Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niespotykana fala „upałów” na Grenlandii. Naukowcy nie są optymistyczni

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Grenlandia jest szczególnie narażona na skutki globalnego ocieplenia. Zdjęcie ilustracyjne
Grenlandia jest szczególnie narażona na skutki globalnego ocieplenia. Zdjęcie ilustracyjne Fot. Pixabay/Lurens
6 mld ton wody dziennie stopiło się w miniony weekend na Grenlandii. Tyle wody wystarczyłoby do wypełnienia 7,2 mln basenów olimpijskich lub pokrycia jednej piątej powierzchni Polski warstwą o głębokości 30 cm.

Kilka dni niezwykle ciepłej pogody w północnej Grenlandii spowodowało gwałtowne topnienie tamtejszych lodowców. Temperatury sięgają do ponad 15 st. C, czyli o około 5 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

- Topnienie na północy w zeszłym tygodniu nie było normalne, biorąc pod uwagę średnie klimatyczne od 30 do 40 lat – powiedział Ted Scambos, starszy naukowiec z National Snow and Ice Data Center na Uniwersytecie Kolorado. - Ale topnienie wzrasta, a to wydarzenie było gwałtownym tego przykładem – dodał.

Dla naukowców pracujących na tafli lodowej ciepło było alarmujące.

- To zdecydowanie mnie martwi – powiedział Kutalmis Saylam, naukowiec z University of Texas, który obecnie stacjonuje na Grenlandii. - Wczoraj mogliśmy spacerować po okolicy w T-shirtach, czego się nie spodziewaliśmy – podkreślił.

Każdego lata naukowcy obawiają się powtórki rekordowego topnienia z 2019 r., kiedy do morza wypłynęło 532 mld ton lodu. W rezultacie globalny poziom morza trwale podniósł się o 1,5 milimetra.

Stopnienie całego lodu na Grenlandii podniosłoby poziom oceanów o 7,5 metra, a wiele gęsto zamieszkanych miejsc na świecie znalazłoby się pod wodą.

Naukowcy nie są zbyt optymistycznie nastawieni. W 2020 roku odkryli, że pokrywa lodowa Grenlandii stopiła się poza punkt, z którego nie ma powrotu. Żadne wysiłki, aby powstrzymać globalne ocieplenie, nie powstrzymają go przed ostatecznym rozpadem – twierdzą eksperci z Ohio State University. Inne badanie wykazało, że tempo topnienia w ostatnim czasie przekracza wszystko, czego Grenlandia doświadczyła w ciągu ostatnich 12 000 lat.

Źródło: CNN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niespotykana fala „upałów” na Grenlandii. Naukowcy nie są optymistyczni - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska