Niepodległa do hymnu

Materiał informacyjny Biura Programu NIEPODLEGŁA

11 listopada w samo południe zapraszamy do wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”. Co roku od 2018 roku Biuro Programu „Niepodległa” zachęca do śpiewania hymnu o 12:00 – dotychczasowy odezw pokazuje, że Polacy chcą wspólnie i radośnie świętować lokalnie. Każdy mógł zgłosić swoje wydarzenie poprzez formularz na stronie www.niepodlegla.gov.pl i zaśpiewać w samo południe podczas Narodowego Święta Niepodległości wraz ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi, współpracownikami czy też zupełnie obcymi osobami. Śpiewaliśmy hymn w całej Polsce, od Wawelu po Hel. Dźwięki Mazurka popłynęły z Wieży Mariackiej w Krakowie i z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie, a do wspólnego świętowania dołączyli między innymi sportowcy, mieszkańcy dużych i małych miejscowości, jak również żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w bazie lotniczej Bagram w Afganistanie. Hymn Polski poniósł się także nad lodami Antarktydy z Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego oraz nad piaskami Copacabany w Brazylii.

Ten rok, ze względu na pandemię koronawirusa, wymusił zmiany. Podobnie jak w latach ubiegłych zapraszamy do wspólnego świętowania, ale tym razem z uwzględnieniem reżimu sanitarnego. Do akcji można włączyć się w kameralny sposób – zaśpiewać we własnym mieszkaniu, na balkonie lub przed domem, samemu, z domownikami bądź z osobami, z którymi przebywamy na co dzień. Hymn można zaśpiewać a capella, sięgnąć po nuty przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa” i dostępne na stronie www.niepodlegla.gov.pl bądź włączyć telewizję lub radio i odnaleźć stację, która będzie grała Mazurka. W tym roku do akcji włączyły się główne stacje radiowe i telewizyjne w kraju.

Akcja „Niepodległa do hymnu!” to szansa na pokazanie jak ważne jest wspólne świętowanie oraz stworzenie atmosfery jedności i solidarności – tak ogromnie potrzebnych dziś nam wszystkim. Musimy jednak pamiętać, by wszelkie działania realizowane były przede wszystkim z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, z troską o zdrowie swoje i innych. Mamy nadzieję, jak zapewne wszyscy Państwo, że za rok będziemy już świętować hucznie, radośnie i bez przeszkód, bo Niepodległa jest dla wszystkich.

Mapę z dotychczas zgłoszonymi tegorocznymi miejscami, gdzie 11 listopada będziemy śpiewać Hymn, można znaleźć na stronie www.niepodlegla.gov.pl.

*

Zapraszamy także do sprawdzenia innych wydarzeń przygotowanych w związku z Narodowym Świętem Niepodległości, m.in. Wirtualnego Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu (www.niepodlegla.gov.pl/festiwal) czy debaty historycznej o tym, czemu świętujemy 11 listopada, dostępnych w wersji on-line.

Zapraszamy do wspólnego bezpiecznego świętowania!

Wideo

Materiał oryginalny: Niepodległa do hymnu - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie