Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni zdobyli przydatne umiejętności

Konrad Kaptur
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 przedstawiły ciekawą i bardzo sugestywną sztukę.
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 przedstawiły ciekawą i bardzo sugestywną sztukę. Konrad Kaptur
W salce fitness polkowickiego Aquaparku odbyło się podsumowanie projektu "Nie jestem sam" w ramach którego osoby niepełnosprawne z terenu powiatu polkowickiego brały udział w ciekawych kursach oraz szkoleniach.

Projekt odbył się po raz czwarty. Podobnie jak w poprzednich edycjach przedsięwzięcie było realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przy współudziale środków finansowych Unii Europejskiej.
- Program przewidywał kursy komputerowe, obsługi kasy fiskalnej, florystyczny. Ponadto w jego ramach odbyły się także spotkania z psychologiem oraz doradcą zawodowym. Wszystko po to, by uczestnicy zajęć zdobyli wiedzę oraz umiejętności, które będą mogły zostać wykorzystane na rynku pracy - mówi nam Elżbieta Sworacka-Dul, dyrektor PCPR w Polkowicach. Certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w projekcie odebrało 15 osób. Dla wszystkich było to wartościowe oraz niezwykle ciekawe doświadczenie.

- Dzięki udziałowi w tych zajęciach staliśmy się lepszymi ludźmi. Zajęcia florystyczne rozwinęły naszą wyobraźnię. Kurs obsługi kasy fiskalnej pomógł zdobyć umiejętności, które mogą okazać się przydatne przy poszukiwaniu pracy. Rozmowy z psychologiem pozwoliły mi stać się bardziej otwartym. Ogólnie jestem bardzo zadowolona, że mogłam brać udział w tym projekcie. Jeśli pojawiłaby się taka możliwość, to chętnie wezmę udział także w kolejnych edycjach - mówiła nam Katarzyna Gogol, jedna z uczestniczek.

Projekt "Nie jestem sam" jest realizowany od 2008 roku. Ma on charakter długotrwały, a jego głównym celem jest pomóc osobom niepełnosprawnym w znalezieniu pracy.

- To działanie długofalowe. Projekt od samego początku cieszy się dużym zainteresowaniem. Niezwykle ważne jest nie tylko poznawanie nowych rzeczy przez osoby niepełnosprawne, ale także wzajemna integracja oraz coraz większa otwartość uczestników. To także jeden z ważnych celów - tłumaczy Ewa Podgórska, koordynator projektu.

W trakcie spotkania podsumowującego uczestnicy oraz zaproszeni goście mogli obejrzeć niebywale sugestywne przedstawienie w wykonaniu młodych artystów z Przedszkola Miejskiego numer 5. Dzieci operujące niemal wyłącznie ruchem, z minimalną ilością słów w piękny sposób przedstawiły historię niepełnosprawnej dziewczynki szukającej przyjaciół. Za swój występ maluchy zebrały jak najbardziej zasłużone brawa.

Całkowita wartość przedsięwzięcia to 260 tys. złotych. 90 procent tej kwoty to środki pochodzące z Unii Europejskiej. 10 procent to wkład własny starostwa powiatowego w Polkowicach. Za ten projekt powiat polkowicki dwukrotnie został wyróżniony tytułem "Samorząd równych szans". W przyszłym roku będzie realizowana kolejna edycja projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska