MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepokojące wyniki badań. Ten skutek nadużywania smartfonów przez nastolatków napawa smutkiem. Jest gorzej niż myśleliśmy?

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
O higienie cyfrowej i nadużywaniu przez dzieci oraz młodzież smartfonów mówi się coraz więcej. Najnowsze wyniki badań wskazują jednak, że wciąż nie jest najlepiej. Nastolatki do nocy „siedzą” w telefonach, a ich sen skrócił się nawet o trzy godziny.

Spis treści

Smartfony zaburzają sen dzieci i nastolatków

– Skrócenie snu dzieci sięga od 1,5 do 3 godzin w porównaniu ze standardami określonych m.in. przez Światową Organizację Zdrowia. U starszych nastolatków sen jest krótszy już o 30 procent. Zaburza go masowe nadużywanie smartfonów w godzinach wieczorno-nocnych – wskazuje prof. Mariusz Jędrzejko, kierownik projektu badawczego – wynika z badania z serii „Cyfrowe dzieci śpią coraz krócej” zespołu naukowców z Akademii Piotrkowskiej, którego wyniki poznała „Rzeczpospolita”.

nastolatka patrzy w telefon
Najnowsze wyniki badań napawają niepokojem. Nastolatki nadużywają smartfonów, przez co śpią krócej. freepik

– Co trzecie dziecko dostało pierwszą komórkę bez ram korzystania z niej, co piątemu założono program kontroli rodzicielskiej. Rosnący status ekonomiczny rodziców i presja dzieci to powody drogich cyfrowych zakupów – podkreśla "Rz". – Nawet przez pół doby smartfonów używa 58 proc. uczniów. Połowa dzieci z podstawówek korzysta ze smartfonów po godzinie 22. Co dziesiąte – kilka razy w tygodniu po północy, choć nazajutrz idzie do szkoły. Z kolei 80 proc. starszych uczniów siedzi w smartfonie po godzinie 23, z tego więcej niż co trzeci po północy – informuje „Rz”.

Dzieci nie umieją korzystać z nowych technologii

„W ciągu sześciu lat średni czas (godzina) zasypiania dzieci przesunął się o pół godziny – młodszych na 22.30, starszych na 23.30. Skutki: gorsze oceny, senność na lekcjach, zmęczenie, rozkojarzenie” – poinformowała „Rzeczpospolita”.

– Jedna czwarta korzystających z technologii cyfrowych użytkuje je w sposób zaburzony, czyli to użytkowanie przynosi im szkody psychofizyczne, emocjonalne i poznawcze – mówi prof. Jędrzejko.

Badanie objęło 2003 uczniów (w wieku 10–18 lat) z dziesięciu województw w okresie luty–maj 2024 r., 201 nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, 1201 rodziców.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska