Niezwykła wystawa w Międzyrzeczu. W muzeum można zobaczyć srebra z Funduszu Obrony Narodowej. To "skarb" warty ponad miliard!

OPRAC.: red.
Niezwykłą wystawę w muzeum w Międzyrzeczu można oglądać do końca wakacji
Niezwykłą wystawę w muzeum w Międzyrzeczu można oglądać do końca wakacji Kacper Baraniecki
W Lubuskiem można zobaczyć niesamowitą wystawę. W muzeum w Międzyrzeczu prezentowane są bezcenne, unikatowe srebrne cuda, które Polacy oddali na Fundusz Obrony Narodowej.

O czym mowa? O Funduszu Obrony Narodowej, czyli specjalnej akcji zbierania dóbr i kosztowności na rzecz wzmocnienia polskiej armii.

Takiej wystawy w Lubuskiem nie było

"Fundusz Obrony Narodowej utworzono na mocy dekretu Prezydenta RP z 9 kwietnia 1936 r. w celu pozyskania dodatkowych środków na dozbrojenie armii w obliczu zagrożenia bytu państwa przez hitlerowskie Niemcy. Gromadził on m.in. środki ze składki społecznej, na którą się złożyły dary i zapisy osób prywatnych oraz instytucji społecznych, politycznych, kulturalnych i gospodarczych. Polacy niezwykle ofiarnie zasilili go zarówno w postaci gotówkowej, jak i rzeczowej – nieruchomościami, kosztownościami a nawet zbożem i zwierzętami rzeźnymi"

- czytamy w opisie wystawy.

Andrzej Kirmiel, dyr. Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, dodaje, że idea wystawy wyszła od ministra kultury i wicepremiera Piotra Glińskiego, który uznał, że warto pokazać część skarbów Funduszu Obrony Narodowej. - Stąd decyzja o pokazywaniu skarbu w 16 muzeach w kraju, w każdym z województw - mówi Kirmiel.

Dlaczego ekspozycja trafiła akurat do Międzyrzecza? - Wybierano te muzea, które odgrywają dużą rolę w polskiej kulturze. Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej niewątpliwe takim jest. To jedyne prowadzone przez ministra kultury muzeum w Lubuskiem. Dlatego powierzono nam przygotowanie tej wystawy - dodaje dyrektor.

Wystawa w Międzyrzeczu będzie czynna całe wakacje

Paweł Pawlak, kurator wystawy "Nie zmarnujcie niepodległości. Srebrny skarb FON", wyjaśnia, że Fundusz Obrony Narodowej był zjawiskiem absolutnie wyjątkowym. - W obliczu narastającego zagrożenia agresją, Polacy zmobilizowali się do wsparcia armii. Zakłady pracy, osoby prywatne, instytucje publiczne społeczne zebrały nieprawdopodobną kwotę 1 miliarda 300 mln zł. Na naszej wystawie można zobaczyć przedmioty srebrne - podkreśla.

Fundusz Obrony Narodowej - historia

"Po niemieckiej napaści na Polskę we wrześniu 1939 r. niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę.
W ambasadzie polskiej w Bukareszcie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. 61 skrzynek ze srebrem przewieziono z Rumunii do Francji, gdzie przetrwały II wojnę światową, najpierw w skarbcu oddziału Banku Francji w Marsylii, a po wojnie przeniesiono je do Tuluzy.

„Srebrny” Fundusz Obrony Narodowej Polska odzyskała w 1976 r. W latach 1978–1988 zespół pracowników Muzeum Narodowego w Poznaniu zinwentaryzował ponad 18.000 przedmiotów. Z tego względu, a także dla symbolicznego choćby wyrównania wojennych strat w zbiorach, decyzją dysponenta skarbu Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum otrzymało na własność 1.840 obiektów.

W dniu 23 stycznia 2023 r. Muzeum Narodowemu w Poznaniu przekazano pozostałych ponad 16.000 sreber Funduszu Obrony Narodowej. Obecnie w ramach projektu: „Nie zmarnujcie nie-podległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” w muzeach i instytucjach kultury w całej Polsce prezentowane są wystawy obiektów z tego zespołu.

Projekt „Nie zmarnujcie niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej” realizowany przez Muzeum Narodowe w Poznaniu przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w partnerstwie z NIMOZ kuratorzy ze strony MNP: Renata Sobczak-Jaskulska, Michał Błaszczyński, identyfikacja wizualna: Raman Tratsiuk" - czytamy w opisie projektu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie