Niedźwiedź Wojtek - nowa gwiazda komiksu z Żagania

Tomasz Hucał 68 377 02 20 [email protected]
- Najpierw komiks kolorowałam ręcznie. Potem z panią Wiolettą Sosnowską robiłyśmy to już komputerowo - opowiada Anna Kret.
- Najpierw komiks kolorowałam ręcznie. Potem z panią Wiolettą Sosnowską robiłyśmy to już komputerowo - opowiada Anna Kret. fot. Tomasz Hucał
Udostępnij:
Ten komiks może niedługo być znany na całym świecie. Dzieło uczennicy z Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych opowiada o niedźwiedziu Wojtku, który w trakcie II wojny światowej służył w armii Andersa.
Jedna ze stron gotowego komiksu, który niedługo będzie można zobaczyć w internecie.
Jedna ze stron gotowego komiksu, który niedługo będzie można zobaczyć w internecie.

Jedna ze stron gotowego komiksu, który niedługo będzie można zobaczyć w internecie.

Po ubiegłorocznym sukcesie w europejskim programie e-Twinning, Wioletta Sosnowska, nauczycielka z ZST-H, wraz z koleżanką z włoskiej Imoli, zastanawiały się co wymyślić na ten rok, by znów zadziwić Europę. - Projekt nazwałyśmy "W kręgu znaków zodiaku", ale nie chodziło o horoskopy, ale bardziej o mitologię, czy sztukę w znakach zodiaku - tłumaczy żagańska nauczycielka.
Szybko jednak okazało się, że projekt zakręci się wokół jednej gwiazdy - niedźwiedzia Wojtka. - Do tego czasu o nim nie słyszałam, ale w naszej partnerskiej szkole jest on znany. To właśnie armia Andersa z Wojtkiem wyzwalała Imolę - opowiada W. Sosnowska.

Wymyślono komiks, ale trzeba było go najpierw narysować. - Długo szukałam wśród uczniów, którzy wiem, że potrafią rysować. Ale odbijałam się od nich, słysząc "nie dam rady", "nie mam czasu". Aż bibliotekarka poleciała mi Anię, której nie uczyłam i nie znałam - wspomina nauczycielka.
Pierwsza rozmowa obu pań była zaskakująca. W. Sosnowska delikatnie podchodziła do tematu, żeby nie zrazić uczennicy, a ta wypaliła nagle "To właśnie mnie pani szukała". I tak zaczęła się ich współpraca. - Do tej pory rysowałam komiksy, ale tak dla siebie. Chyba nigdy nikomu ich nie pokażę - śmieje się Anna Kret. - Opowieść o Wojtku to moje pierwsze publiczne dzieło.
W każdej postaci wyraźnie widać zainteresowanie Ani. - Pasjonuję się mangą, dlatego moje postacie są takie trochę mangowe - wyjaśnia.
Komiks rysuje od lutego. W czwartek w szkole odbyła się jego promocja, ale to jeszcze nie koniec tworzenia. - Ma już ponad 60 stron. Ale są jeszcze historie, które trzeba dopisać i pewne rzeczy do poprawienia - tłumaczy żagańska uczennica.

To efekt współpracy szkoły z profesorem Wojciechem Narębskim, ostatnim żyjącym żołnierzem z 22. kompanii zaopatrzenia artylerii, w której służył Wojtek. - Profesor poprawia wszystko. A to lufy karabinów nie przypominały tych, które były w tamtym czasie na wyposażeniu armii Andersa, a to w bitwie pod Bolonią pojawiły się góry, których nie było. Zadaje nam mnóstwo pracy - mówi W. Sosnowska.
Profesor napisał też recenzję do komiksu, bardzo pozytywną. - To jedyna prawdziwa historia Wojtka. Wszelkie źródła podają, że małego misia kupili żołnierze od perskiego chłopca. A to nieprawda, bo w tamtym czasie nasza kompania jeszcze nie istniała - wyjaśnia W. Narębski. - Kupił go oficer dla pewnej kobiety wracającej z Syberii. I potem dopiero trafił do nas.
Już w listopadzie komiks będą mogli zobaczyć uczniowie żagańskich szkół, podczas spotkań z autorami. Później trafi do wszystkich szkół w Polsce pracujących w projekcie e-Twinning. - Ale to nie koniec. Już mamy zapewnienie od brytyjskich fanów Wojtka, że chcą go rozreklamować na całym świecie - zapowiada W. Sosnowska.
Czy popularność komiksu spowoduje, że jego rysowniczka zawodowo zajmie się tą tematyką? - Nie. To moja pasja, a gdy stanie się sposobem na zarabianie pieniędzy, może mi szybko zbrzydnąć. A tego nie chcę - podkreśla Ania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie