Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni ze Strzelec Krajeńskich wygrali XII Olimpiadę Umiejętności Zawodowych (zdjęcia)

Dariusz Brożek
Izabela Drogosz z Międzyrzecza układała bukiety z suszonych kwiatów i liści. Mówiła, że podczas zajęć w warsztatach uczy się krawiectwa, ale bukieciarstwo to jej hobby.
Izabela Drogosz z Międzyrzecza układała bukiety z suszonych kwiatów i liści. Mówiła, że podczas zajęć w warsztatach uczy się krawiectwa, ale bukieciarstwo to jej hobby. fot. Dariusz Brożek
Olimpiada odbyła się dziś w hali sportowo-widowiskowej w Międzyrzeczu. Wystartowało w niej 80 niepełnosprawnych z Polski i Niemiec. Nagrodą za zwycięstwo był specjalny stół do masażu.

[galeria_glowna]
Olimpiada odbyła się dziś w hali sportowo-widowiskowej w Międzyrzeczu. Kilkuosobowe reprezentacje 18 Warsztatów Terapii Zajęciowej z woj. lubuskiego oraz z Lobetal i Dreibrücke w Niemczech, rywalizowały w dość nietypowych konkurencjach. Np. Leszek Wolny z Międzyrzecza szlifował papierem ściernym drewniane deski.

- Potem będzie musiał wywiercić w nich otwory i zmontować półkę. Nasi podopieczni uczą się tego w warsztacie stolarskim - informuje jego instruktor Maciej Żukiel.

Warsztaty terapeutyczne działają przy wielu lubuskich placówkach opiekuńczych. Przede wszystkim przy rozmaitych stowarzyszeniach oraz w Domach Pomocy Społecznej. Podczas odbywających się tam zajęć osoby z obniżoną sprawnością psychiczną i fizyczną uczą się krawiectwa, gotowania czy układania bukietów. Nabierają przy tym wiary we własne siły i możliwości. Najlepsi absolwenci mogą nawet liczyć na pracę.

- Między innymi dzięki tym zajęciom kilku naszych domowników odbywa staż w firmie Essel Propack w Międzyrzeczu - zaznacza organizatorka imprezy Anna Kwiecińska, dyrektor międzyrzeckiego DPS.

Lepili, malowali i układali

Kilkanaście pań układało bukiety, inni przygotowywali kanapki, lub malowali na brystolu. Tematem była babie lato. Żeby ułatwić im zadanie Aleksandra Banak ustawiła na stoliku bukiet żółtych liści. Jak zaznacza instruktorka Dorota Władyka, interpretacje mogą być bardzo dowolne, gdyż każdy postrzega otaczający nas świat w inny, indywidualny sposób.

Pasjonaci ceramiki lepili z gliny wazony. Wpierw musieli rozwałkować ją jak ciasto, a potem formowali placki gliny na specjalnych tubach. Ostatnim akordem było doklejenie dna i zdobienie ścian esami-floresami. Instruktor pracowni ceramicznej w DPS w Międzyrzeczu Jan Schneider zapowiada, że najładniejsze prace zostaną wypalone w specjalnym piecu.

W nagrodę będą masaże

Najwyżej oceniono umiejętności podopiecznych WTZ ze Strzelec Krajeńskich kierowanych przez Sergiusza Paszkowskiego. Zwycięzcy nie kryli radości. Mieli ku temu powody, gdyż główną nagrodą był specjalny stół do masażu ufundowane przez firmę Alu-Rehab.

Poszczególne konkurencje wygrali: krawiectwo - Angelika Szymańska z WTZ w Strzelcach Krajeńskich, stolarstwo - Wojciech Mosiejko z WTZ w Nowej Soli, ceramika - Marek Kaczanowski z WTZ w Chwalęcicach, plastyka - Violetta Pondo z WTZ w Chwalęcicach, gastronomia - Jolanta Kaleta z WTZ Tęcza w Zielonej Górze, bukieciarstwo - Urszula Miszczak z WTZ w Świebodzinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska