Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

- Niemcy chcą wybierać prezydenta w Polsce? Ja się na to nie zgadzam! - powiedział Andrzej Duda. Naczelny gazety ,,Die Welt" odpowiada

OPRAC.:
Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Andrzej Duda podczas wizyty w Bolesławcu mówił o „niemieckim ataku w wyborach”
Andrzej Duda podczas wizyty w Bolesławcu mówił o „niemieckim ataku w wyborach” Eliza Gniewek-Juszczak
- Niemcy chcą wybierać prezydenta w Polsce? Ja się na to nie zgadzam - powiedział w Bolesławcu prezydent Andrzej Duda. Redaktor naczelny niemieckiego dziennika ,,Die Welt" odpowiada: - Musimy porozmawiać, panie Duda.

W ostatnich dniach, podczas wystąpień na wiecach wyborczych, prezydent Andrzej Duda oskarżał niemieckie media o prowadzenie „bezpardonowej, brudnej kampanii skierowanej przeciwko niemu”.

- Niemcy chcą wybierać w Polsce prezydenta? Ja się na to nie zgadzam! -

mówił polski prezydent podczas wizyty w Bolesławcu, atakując m.in. Philippa Fritza, korespondenta gazety „Die Welt” w Warszawie.

,,Musimy porozmawiać, panie Duda!"

- Niedawno można było przeczytać w gazecie "Die Welt", że ich korespondent warszawski donosił, że pan Trzaskowski to lepszy byłby dla Niemiec prezydent, bo jest przeciwko temu, żeby Polska brała reparacje od Niemców, żeby Polska domagała się odszkodowania za II wojnę światową, za zniszczenia, które zostały wtedy dokonane - powiedział Duda.

Chodziło dokładnie o słowa Philippa Fritza, który w tekście z 28 czerwca stwierdził m.in., że Rafał Trzaskowski wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem "mógłby uzyskać mniej konfrontacyjny ton w relacjach z Niemcami".

Prezydent mówił też o „niemieckim ataku w wyborach”. - Dzisiaj mamy kolejną odsłonę niemieckiego ataku w tych wyborach, bezpardonowej brudnej kampanii, tym razem skierowanej przeciwko mnie - powiedział. - Boleję nad tym, ale liczę się z tym, że będę brutalnie, kłamliwie oszczerczo atakowany - dodał prezydent.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Na stronie niemieckiego dziennika pojawił się felieton redaktora naczelnego. Ulf Poschardt zatytułował go ,,Musimy porozmawiać, panie Duda!"

Polska ważna dla Niemiec
W komentarzu, zamieszczonym w niedzielę wieczorem na stronie internetowej gazety ,,Die Welt", Poschardt stwierdza, że nie ma żadnych podstaw do przypisywania mediom związanym z Axel Springer złych intencji. Jak zauważa serwis "Deutsche Welle", o sprawie ułaskawienia pedofila, na prośbę rodziny, pierwsza pisała "Rzeczpospolita", a dopiero potem podchwycił ją należący do niemieckiego koncernu "Fakt".

- Prezydent Polski Andrzej Duda prowadzi kampanię przeciwko wydawnictwu Axel Springer, grupie WELT i jej warszawskiemu korespondentowi. Tam, gdzie nasi pracownicy są atakowani, jesteśmy w 100 procentach po ich stronie - i szukamy cywilizowanego dyskursu - napisał redaktor naczelny i podkreślił, jak ważną rolę Polska odegrała w zjednoczeniu Niemiec.

- Nasi polscy sąsiedzi i przyjaciele wybaczyli nam, Niemcom wszystko, co nasz kraj zrobił dumnym Polakom. Jesteśmy za to wdzięczni i popieramy wzięcie odpowiedzialności za niemieckie zbrodnie, które wydarzyły się w szczególności w Polsce. Zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe bez związku zawodowego Solidarność i bez polskiego papieża. Uklęknięcie Willy'ego Brandta w Warszawie to kamień węgielny naszych racji stanu.

,,Wróćmy do cywilizowanego dyskursu"

Ulf Poschardt dodał również, że ich korespondent spełnia bardzo ważną rolę. - Dlatego też sprzeciwiamy się propagandzie prezydenta Polski Andrzeja Dudy przeciwko naszemu wydawnictwu, naszej redakcji i przeciwko Philippowi Fritzowi, który pomaga nam, Niemcom, lepiej zrozumieć Polskę dzięki swoim doskonałym relacjom, analizom i komentarzom.

Redaktor naczelny zaapelował również do prezydenta A. Dudy, by powrót do ,,cywilizowanego dyskursu":
- Kochamy naszych polskich sąsiadów, ale tego rodzaju zastraszanie jest nie do przyjęcia. Wróćmy szybko do cywilizowanego dyskursu. Chcielibyśmy z panem o tym porozmawiać, panie prezydencie Duda.

Źródło: Die Welt


WIDEO:Wybory 2020 - Andrzej Duda w Sulęcinie

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska