Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie-festiwal, czyli akcja wsparcia dla środowiska artystycznego dwumiasta

OPRAC.:
Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Życie w tzw. dwumieście w czasach koronawirusa wygląda zupełnie inaczej. Ucierpiało na tym również środowisko kulturalne.
Życie w tzw. dwumieście w czasach koronawirusa wygląda zupełnie inaczej. Ucierpiało na tym również środowisko kulturalne. Aleksandra Pazda
W celu wsparcia świata kultury we Frankfurcie nad Odrą i w Słubicach grupa składająca się z kilku miłośniczek kultury mieszkających w dwumieście zorganizowała nie-festiwal pod nazwą NIE MA NIKOGO 2020.

Jak tłumaczą pomysłodawczynie „nie-festiwalu” kryzys spowodowany przez koronawirusa mocno dotknął także środowisko artystyczne dwumiasta: Frankfurt nad Odrą i Słubice. Ośrodki kultury są zamknięte, a planowanie średnio- i długoterminowe w obecnej sytuacji jest niemożliwe. Artyści i artystki walczą o przetrwanie. Puste sale, opuszczone sceny, zamknięte teatry. NIE MA NIKOGO?

Trwa głosowanie...

Czy w czasach koronawirusa wspierdasz środowisko kulturalne?

Festiwal, który się nie odbędzie

Na czym polega pomysł? Ze sprzedaży biletów na festiwal, który się nie odbędzie, zebrane zostaną datki, które następnie organizatorki przekażą artystom i artystkom, ośrodkom kultury i stowarzyszeniom kulturalnym. O pomoc finansową mogą ubiegać się osoby ze świata kultury po obu stronach Odry. W tym celu należy złożyć wniosek.

– Mimo obecnie zamkniętej polsko-niemieckiej granicy czy raczej właśnie z tego względu chcielibyśmy za pomocą naszej wyjątkowej akcji zbierania darowizn pokazać, że jesteśmy dwumiastem i że w trakcie kryzysów takich jak ten musimy działać solidarnie. Oferta kulturalna to przestrzeń, w której ludzie spotykają się, poznają, wymieniają myślami i doświadczeniami – niezależnie od tego, kim są i skąd pochodzą. Dlatego uważamy za niezwykle ważne zorganizowanie wsparcia dla ludzi, którzy tworzą ofertę kulturalną po obu stronach Odry i znajdują się dziś w trudnym pod względem gospodarczym położeniu – uzasadniają organizatorki NIE MA NIKOGO.

Pomóc może każdy

Kolejny krok należy do publiczności. Na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem www.keenada.org rozpocznie się 1 czerwca b. r. sprzedaż biletów w trzech kategoriach cenowych. Bilety będzie można nabywać również w kasach biletowych w Kleist Forum oraz w Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej.

Kto chciałby przekazać mniej lub więcej, niż równowartość biletów, ten może przekazać darowiznę w dowolnej kwocie na konto stowarzyszenia KUNSTGRIFF, które jest podmiotem odpowiedzialnym za akcję. Wszystkie darowizny, które wpłyną do 15 lipca, trafią do wspólnej puli.

O otrzymanie dofinansowania z niej będą mogli składać wnioski artyści i artystki, zarządcy ośrodków i miejsc kultury oraz stowarzyszenia kulturalne dotknięci kryzysem spowodowanym przez pandemię koronawirusa. Następnie kompetentne jury zadecyduje o rozdysponowaniu środków.

Czas do 1 lipca!

Formularz do złożenia wniosku można pobrać ze strony internetowej: https://keenada.org/ . Należy wpisać swoje dane kontaktowe, profil działalności i opisać aktualną sytuację, co posłuży jury za podstawę do rozstrzygnięcia wniosku. Dokumenty można składać jedynie drogą elektroniczną do 1 lipca b. r.

Organizatorem nie-festiwalu NIE MA NIKOGO 2020 jest stowarzyszenie KUNSTGRIFF. Sieć kulturalna – Netzwerk für Kultur e. V., które już od 13 lat angażuje się na rzecz kultury w dwumieście.

POLECAMY Z REGIONU

Wideo: Klip Jowity Świtońskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska