Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy intensywnie szukają w Lubuskiem przyszłych pracowników

Agnieszka Stawiarska 68 324 88 51 [email protected]
Roman Sondej, kurator oświaty i Mariola Kostrzewska, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego
Roman Sondej, kurator oświaty i Mariola Kostrzewska, Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego
- Nasi młodzi mieszkańcy już mają bardzo atrakcyjne oferty nauki i potem pracy w Niemczech - mówił Grzegorz Błażkow, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy na konferencji zorganizowanej przez „Gazetę Lubuską”.

Czytaj też: Tu czeka praca! Sprawdź najnowsze oferty z urzędów pracy

W piątek w zielonogórskim hotelu Ruben spotkali się zaproszeni przez „Gazetę Lubuską” eksperci i goście, aby podyskutować o kształceniu ustawicznym dorosłych. Mówili także o przystosowaniu obecnego systemu nauki do realiów, a przede wszystkim możliwości zatrudnienia.

- Od dawna domagam się strategii kształcenia zawodowego dla całego województwa - mówił Roman Sondej, lubuski kurator oświaty. - Wtedy dopiero można myśleć o racjonalnym wydawaniu pieniędzy, podniesieniu poziomu nauki, rozwoju szkół i atrakcyjnej ofercie dla mieszkańców. Kształcenie zawodowe jest najdroższe, bo wymaga nowoczesnych warsztatów. Jak mamy uczyć mechaników na przykładzie starych fiatów?

Kurator przedstawił sieć i ofertę szkół kształcenia ustawicznego w Lubuskiem. - Dziś jest tak, że powiaty ścigają się w uruchamianiu kierunków nauki na przykład na mechatronika, bo jest tych specjalistów za mało, a za chwilę okaże się, że mamy 200 bezrobotnych mechatroników - mówił kurator. - Dlatego potrzebna nam jest strategia kształcenia. Może wtedy uda nam się zwiększyć liczbę dorosłych, którzy się uczą, bo wciąż jest ich mało. A tylko wtedy łatwiej mieszkańcy będą znajdować odpowiednią dla siebie pracę.

Nie jesteśmy konkurencyjni

Czytaj też: Jeśli mówisz po niemiecku masz szansę na pracę

- Zgadzam się z kuratorem, że bez nauki przez całe życie nie możemy już funkcjonować - przyznał Grzegorz Błażkow, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze. Przytoczył kilka danych o bezrobociu w regionie. W tym roku od marca spadło o 13 tys. osób. Teraz wynosi 14 proc., w kraju średnio 11. Największy problem ze znalezieniem zatrudnienia mają od lat mieszkańcy powiatu krośnieńskiego, nowosolskiego i żagańskiego. - Policzyliśmy, że w województwie w tym roku zaledwie 3 proc. Lubuszan brało udział w szkoleniach, to mało - uważa Błażkow. - Z drugiej strony nasi, lubuscy pracodawcy mówią w 90 proc., że oni mają wystarczającą im kadrę. Niepotrzebne im zmiany. Dla mnie to dziwne, bo w kraju trzy czwarte biznesu twierdzi, że mają problemy z odpowiednimi pracownikami.

 

Pracodawca uczy, a  potem płaci

Czytaj też: Praca w regionie. Zawody skazane na bezrobocie

Dyrektor WUP wskazał pewne zmiany, który już się pojawiły na rynku pracy, a które wymuszą kształcenie dorosłych na wyższym poziomie. Jedno zjawisko to niż demograficzny, coraz mniej młodych absolwentów. Drugie zjawisko, które już ma miejsce, to intensywne poszukiwania w naszym regionie młodych ludzi, po gimnazjach, chętnych do nauki i pracy w Niemczech. - Proszę państwa, Niemcy już zaczęli u nas nabory - mówił Błażkow. - Mają u siebie projekty, w których kształcą pod konkretne potrzeby pracodawcom. Uczeń idzie tam do szkoły, uczy się zawodu w teorii i praktyce u przyszłego szefa. Poznaje najnowsze technologie. Dostaje kieszonkowe w euro, za darmo mieszka i ma zapewnioną po szkole pracę. My nie szans w konkurencji z taką ofertą.

Z drugiej strony w naszym regionie wydano już 170 mln zł na aktywne formy zwalczania bezrobocia. Tylko czy są tego efekty? W tej chwili powstał dokument nazywany strategią zatrudnienia. Odbędą się konsultacje społeczne na ten temat. Potem przyjmie go sejmik województwa. Skutkiem zapisów w tej strategii będzie podział pieniędzy na określone działania, które mają poprawić sytuację na rynku pracy.

Konferencja podsumowywała dwuletni projekt unijny prowadzony przez „Gazetę Lubuską” - „Nauka to najlepsza inwestycja” finansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny.

Więcej o tematach poruszanych podczas spotkania w czwartkowym dodatku „Praca i Edukacja”.

Czytaj też: Gubin: Firmy stawiają hale, będzie praca w strefie

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska