Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni artyści dostali szansę na scenie

Kamil Kałuziak
Uczestnicy i organizatorzy Prezentacji Artystycznych.
Uczestnicy i organizatorzy Prezentacji Artystycznych. Artur Anuszewski
Międzyrzecz XXI Prezentacje Artystyczne Niepełnosprawnych.

Niepełnosprawni dobrze wiedzą co to sztuka i dobra zabawa. Nie boją się stanąć na scenie i zaprezentować swoich talentów przed szerszą publicznością. Udowodnili to podczas Prezentacji Artystycznych Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej zorganizowanych przez stowarzyszenie Szansa.

Lek na całe zło

Impreza odbyła się w piątek 7 października w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Na scenie wystąpiła między innymi Maria Karolina Szulga. - Jestem córką założycielki stowarzyszenia. Dla naszej organizacji udzielam się jak tylko mogę. Sprawia mi to dużą radość, satysfakcję i dodaje mi chęci do działania. Również realizowania projektów muzycznych. Nagrałam już trzy płyty. Dziś zaśpiewam ‘’Jesteś lekiem na całe zło” oraz ‘’Na językach” - mówi.

Grupa Takt z Jasieńca w składzie: Małgorzata Urbańska z Ryszardem Walczakiem i Magdalena Jankiewicz z Marianem Soplem tanecznie rozpoczęła występy eleganckim i wytwornym walcem angielskim. Panowie pewnie prowadzili w tańcu swoje partnerki i zebrali gromkie brawa. - Mamy szereg układów tanecznych. Na tegoroczny przegląd wybraliśmy styl standardowy. Stroje przygotowała nam Agnieszka Tyliszczak. Zajęcia prowadzimy dwa, trzy razy w tygodniu. Ruch, taniec i dobra atmosfera, to najlepsza terapia. Pozwala to naszym podopiecznym rozwijać skrzydła i cieszyć się codziennym życiem - mówił nam Rafał Kaszubski, opiekun roztańczonej grupy.

W szufladzie

Na szczególną uwagę zasłużył występ grupy z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Międzyrzeczu. Przygotowana przez nią inscenizacja pod wiele mówiącym tytułem ‘’Szuflada” przybliżyła publice problemy związane z wykluczeniem społecznym.

Śmierć bliskich, depresja, brak stałego dochodu, utrata pracy, bezdomność. Wszystko to wydarzyło się w życiu kompozytora, bohatera przedstawienia. Pijak, leń, ćpun, menel, brudas - takie epitety często spotykają ludzi pokrzywdzonych przez los. Aktorzy przypomnieli, że łatwo jest upaść, a podnoszenie z kolan trwa długo i udaje się nielicznym. To przesłanie dało dużo do myślenia zgromadzonej publiczności. - Trzeba docenić starania tych ludzi, którzy chcą nam pokazać swoje problemy i swój sposób patrzenia na świat. Widać, że włożyli wiele pracy w przygotowania - mówiła oglądająca inscenizację pani Lucyna.

Szansa działająca przy szkole podstawowej nr 2, działa od 2000 roku z inicjatywy Anny Szulgi oraz nieżyjącego już senatora Rzeczpospolitej Polskiej Zdzisława Jarmuszka.- Skupiamy osoby uzdolnione artystyczne z różnym stopniem niepełnosprawności. Zapraszamy do współpracy osoby z powiatu międzyrzeckiego i z całej Polski - mówi organizatorka i prezes stowarzyszenia, Sylwia Guzicka.

Na scenie XXI już przeglądu pojawili się też wykonawcy z Ostrowa Wielkopolskiego, Poznania, Leszna i Czerwieńska. Wszyscy dobrze się bawili i cieszyli ze swoich „pięciu minut sławy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska