Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy zapłacą imigrantom za to, że wyjadą. Jak rząd niemiecki zachęca do wyjazdu z kraju?

Kazimierz Sikorski
Finansowymi zachętami Berlin kusi imigrantów do wyjazdu
Finansowymi zachętami Berlin kusi imigrantów do wyjazdu AP/East News
Władze Niemiec starają się zachęcić finansowo imigrantów, którym odmówiono azylu nad Renem, do dobrowolnego wyjazdu z tego kraju.

Niemieckie władze oferują imigrantom, których podanie o azyl zostało odrzucone, po trzy tysiące euro w zamian za powrót do swojego kraju.

O nowym pomyśle poinformował na łamach niedzielnego wydania „Bilda” - „Bild am Sonntag” - szef resortu spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere. W przypadku rodziny z dzieckiem, która do lutego przyszłego roku zgodziłaby się opuścić Niemcy, byłaby to suma sześciu tysięcy euro.

Na mocy obowiązującego już prawa imigranci, którzy godzą się na dobrowolny wyjazd z Niemiec jeszcze przed odrzuceniem ich podania o azyl, mogą otrzymać 1200 euro na osobę dorosłą i po 600 euro na dziecko. Na mocy nowych propozycji mogą oni starać się o pieniądze z obu programów.

Jak podaje „Bild am Sonntag” tylko nieco ponad 8500 imigrantów wzięło udział w programie dobrowolnego powrotu do swoich krajów między styczniem a październikiem tego roku. W Niemczech przebywa ponad 115 tys. imigrantów bez prawa pobytu, którym odmówiono azylu. Od 2015 r. z tej grupy wyjechało zaledwie 19 tys. osób. Wielu imigrantów ze względów humanitarnych nie można z Niemiec deportować.

Szacuje się, że 35 tys. ze wspomnianych 115 tys. imigrantów powinno natychmiast opuścić Niemcy. Deportacja przebiega jednak z ogromnymi trudnościami, wynikają one m.in. z braku dokumentów ludzi, którzy powinni być wydaleni, oraz odmową współpracy ze strony krajów pochodzenia imigrantów. Ponadto przymusowe odsyłanie imigrantów z Niemiec jest bardzo kosztowne, a na dodatek takie akcje wywołują protesty organizacji broniących praw azylantów oraz partii opozycyjnych.

Wypłacane przez Berlin pieniądze przeznaczone są m.in. na start w swojej ojczyźnie. Pieniądze trafią tylko do tych, którzy na piśmie oświadczą, że nie będą się odwoływać od decyzji odrzucającej ich wniosek o azyl. Gdyby imigrant, który dobrowolnie wyjechał z Niemiec, ponownie trafił do tego kraju, musiałby zwrócić przyznaną mu zapomogę.

Zobacz też: Nowy rozkład jazdy pociągów regionalnych w Lubuskiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska