teatru im. Juliusza Osterwy. W tym okresie do Gorzowa przyjechali Irena i Tadeusz Byrscy, którzy zatrzymali go w gorzowskim teatrze. W sumie wystąpił w 45 sztukach. Grał m.in. rolę tytułową w „Don Alvares” (1964) oraz Gustawa-Konrada w „Dziadach” (1965). To Byrskich pierwszych poinformował o wyborze swojej dalszej drogi życiowej.

W 1966 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu, a sześć lat później przyjął święcenia kapłańskie. Pierwszą parafią, do której trafił jako wikary, była przy ul. Mieszka I; tam też przez prawie 30 lat, do swojej śmierci, był później proboszczem. Krótko przebywał także w katedrze i w kościele w Siedlicach.

Witold Andrzejewski założył Duszpasterstwo Akademickie przy gorzowskiej katedrze. Uwielbiany przez młodzież, miał z nią świetny kontakt, chcieli go słuchać. W nieistniejącej już Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Dąbrowskiego pracował jako katecheta. Był opiekunem i duszpasterzem gorzowskiej „Solidarności” (od 1995 roku jej honorowym członkiem), środowisk kresowych, ludzi pracy, policji, która ponoć sama go poprosiła o duchową opiekę. Prowadził znaną wielu gorzowianom audycję w Radiu Gorzów - „Anioł Pański” z krótkimi rozważaniami. Rozpoczął także gorzowskie pielgrzymki na Jasną Górę.

Określany był jako człowiek o niezłomnym charakterze, uczciwy, bezkompromisowy, odważny. W 2007 roku, w 750. rocznicę miasta, został honorowym obywatelem Gorzowa. Tego samego roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 30 stycznia 2015 r. po długiej chorobie".

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Aktorka z Gorzowa daje ministrowi Gowinowi lekcję o imigrantach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska