Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy wprowadzają "hamulec bezpieczeństwa". Dla niektórych landów oznacza to twardy lockdown

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Od 24 kwietnia w Niemczech obowiązują nowe przepisy.
Od 24 kwietnia w Niemczech obowiązują nowe przepisy. Andrzej Szkocki/Polska Press
Bundestag i Bundesrat przyjęły nowelizację ustawy o ochronie przed infekcjami. Na jej mocy wszedł w życie między innymi zapis o godzinie policyjnej w Niemczech.

Ustawa o ochronie przed infekcjami wprowadza tak zwany hamulec bezpieczeństwa, czyli twardy lockdown. Dotychczas kwestie obostrzeń poszczególne kraje związkowe regulowały we własnym zakresie. Teraz wdrażanie obostrzeń jest już jednolite.

Godzina policyjna w Niemczech

Nowe przepisy weszły w życie w sobotę, 24 kwietnia, i będą obowiązywały najpóźniej do 30 czerwca. Według nich jeśli w ciągu tygodnia, w danym mieście bądź powiecie, chorych na COVID-19 będzie więcej niż 100 osób na 100 tysięcy, i próg ten będzie przekroczony przez trzy dni z rzędu, wówczas wprowadzona zostanie godzina policyjna.

W przypadku wprowadzenia tego ograniczenia, od godziny 22 do 5 rano nie będzie można opuszczać posesji, ani mieszkań. Wyjątkiem będą nagłe sytuacje, jak wypadki medyczne, konieczność opieki nad bliskimi lub zwierzętami, obowiązki zawodowe oraz prawo do kontaktu z dzieckiem. Do północy będą dozwolone spacery i bieganie, jednak w pojedynkę.

Zobacz: Godzina policyjna w Niemczech. Od 22 do 5 rano nie można opuszczać domów

Źródło:
RUPTLY

Odwiedziny i nauka zdalna

Jedno gospodarstwo domowe będzie mogła odwiedzić tylko jedna osoba na raz. Wyjątkiem są spotkania małżonków i partnerów cywilnych oraz sytuacje związane ze sprawowaniem opieki.

Jeżeli zachorowalność przekroczy 165 przypadków przez siedem dni, powróci nauczanie zdalne.

Środki przewidziane przez hamulec są bardzo surowe

- zauważa kanclerz Angela Merkel, podczas swojego wystąpienia, podkreślając, że wdrożenie ich nie było łatwą decyzją, jednak konieczną.

Czytaj też: Szczepionka nie zrobi z nas wampira. Czyli o tym, jakie teorie spiskowe krążą w powietrzu

Podróżowanie i chaos w przepisach

Dopuszcza się podróże służbowe, ale nie turystyczne. Zakaz obejmuje również przejazdy przez regiony z obowiązującą godziną policyjną. Jak powiedział "Bildowi" Wolfgang Kubicki, wiceszef FDP, zakaz przejazdu przez regiony, w których obowiązuje godzina policyjna, obejmuje i przejazdy samochodem, i pociągiem, i przeloty samolotem. Polityk wzywa rząd do wyjaśnienia nowych zasad.

Wiele z niemieckich lotnisk znajduje się w strefach zagrożenia, a to oznacza, że nie można z nich korzystać w nocy. Samoloty w celach turystycznych nie wystartują. Co jednak jeśli lot odbędzie się o godzinie 6.00? Wówczas turyści, którzy planowali wybrać się nim na wakacje, będą mieli problem z dotarciem na lotnisko na odpowiednią godzinę.

Czytaj też: Tak możesz złapać COVID-19, nawet po zaszczepieniu. Kto jest w grupie ryzyka?

Sklepy w Niemczech

Poza sklepami spożywczymi, kwiaciarniami, drogeriami i księgarniami, w przypadku zachorowalności poniżej 150, będzie można zrobić zakupy osobiście, jednak po przejściu testu na koronawirusa i uprzednim umówieniu się. Po przekroczeniu progu zachorowań, będzie istniała jedynie możliwość odbioru uprzednio zamówionego towaru.

Restauracje w Niemczech

Restauracje i stołówki w Niemczech pozostają zamknięte. Dozwolony jest odbiór jedzenia na wynos, a także jego dostawa.
Jak zauważa Angela Merkel, celem obostrzeń jest przede wszystkim spowolnienie trzeciej fali pandemii, następnie zatrzymanie jej i odwrót.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska