MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite znalezisko! Na Spichrzowej w Gorzowie Wlkp. odkryto mury. Archeolodzy rozpoczęli ich badanie

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Pod ul. Spichrzową kryją się fragmenty murów.
Pod ul. Spichrzową kryją się fragmenty murów. Jarosław Miłkowski
Trwa przebudowa ul. Spichrzowej w Gorzowie. Na wysokości ul. Łazienki natrafiono na dwa rzędy murów. Jeden z nich to prawdopodobnie fragment murów miejskich.

- Tu mamy dwa rzędy murów. Jeśli chodzi o pierwszy z nich, to jest budowla, która pewnie została zburzona w połowie XIX w., przed rozpoczęciem budowy linii kolejowej. Drugi to może być relikt muru miejskiego – mówił nam w piątek Stanisław Sinkowski, szef działu archeologii w Muzeum Lubuskim. Archeolodzy są właśnie na wstępnym etapie badań tego, na co natrafiono przy okazji przebudowywania ul. Spichrzowej.

Na wysokości ul. Łazienki oraz kilkadziesiąt metrów dalej w stronę mostu Staromiejskiego robotnicy natrafili na fragmenty murów. Jeśli chodzi o szerokość, dzielą je niecałe cztery metry. Jeden z nich znajduje się mniej więcej pośrodku przebiegu ulicy, drugi – pod chodnikiem przyległym do estakady kolejowej.

Mury miejskie w Gorzowie zaczęły powstawać w pierwszych kilkudziesięciu latach istnienia miasta, które zostało założone w 1257 r. Wzmianki o nich były już w latach 20. XIV w. Którędy przebiegały mury od północnej strony Warty, łatwo sobie wyobrazić. Do dziś stoi ich 130-metrowy fragment na wysokości łaźni. Z kolei w trakcie trwającej wciąż przebudowy ul. Sikorskiego natrafiono na pozostałości dwóch bram, przez które wchodziło się do miasta. Dwa lata temu na wysokości urzędu miasta odkopane zostały fragmenty Bramy Santockiej. Z kolei kilka miesięcy temu na skrzyżowaniu z ul. Młyńską natrafiono na Bramę Młyńską.

Czy Warta była bliżej centrum?

- A gdzie były mury od strony rzeki i którędy kiedyś płynęła Warta? – pytamy S. Sinkowskiego.
- Na to pytanie chyba nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, bo nie ma tak precyzyjnej dokumentacji kartograficznej, która by to wskazywała. Mówiło się, że był on w miejscu, gdzie teraz stoi estakada i że ucierpiał on, gdy ją budowano. Możliwe, że Warta dochodziła do miejsca, gdzie dziś mamy estakadę. W XVIII w. mieliśmy bowiem regulację Warty i Noteci.
Przy odkopanych murach natrafiono też na fragment budynku, w którym prawdopodobnie było więzienie. – Być może zachowały się nawet elementy związane z przetrzymywanymi w nim nieszczęśnikami. To się jeszcze okaże. Jesteśmy na początkowym etapie badań. Nie prowadzimy jeszcze prac wykopaliskowych.

- Możliwe, że Warta dochodziła do miejsca, gdzie dziś mamy estakadę. W XVIII w. mieliśmy bowiem regulację Warty i Noteci - mówi Sinkowski.

[/polecane]20458199[/polecane]

W miejscu, gdzie trwają prace ziemne (pracują tu m.in. gazownicy), natrafiono też na inne ślady historii. – To ceramika XIX-wieczna z czasów, gdy zasypywano to miejsce. Być może podnoszono ten teren, bo Warta zalewała to miejsce – mówi Sinkowski, pokazując nam kolejne znaleziska.
Przebudowa ul. Spichrzowej rozpoczęła się 12 maja i ma potrwać do 30 października. Prace prowadzone są na odcinku od skrzyżowania z ul. Garbary do skrzyżowania z ul. Chrobrego koło mostu Staromiejskiego.

Odkopano krypty i talerze

Na ślady historii robotnicy i archeolodzy natrafiają nie tylko w tej części miasta. Trwa już przebudowa ul. Mieszka I i Chrobrego. W centrum miasta natrafiono już na fragmenty starego budynku Arsenału. Z kolei pod ul. Sikorskiego, zwłaszcza w okolicach katedry, znaleziska były niemal co kilka metrów. Ziemia skrywała m.in. krypty grobowe oraz pochówki, studnie. Natrafiono też na piwnicę z porcelaną, w której były też talerze ze swastyką.

WIDEO: Gorzów. Ulica Sikorskiego skrywała... filiżanki i talelrze

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska