Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemiecki sędzia obnaża hipokryzję Niemiec ws. polskiej reformy sądownictwa

Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/ WilliamCho
Oceniając na łamach „FAZ” reformę sądownictwa w Polsce niemiecki sędzia Jan-Robert von Renesse wyraża pogląd, że niektóre z rozwiązań są tożsame z tymi obowiązującymi w jego kraju. Wzywa przy tym niemieckich krytyków Polski do złożenia samokrytyki.

Sędzia Krajowego Sądu ds. Socjalnych w Nadrenii Północnej-Westfalii Jan-Robert von Renesse na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” odnosi się do sporu dotyczącego polskiej reformy sądownictwa. Podkreślając, że choć krytyka wobec Polski jest uzasadniona, to powinna wiązać się z samokrytyką ze strony Niemiec. Jego zdaniem, istnieje wiele podobieństw w rozwiązaniach dot. wymiaru sprawiedliwości w obu krajach.

Von Renesse przywołuje jeden z powodów krytyki pod adresem naszego kraju, który dotyczy połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego i podkreśla, że „nie oznacza to nic innego niż warunki panujące w Niemczech”. Niemiecki sędzia wskazuje, że nawet jeśli kontrola, także polityczna, występuje bardzo rzadko albo nigdy, to "wyprzedzające posłuszeństwo" może prowadzić do tego, że niemieccy prokuratorzy działają zgodnie z życzeniem politycznym.

Sędzia zastrzega tu, że nie jest to argument za sytuacją w Polsce, ale przeciwko sytuacji w Niemczech, która – w jego ocenie – wymaga pilnej korekty. Ta - jak podkreśla - powinna w końcu zagwarantować niemieckim prokuratorom niezawisłość.

Podobieństwa w systemach

W dalszej części swojej analizy von Reness wskazuje na polskie rozwiązanie wprowadzające procedurę losowego przyznawania spraw. Wyraża tu pogląd, że jest to „z pewnością krok właściwym kierunku”. Zarzuca jednak stronie polskiej zatrzymanie się w tej kwestii w połowie drogi, wskazując na sądownictwo konstytucyjne.

Autor tekstu z uznaniem wyraża się o zmianie sposobu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa, gdyż – jak zauważa – w demokracji także władza sądownictwa powinna wywodzić się od narodu. Porównując ten aspekt do sytuacji swoim kraju podkreśla, że „w Niemczech nie ma ani jednego sędziego, który nie zostałby powołany albo awansowany w drodze postępowania w zasadniczej mierze kształtowanego przez legislatywę i egzekutywę”.

Wyrażając różnego rodzaju wątpliwości co do polskiej reformy sądownictwa, sędzia dochodzi do wniosku, że „orzecznictwo TSUE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dowodzi, że wyrażana ze strony niemieckiej krytyka polskiego stanowiska w tym miejscu musi być też samokrytyką, jeżeli ma pozostać wiarygodna”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niemiecki sędzia obnaża hipokryzję Niemiec ws. polskiej reformy sądownictwa - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska