Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy na wystawie w międzyrzeckim muzeum

Dariusz Brożek
Starosta z Padeborn w Niemczech Manfred Müller (z lewej) wręczył mapę swojego powiatu Grzegorzowi Gabryelskiemu - staroście międzyrzeckiemu, któremu podlega muzeum i sąsiadujący z nim piastowski zamek.
Starosta z Padeborn w Niemczech Manfred Müller (z lewej) wręczył mapę swojego powiatu Grzegorzowi Gabryelskiemu - staroście międzyrzeckiemu, któremu podlega muzeum i sąsiadujący z nim piastowski zamek. Dariusz Brożek
W muzeum otwarto wystawę "Niemcy i inni mieszkańcy Międzyrzecza". Dziś obejrzeli ją oficjele i goście z Niemiec. Międzyrzeczanie będą mogli zwiedzać ekspozycję od przyszłego czwartku.

W jednej z sal muzeum w Międzyrzeczu zgromadzono eksponaty z XIX i z pierwszej połowy XX w. związane z niemieckimi mieszkańcami. Co zobaczymy na wystawie "Niemcy i inni mieszkańcy Międzyrzecza"? M.in. archiwalne zdjęcia niemieckich żołnierzy z czasów drugiej wojny, ale także radziecki film z 1945 r., którego fragment poświęcony jest zajęciu przez czerwonoarmistów Meseritz (niemiecka nazwa Międzyrzecza) oraz pobliskich bunkrów.

Ekspozycję uzupełniają materiały poświęcone Łemkom, którzy zostali przesiedleni na Ziemię Międzyrzecką w ramach Akcji Wisła po zakończeniu wojny. Oraz archiwalne zdjęcia belgijskich renegatów z Legionu Walońskiego i Hindusów, którzy podczas ostatniej wojny służyli w mundurach Waffen SS pod niemiecką komendą. Stacjonowali w koszarach w obecnej Kęszycy Leśnej (dawniej Regenwurmlager) i w obozie koło wsi Pieski (dawniej Pieske) pod Międzyrzeczem. Po zakończeniu wojny byli sądzeni w swoich krajach za zdradę, wielu z nich zostało skazanych na kary śmierci.

W dzisiejszym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele władz, placówek naukowych i spora grupa Niemców ze stowarzyszenia Heimatkreis Meseritz und Birnbaum skupiającego byłych mieszkańców Międzyrzecza i Międzychodu z przewodniczącym Leonhardem von Kalckreuthem na czele.

Starosta z Padeborn w Niemczech Manfred Müller wręczył mapę swojego powiatu Grzegorzowi Gabryelskiemu - staroście międzyrzeckiemu, któremu podlega muzeum i sąsiadujący z nim piastowski zamek.

- Jestem dumna, że mogłam objąć patronat nad tą wystawą. Od kilku lat jesteśmy w Unii Europejskiej, a naszymi najbliższymi sąsiadami są nasi przyjaciele z Niemiec - mówiła senator Helena Hatka.

Mieszkańcy będą mogli oglądać wystawę od najbliższego czwartku, 1 marca, od wtorku do piątku od 9.00 do 16.00 oraz w niedzielę od 10.00 do 16.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska