Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezbędnik pielgrzyma. Co trzeba ze sobą zabrać?

Bartłomiej Romanek
Lubicie sporty ekstremalne? Pielgrzymowanie ma w sobie właśnie coś ze sportów ekstremalnych, bo to wielki wysiłek, aby w kilkanaście dni na nogach przejść kilkaset kilometrów. Najdłuższa z pielgrzymek, Pielgrzymka Kaszubska z Helu, pokonuje aż 640 kilometrów!Pielgrzymi trud uczestnicy składają w ofierze Matce Boskiej Częstochowskiej, ale przed taką wędrówką trzeba się dobrze przygotować i zabrać ze sobą to, co najbardziej potrzebne na tych kilka lub kilkanaście dni. Organizatorzy pielgrzymek przed wymarszem informują o najważniejszych kwestiach technicznych. Każdy pielgrzym ma dwa bagaże: podręczny (zwykle mały plecaczek) i większy, który przewożony jest przez organizatora pomiędzy punktami noclegowymi. Przy sobie trzeba mieć najważniejsze rzeczy, bo dostęp do bagażu przewożonego przez samochody ciężarowe jest możliwy tylko po dotarciu na miejsce noclegu (nigdy w ciągu dnia). Za przewóz bagażu trzeba zapłacić, chociaż kierownictwo pielgrzymki nie ponosi za niego odpowiedzialności.Dzisiejsze pielgrzymki są doskonale zorganizowane. Nad bezpieczeństwem wędrujących czuwają „chorągiewkowi”, a więc osoby, które kierują ruchem. Są również specjaliści od nagłośnienia, a najsilniejsi mężczyźni niosą na swoich barkach głośniki. W każdej grupie są również osoby, które inicjują wspólną modlitwę i śpiew.Pielgrzymki mają również odpowiednie zabezpieczenie medyczne. Pielgrzymkę Rybnicką, która rusza 2 sierpnia, zabezpieczać będą trzy wozy medyczne, w tym jedna karetka pogotowia ratunkowego. O czym jeszcze powinien pamiętać pielgrzym? - Pielgrzymi przestrzegają przepisów drogowych i dostosowują się do poleceń służby porządkowej. Każdy pielgrzym nosi stale chustę i znaczek pielgrzymkowy. Wszyscy tworzymy jedną wspólnotę braci i sióstr. W czasie pielgrzymki nie pijemy alkoholu, nie palimy papierosów, wykluczone są jakiekolwiek środki odurzające - przypominają organizatorzy Pielgrzymki Rybnickiej.Piesza pielgrzymka wyruszyła z Gorzowa na Jasną Górę
Lubicie sporty ekstremalne? Pielgrzymowanie ma w sobie właśnie coś ze sportów ekstremalnych, bo to wielki wysiłek, aby w kilkanaście dni na nogach przejść kilkaset kilometrów. Najdłuższa z pielgrzymek, Pielgrzymka Kaszubska z Helu, pokonuje aż 640 kilometrów!Pielgrzymi trud uczestnicy składają w ofierze Matce Boskiej Częstochowskiej, ale przed taką wędrówką trzeba się dobrze przygotować i zabrać ze sobą to, co najbardziej potrzebne na tych kilka lub kilkanaście dni. Organizatorzy pielgrzymek przed wymarszem informują o najważniejszych kwestiach technicznych. Każdy pielgrzym ma dwa bagaże: podręczny (zwykle mały plecaczek) i większy, który przewożony jest przez organizatora pomiędzy punktami noclegowymi. Przy sobie trzeba mieć najważniejsze rzeczy, bo dostęp do bagażu przewożonego przez samochody ciężarowe jest możliwy tylko po dotarciu na miejsce noclegu (nigdy w ciągu dnia). Za przewóz bagażu trzeba zapłacić, chociaż kierownictwo pielgrzymki nie ponosi za niego odpowiedzialności.Dzisiejsze pielgrzymki są doskonale zorganizowane. Nad bezpieczeństwem wędrujących czuwają „chorągiewkowi”, a więc osoby, które kierują ruchem. Są również specjaliści od nagłośnienia, a najsilniejsi mężczyźni niosą na swoich barkach głośniki. W każdej grupie są również osoby, które inicjują wspólną modlitwę i śpiew.Pielgrzymki mają również odpowiednie zabezpieczenie medyczne. Pielgrzymkę Rybnicką, która rusza 2 sierpnia, zabezpieczać będą trzy wozy medyczne, w tym jedna karetka pogotowia ratunkowego. O czym jeszcze powinien pamiętać pielgrzym? - Pielgrzymi przestrzegają przepisów drogowych i dostosowują się do poleceń służby porządkowej. Każdy pielgrzym nosi stale chustę i znaczek pielgrzymkowy. Wszyscy tworzymy jedną wspólnotę braci i sióstr. W czasie pielgrzymki nie pijemy alkoholu, nie palimy papierosów, wykluczone są jakiekolwiek środki odurzające - przypominają organizatorzy Pielgrzymki Rybnickiej.Piesza pielgrzymka wyruszyła z Gorzowa na Jasną Górę Pixabay
Zaczyna się szczyt pielgrzymkowy. W środę do Częstochowy wyrusza Pielgrzymka Rybnicka, za nią kolejne. I tak przez cały sierpień. My radzimy, jak przygotować się do wędrówki.

Lubicie sporty ekstremalne? Pielgrzymowanie ma w sobie właśnie coś ze sportów ekstremalnych, bo to wielki wysiłek, aby w kilkanaście dni na nogach przejść kilkaset kilometrów. Najdłuższa z pielgrzymek, Pielgrzymka Kaszubska z Helu, pokonuje aż 640 kilometrów!

Pielgrzymi trud uczestnicy składają w ofierze Matce Boskiej Częstochowskiej, ale przed taką wędrówką trzeba się dobrze przygotować i zabrać ze sobą to, co najbardziej potrzebne na tych kilka lub kilkanaście dni. Organizatorzy pielgrzymek przed wymarszem informują o najważniejszych kwestiach technicznych.

Każdy pielgrzym ma dwa bagaże: podręczny (zwykle mały plecaczek) i większy, który przewożony jest przez organizatora pomiędzy punktami noclegowymi. Przy sobie trzeba mieć najważniejsze rzeczy, bo dostęp do bagażu przewożonego przez samochody ciężarowe jest możliwy tylko po dotarciu na miejsce noclegu (nigdy w ciągu dnia). Za przewóz bagażu trzeba zapłacić, chociaż kierownictwo pielgrzymki nie ponosi za niego odpowiedzialności.

Dzisiejsze pielgrzymki są doskonale zorganizowane. Nad bezpieczeństwem wędrujących czuwają „chorągiewkowi”, a więc osoby, które kierują ruchem. Są również specjaliści od nagłośnienia, a najsilniejsi mężczyźni niosą na swoich barkach głośniki. W każdej grupie są również osoby, które inicjują wspólną modlitwę i śpiew.

Pielgrzymki mają również odpowiednie zabezpieczenie medyczne. Pielgrzymkę Rybnicką, która rusza 2 sierpnia, zabezpieczać będą trzy wozy medyczne, w tym jedna karetka pogotowia ratunkowego.

O czym jeszcze powinien pamiętać pielgrzym? - Pielgrzymi przestrzegają przepisów drogowych i dostosowują się do poleceń służby porządkowej. Każdy pielgrzym nosi stale chustę i znaczek pielgrzymkowy. Wszyscy tworzymy jedną wspólnotę braci i sióstr. W czasie pielgrzymki nie pijemy alkoholu, nie palimy papierosów, wykluczone są jakiekolwiek środki odurzające - przypominają organizatorzy Pielgrzymki Rybnickiej.

Modlitewnik
Każdy pielgrzym ma ze sobą śpiewnik, modlitewnik i różaniec.Najczęściej każda z pielgrzymek, a czasem również grup pielgrzymkowych, ma własne śpiewniki z repertuarem pieśni. Wspólna modlitwa i śpiew podczas pielgrzymki są bardzo ważne. Dzięki temu czas płynie szybciej, a wędrówka staje się łatwiejsza do zniesienia.

Czapka lub kapelusz
Okrycia głowy zabierają ze sobą wszyscy pielgrzymi. W tym przypadku nie ma określonej reguły, na co się zdecydować - czy na sportową czapkę, czy kapelusz. Radzimy jednak wybrać jasne kolory, które słabiej przyciągają promienie słoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV to konieczność. Pielgrzymi bardzo często wędrują podczas słonecznej, upalnej pogody, a na drodze czasem ciężko schować się przed słońcem. Oczy powinny być chronione.

Chusta
Chusta pełni jednocześnie kilka funkcji.Panie używają jej jako ozdoby, panowie jako alternatywnego nakrycia głowy. Ale jej główna funkcja to identyfikacja pielgrzymów. Każda grupa ma chustę innego koloru.

Plecak
Mały, ale pojemny plecak „podręczny” (główny bagaż dowożony jest samochodem). Dobrze, żeby miał dużo kieszeni i schowków. Pielgrzym powinien mieć przy sobie dokument tożsamości, książeczkę lub kartę ubezpieczeniową. Czasami do plecaka przyczepiona jest karimata, idealna do odpoczynku bezpośrednio na ziemi. W plecaku koniecznie trzeba mieć polar (kiedy jest zimno) i nieprzemakalną kurtkę na wypadek deszczu. Nie polecamy parasolek, bo w czasie marszu są mało przydatne, ograniczają ruchy, przeszkadzają podczas wędrówki w grupie, łamią się na wietrze. Lepsze są duże, nieprzemakalne peleryny, zakrywające i pielgrzyma, i jego plecak. Jeśli nie mamy peleryny, tylko kurtkę - niezbędny jest pokrowiec na plecak. Koniecznie trzeba mieć przy sobie krem z filtrem.

Identyfikator
Identyfikator z nazwą pielgrzymki i numerem grupy. Organizatorzy pielgrzymek podkreślają jego rolę. Ułatwia on rozpoznanie pielgrzyma, dzięki czemu może on liczyć na pomoc mieszkańców i służb.

Butelka wody
Przed wyruszeniem w kolejny dzień pielgrzymki trzeba koniecznie zaopatrzyć się w wodę. Czasami pielgrzymi mogą liczyć na gościnność mieszkańców mijanych miejscowości, którzy podają im wodę, a także kwiaty i owoce, np. jabłka. Jednak aby uniknąć problemów, lepiej wziąć ze sobą butelkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska