Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemiecka pisarka, Christa Wolf przysiadła na ławeczce na skwerku w centrum miasta

Artur Szymczak, tel. 500 324 388, [email protected]
Gerhard Wolf dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi na rzeźbie swojej żony Christy Wolf.
Gerhard Wolf dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi na rzeźbie swojej żony Christy Wolf. Artur Szymczak
W czwartek, 29 października uroczyście odsłonięto pomnik Christy Wolf. Ta niemiecka pisarka urodziła się 18 marca 1929 roku w Landsbergu, czyli dzisiejszym Gorzowie Wlkp. i do końca II wojny światowej mieszkała przy placu Słonecznym. Zmarła 1 grudnia 2011 roku w Berlinie. Pomnik pisarki spoczął na ławeczce przy dawnym Empiku w centrum miasta.

- Mogę spotkać Christe Wolf z czasów, kiedy się jeszcze nie znaliśmy i jest to dla mnie bardzo wzruszające. Znam bardzo wiele osób w Gorzowie i jesteśmy bardzo wzruszeni, że miasto w taki sposób zwraca się do swojej przeszłości. Jest to dla nas niesamowicie budujący moment - mówi Gerhard Wolf, który symbolicznie przeciął wstęgę na pomniku swojej żony Christy.

- Ta ławeczka z Nelly pojawiła się przede wszystkim dlatego, że Christa Wolf była największą niemiecką pisarką, w naszym przekonaniu, którą część swojej twórczości poświęciła Gorzowowi. Pisała o Gorzowie z wyczuciem, bardzo piękne „Wzorce dzieciństwa”. Najważniejsze jest to, że nie tylko się tutaj urodziła, nie tylko w wieku piętnastu lat musiała to miasto opuścić, choć tego nie chciała, ale wracała do Gorzowa wielokrotnie. Kiedy otrzymała w latach 90-tych ważną polską nagrodę, razem z innym polskim pisarzem, Ryszardem Kapuścińskim, to całą tą nagrodę przeznaczyła na dom dziecka w Gorzowie. Ale to jest pomnik symboliczny, bo na ławce nie siedzi Christa Wolf, siedzi tu jej jakby alter ego. To jest Nelly, jej wzorzec z dzieciństwa. A więc ta ławeczka jest poświęcona nie tylko pisarce, ale również gorzowiance - mówi Jerzy Synowiec z Towarzystwa Miłośników Gorzowa.

Christa Wolf pisała o Gorzowie z wyczuciem, a szczególnie znane są jej piękne „Wzorce dzieciństwa” (Kindheitsmuster 1976 r., wyd. polskie 1981 r.)

Ławeczkę z Christą Wolf postawiło Towarzystwo Miłośników Gorzowa. Ale towarzystwo już dzisiaj planuje dwa kolejne pomniki: honorowego obywatela miasta Zenona Bauera, który w latach 1958-69 był przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej i Władysława Andryki, żołnierza wyklętego.

Przeczytaj też: Lot balonem nad Gorzowem i niesamowite zdjęcia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska