Niespodzianka w Nysie. Lechia Zielona Góra wyraźnie gorsza od Polonii. Kończyła mecz w dziesiątkę

Paweł Górski
Nieudany wyjazd Lechii Zielona Góra w ramach 13. kolejki III ligi. Podopieczni trenera Andrzeja Sawickiego przegrali w Nysie z miejscową Polonią 1:4, kończąc mecz w dziesiątkę.

Polonia Nysa – Lechia Zielona Góra 4:1 (3:1)

• Bramki: Popowicz (2), Redek (20), Sikora (30), Kotowicz (90) – Łoboda (28).
  • Polonia: Szczerbal – Maruszak, Redek, Sasin, Pisula (od 84 min Kotowicz), Popowicz (od 76 min Majerski), Zimon (od 70 min Narcisse), Rakoczy, Sikora (od 84 min Nazar), Kudra, Perkowski.
  • Lechia: Fabisiak – Silva, Ostrowski, Kurowski (od 46 min Lechowicz) – Zientarski (od 75 min Maćkowiak), Zając (od 46 min Dzidek), Babij, Górski (od 46 min Malec) – Mycan, Surożyński (od 84 min Kołodenny), Łoboda.
  • Czerwona kartka: Dzidek.

Lechia pojechała do Nysy w roli faworyta. Miejscowa Polonia to tegoroczny beniaminek III ligi, który przed 13. kolejką plasował się w środkowym rejonie tabeli. Trener Andrzej Sawicki zdecydował się zabrać w tę delegację niemal identyczną osiemnastkę, jaka tydzień wcześniej była desygnowana na wygrany 5:0 mecz z Odrą Wodzisław Śląski.

Faworyt nie zawsze ma jednak łatwo, o czym Lechiści przekonali się błyskawicznie po wejściu na murawę stadionu w Nysie. Już w drugiej minucie spotkania gospodarze wyprowadzili skuteczny kontratak, który został wykończony przez Kamila Popowicza. Tym samym Polonia szybko objęła prowadzenie 1:0, a już niedługo później miała ona okazję na podwyższenie. W dziewiątej minucie strzał gospodarzy kapitalnie wybronił Wojciech Fabisiak.

Bramkarz Lechii był już jednak bezradny przy kolejnym groźnym strzale miejscowych. W 20 minucie 23-letni Słoweniec Luka Redek przepięknie uderzył bezpośrednio z rzutu wolnego i Polonia prowadziła już 2:0. Zielonogórscy piłkarze nie zamierzali pozostawać dłużni – w 28 minucie kontaktową bramkę zdobył Mykyta Łoboda i wydawało się, że Lechia wróci do gry. Gospodarze błyskawicznie ten pogląd zweryfikowali – już dwie minuty później na 3:1 podwyższył Dominik Sikora. W jednej z ostatnich akcji pierwszej połowy zielonogórzanie mieli jeszcze okazję odpowiedzieć, lecz Sebastian Górski nie zdecydował się na strzał w dogodnym momencie i zawodnicy schodzili do szatni z wynikiem 3:1 na korzyść gospodarzy.

Przed drugą odsłoną trener Andrzej Sawicki zdecydował się wprowadzić trzy zmiany – w formacji defensywnej pojawił się Kacper Lechowicz, a linię pomocy wzmocnili Jakub Malec i Rafał Dzidek. Ten ostatni nie zagrał za wiele, gdyż już w 68 minucie został ukarany czerwoną kartką. Lechia kończyła zatem mecz w dziesiątkę i nie zdołała już nic wskórać. Na dodatek Polonia dobiła zielonogórzan w doliczonym czasie gry – na 4:1 strzelił wówczas Grzegorz Kotowicz.

To dopiero trzecia porażka Lechii w bieżącej kampanii III ligi. Dotychczas jej jedynymi pogromcami były zespoły Ślęzy Wrocław (2:5) i Górnika II Zabrze (1:3). W następnej kolejce drużynę z Winnego Grodu czeka domowe starcie z Cariną Gubin. Mecz odbędzie się w sobotę 29 października, początek o godz. 14.30.