Niezwykłe kobiety w lubuskim finale Lady D.

Artur SzymczakZaktualizowano 
14 finalistek lubuskiej edycji konkursu Lady D. 5 z nich pojedzie na finał ogólnokrajowy do Warszawy.
14 finalistek lubuskiej edycji konkursu Lady D. 5 z nich pojedzie na finał ogólnokrajowy do Warszawy. Artur Szymczak
W gorzowskim teatrze im. J. Osterwy odbyła się uroczysta gala konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek. Podczas gali uhonorowano kobiety niepełnosprawne, które mimo swojej niepełnosprawności pracują, działają społecznie, pomagają innym i osiągają sukcesy. W sumie nagrodzono 14 Lubuszanek.

Wydaję się, że osoby, które pracują na rzecz osób niepełnosprawnych nie goszczą często na pierwszych stronach gazet dlatego też warto je pokazać i wyciągnąć te osoby na "powierzchnię". Taka też jest idea konkursu Lady D. Zgłoszone kandydatki przystąpiły do konkursu w 5 kategoriach. - Uczymy pierwszej pomocy, także osób niepełnosprawnych. Lubię to i sprawia mi to przyjemność. Też chcę udowodnić, że ludzie niepełnosprawni też mogą udzielić pomocy - mówi Marta Nawrocka uczennica 2 klasy liceum z Nowej Soli, która wyłoniona została w kategorii "Dobry Start".

W kategorii "Życie zawodowe" pierwsze miejsce zajęła Danuta Tarnawska, prezes zielonogórskiego zrzeszenia sportowo-rehabilitacyjnego START. Jak nam powiedziała laureatka - Kocham ludzi, może dlatego tak jest. To co robię to nie tylko sport i trening, ale też to wszystko co dzieję się poza boiskiem i salą bo to także życie osobiste. Czuję się wyróżniona biorąc udział w konkursie. Po 43 latach pracy ktoś to docenił i bardzo się z tego cieszę.

Gorzowianka Jolanta Szynkarczuk, autor i organizatorka ośrodka interwencji kryzysowej reprezentowała kategorię "Życie zawodowe". To właśnie dzięki J. Szynkarczuk ośrodek przez nią prowadzony podejmuje interwencje w sytuacjach kryzysowych i pomaga rodzinom w przejściu przez kryzys życiowy. - To wszystko co osiągnęłam, co stało się dla mnie w życiu ważne, czyli najważniejszy jest drugi człowiek to zawdzięczam swojej mamie - mówi J. Szynkarczuk szefowa ośrodka interwencji kryzysowej w Gorzowie.

Lady D. to projekt ogólnopolski, ale po raz pierwszy odbył się w woj. lubuskim. W warszawskim konkursie ogólnopolskim nasze województwo reprezentować będzie 5 pań wyłonionych z każdej kategorii.

Poniżej pełna lista finalistek lubuskiej edycji Lady D.

Marta Nawrocka (Dobry Start)
Nowosolanka, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze.

Pomimo swej niepełnosprawności Marta już od najmłodszych lat wykazuje dużą aktywność zarówno społeczną, kulturalną, jak i sportową. Dorastała w przekonaniu, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w realizowaniu się i spełnianiu - mimo przeciwności - swoich marzeń. Nie poddawała się sugestiom, na przykład nauczycieli w sprawie zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego. Jak twierdzą nauczyciele Jej renomowanej szkoły, Marta angażuje się w pomoc osobom potrzebującym większej opieki niż ona sama, a także wykazuje dużo większą aktywność społeczną niż większość rówieśników, stale reprezentując szkołę, miasto i region w różnorakich akcjach, zawodach i konkursach.

Barbara Niczyj (Dobry Start)
Gorzowianka, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wielkopolskim.

Basia wykazuje rzadką wśród jej rówieśników aktywność społeczną i to w wielu dziedzinach - od poznawczej, przez popularyzatorską do religijnego zaangażowania. Jej dysfunkcje nie stanowią dla niej żadnej przeszkody w realizowaniu wyznaczonych sobie celów. Wręcz przeciwnie - zdają się być motorem napędowym jej działań. Jak twierdzą Jej nauczyciele, w szkole liczącej 18 oddziałów i ponad pięciuset uczniów jest osobą bardzo rozpoznawalną, wnoszącą istotny wkład w życie szkoły. W czasie wakacji Basia zamierza pracować - oczywiście jako wolontariuszka - w klinice małych zwierząt, bo jak twierdzi "chcę pomagać czworonożnym pacjentom wrócić jak najszybciej do zdrowia".

Małgorzata Korzeniowska (Sport)
Gorzowianka z Kożuchowa, brązowa medalistka na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney w 2000 r.

Małgorzata Korzeniowska początkowo grała w tenisa stołowego, startowała w pływaniu, ale mistrzem została w łucznictwie. Wielokrotna Mistrzyni Polski osób niepełnosprawnych na torach otwartych i w hali, wielokrotna reprezentantka Polski na arenach międzynarodowych, gdzie zdobyła trzy medale drużynowe na Mistrzostwach Świata i Europy. Jej największy sportowy sukces to indywidualny brązowy medal na Igrzyskach w Sydney. W 2013 roku uczestniczyła w wyprawie "RÓWNOŚĆ I GODNOŚĆ" - wraz z innymi niepełnosprawnymi w ciągu 42 dni przemierzyła 3 tysiące km dookoła Polski, prezentując postulaty o godność, równość i likwidację barier dla osób niepełnosprawnych. Pani Małgorzata jest wolontariuszem gorzowskiego Hospicjum św. Kamila - pomaga chorym w ich trudnej i ciężkiej drodze.

Katarzyna Leśkiewicz (Sport)
Śpiewająca medalistka sportowa z Trzciela

Katarzyna Leśniewska uprawia zarówno lekką atletykę, jak i kajakarstwo. Brązowa medalistka Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce w wyścigach na wózkach, złota, srebrna i brązowa medalistka na Mistrzostwach Polski w rzucie kulą, dyskiem i oszczepem. Para kajakarstwo trenuje od niedawna, a już ma na swoim koncie ma tytuł wicemistrzyni Europy, a na Mistrzostwach świata zajęła czwarte miejsce. Ma ogromne szanse na zakwalifikowanie się do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio w przyszłym roku.
Jak twierdzą władze Trzciela, pani Katarzyna ma jeszcze jeden wielki talent - bardzo lubi śpiewać.

Ewa Zielińska (Sport)
Wybitna sportsmenka z Zielonej Góry

Ewa Zielińska przez wiele lat była coroczną Mistrzynią Polski w skoku w dal i biegu na 100 metrów, zdobywała medale na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata, jej największym sportowym sukcesem było zdobycie brązowego medalu w skoku w dal na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Po przejściu na sportowa emeryturę została instruktorem sportu osób niepełnosprawnych i obecnie prowadzi zajęcia sekcję lekkiej atletyki w zielonogórskim "Starcie". Jako wolontariusz spotyka się z pacjentami po świeżo przebytych amputacjach i swoim przykładem przekonuje, że niepełnosprawność nie musi oznaczać końca życiowych planów. Jako wybitny sportowiec rozsławiała w świecie nasz kraj, województwo i Zieloną Górę - jest posiadaczką Odznaki Honorowej "Zasłużony dla Województwa Lubuskiego" oraz tytułu "Lubuszanin bez barier".

Danuta Tarnawska (Życie zawodowe)
Orędowniczka sportu z Zielonej Góry

Od 43 lat nieprzerwanie związana ze Zrzeszeniem Sportowo-Rehabilitacyjnym "START" w Zielonej Górze. Początkowo jako trener prowadziła zajęcia sportowe z zawodnikami niepełnosprawnymi w pływaniu, lekkiej atletyce, tenisie stołowym i piłce siatkowej, by następnie objąć piastowane do dziś stanowisko specjalisty rehabilitacji ruchowej, kierownika wyszkolenia. Jest prezesem zielonogórskiego "Startu", członkiem zarządu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.
Danuta Tarnawska jest znana w naszym województwie jako aktywna działaczka, od lat wspierająca sport osób niepełnosprawnych. Jej działalność na rzecz tej grupy społecznej odbija się szerokim echem w środowisku sportowym, a przyznane Jej odznaki honorowe (Za Zasługi dla Województwa Zielonogórskiego i za Zasługi dla Województwa Lubuskiego) poświadczają, iż swoją działalnością zawodową i społeczną przyczyniła się do rozwoju naszego województwa.
W ocenie władz samorządowych naszego województwa, pani Danuta swoim profesjonalizmem i doświadczeniem, a także sercem działa na rzecz osób niepełnosprawnych, wspierając ich w zakresie merytorycznym i sportowym, pozyskując środki finansowe i - po prostu - służąc dobra rada. Jej charyzma przyciąga rzesze ludzi, powiększając grono wspierających środowisko sportowe osób niepełnosprawnych.

Agnieszka Fetzka (Życie zawodowe)
Żarska Lubuszanka Roku

Od 15 lat pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach. Niepełnosprawność nie przeszkodziła pani Agnieszce ukończyć ze znakomitym wynikiem renomowaną uczelnię oraz uzupełniać swoją wiedzę na licznych kursach i studiach podyplomowych. Jest pomysłodawcą i koordynatorem wielu inicjatyw na rzecz poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych. Organizatorka happeningów, podczas których włodarze miasta mieli za zadanie pokonanie określonej trasy z zakrytymi oczami lub na wózku inwalidzkim. W efekcie powstała mapa miejsc trudno dostępnych dla osób niepełnosprawnych. Była pomysłodawcą utworzenia wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, z której bezpłatnie korzystają osoby niepełnosprawne. Posiadaczka wielu wyróżnień i nagród między innymi nagrody ministra pracy i polityki społecznej za utworzenie kompleksowego systemu wsparcia na rzecz integracji i zapobiegania wykluczeniu społecznemu osób starszych, niepełnosprawnych i z zaburzeniami społecznymi W 2013 r. zaangażowanie pani Agnieszki zostało docenione tytułem "Lubuszanina roku" w powiecie żarskim.

Jolanta Grędzińska (Życie zawodowe)
Żarska pomoc społeczna

Od ćwierć wieku pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarach, gdzie zaczynała od stanowiska pracownika socjalnego, a dziś jest kierownikiem działu integracji społecznej I interwencji kryzysowej. Pani Jolanta swoim zaangażowaniem zmienia wizerunek I postrzeganie pracy pomocy społecznej. Jej niepełnosprawność nie była i nie jest przeszkodą w rozwijaniu kariery zawodowej oraz permanentnym dokształcaniu się, tworzeniu różnych form wsparcia dla klientów MOPS. Poświęca się nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale działa również na rzecz dzieci i młodzieży, które znalazły swoje miejsce w prowadzonej przez ośrodek świetlicy środowiskowej, która została utworzona w rejonie miasta gdzie występują największe problemy wychowawcze wśród młodych mieszkańców Żar.
Według kierownictwa żarskiego MOPS-u, praca na rzecz drugiego człowieka energetyzuje ją, pozwala zapomnieć, a jednocześnie wskrzesza w niej chęć do dalszego działania i pozytywnego patrzenia w przyszłość.

Jolanta Szynkarczuk (Życie zawodowe)
Gorzowska pomoc społeczna

Pomysłodawca, autor i organizator Ośrodka Interwencji Kryzysowej W Gorzowie Wielkopolskim. Kilkakrotnie przeprowadzała reorganizacji tej jednostki. Stale podnosi swoje kwalifikacje, posiada między innymi dyplom pedagoga I psychologa. Kierowany przez nią Ośrodek podejmuje zarówno interwencyjne działania ratownicze, jaki systematyczną pomoc psychologiczną, pedagogiczną, prawną I socjalną. Oprócz pomocy indywidualnej utworzyła grupy terapeutyczne i psychoedukacyjne. Pomimo wielu lat w pracy I obcowania z najtrudniejszymi ludzkimi problemami nadal z wielkim entuzjazmem udziela wsparcia I pomaga ludziom w radzeniu sobie z kryzysami życiowymi. Mimo niedowładu ręki pływa, jeździ na rowerze, robi na drutach i prowadzić samochód. Swoją pracę na rzecz innych ludzi wykonuje profesjonalne, według najwyższy standardów, pozostając niezmiennie osobą niezwykle ciepłą, empatyczną i serdeczną. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Gorzowa za osiągnięcia w pracy zawodowej w 2013 roku.

Adriana Szklarz (Życie społeczne)
Specjalistka od spraw sercowych

Od ponad 10 lat zajmuje się propagowaniem transplantologii, poszerzaniem wiedzy na ten temat i budowaniem świadomości społecznej wokół dawstwa narządów. Stworzyła nowy odłam coachingu: wspiera pacjentów po transplantacji i ich rodziny - prowadzi dla nich spotkania i szkolenia. Organizatorka ogólnopolskiego marszu nordic walking, propagującego transplantację, marszu który nosi nazwę "imienia prof. Zbigniewa Religi +Popieram transplantację+", na co otrzymała stosowną zgodę rodziny Profesora.
Według władz podgorzowskiej gminy Bogdaniec, postawa życiowa pani Adriany przekonuje innych, że warto podejmować walkę z chorobą, że można ja wygrać i służyć innym całym sobą, wzbogacając ich świat swoim doświadczeniem. Mimo ciągłej walki z możliwością odrzutu i codziennymi przeciwnościami pani Adriana nigdy nie okazuje słabości i smutku, jest dla nas wszystkich mentorem w kwestii walki z samym sobą i przesuwaniem granic - zapewniają.

Elżbieta Ładnowska (Życie społeczne)
Pielęgniarka niepełnosprawnych sportowców

Z problemami niepełnosprawnych spotkała się jako pielęgniarka. Od powstania czyli od 35 lat jest zatrudniona w Gorzowskim Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start". Wielokrotnie organizowała i koordynowała imprezy sportowe dla osób niepełnosprawnych o zasięgu wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym, takie jak: Międzynarodowy Miting Niepełnosprawnych w Lekkoatletyce, Otwarte Mistrzostwa Polski Niepełnosprawnych w Pływaniu, w Łucznictwie, w Szachach oraz Zawody Ogólnopolskie w Strzelectwie i w Podnoszeniu Ciężarów. Uczestniczy w organizacji wielu inicjatyw społecznych: "Światowego Dnia Inwalidy", "Europejskiego Dnia Inwalidy", czy "Lubuskiego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych". Dzięki aktywności pani Elżbiety osoby niepełnosprawne integrują się ze swoim środowiskiem lokalnym.

Ewa Anna Psyk (Życie społeczne)
Obrońca gabinetu rehabilitacji

Przez sześć miesięcy w ubiegłym roku zaangażowała się w sprawę zamknięcia gabinetu rehabilitacji w Gozdnicy. Napisała petycję i zebrała podpisy mieszkańców, protestujących przeciw planom zamknięcia tej placówki - jedynej tego typu w gminie. Dla wielu mieszkańców gminy to oznaczałoby pogorszenie zdrowia, bo na prywatną fizjoterapię ich nie stać, a w dodatku do najbliższego gabinetu jest 30 km. Petycją zainteresowały się media, trafiła do najważniejszych instytucji w Warszawie. Jako pierwsza odpowiedziała Kancelaria Prezydenta RP i w efekcie mieszkańcy gminy nadal mogą korzystać z rehabilitacji w Gozdnicy.

Bożena Kobrzyńska (Życie społeczne)
Trudny przypadek dzielnej kobiety

Na rynku pracy pani Bożena to "trudny przypadek": osoba z niepełnosprawnością, przed pięćdziesiątką, z dużą przerwą w karierze zawodowej. Świat się Jej zawalił, gdy w październiku ubiegłego roku spłonął jej dom i straciła cały swój dobytek. Nie poddała się, a dzięki Centrum Integracji Osób Niepełnosprawnych w Zielonej Górze podjęła staż w zielonogórskim Sądzie Rejonowym. Po jego zakończeniu została tam zatrudniona i jak twierdzi "podjęłam wymarzoną pracę".
Pani Bożena jest doskonałym przykładem, że osoby pozytywnie nastawione do świata, nawet mimo dysfunkcji, "mogą góry przenosić".

Anna Monika Dobrychłop (Kultura i sztuka)

Doktor od niepełnosprawnych
Doktor Anna Dobrychłop prowadzi intensywną i bogatą działalność naukową, jest autorką ponad dwudziestu publikacji naukowych, podejmujących m.in. problemy niepełnosprawności, pracy, czy rozwoju osobowościowego. Kiedy podjęła pracę zawodową jako Pełnomocnik Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim ds. studentów niepełnosprawnych, jej działalność ukierunkowała się jeszcze bardziej na problemy związane z życiem, funkcjonowaniem i pracą osób z niepełnosprawnościami. Pani Anna kontynuuje swoją działalność organizując warsztaty, akcje i spotkania aktywizujące osoby z niepełnosprawnością, zwłaszcza studentów. Według władz Jej uczelni, pani doktor jest osobą nieprzeciętnie angażującą się w proces wspierania i aktywizowania ludzi, także z dysfunkcjami, a równocześnie ma ujmującą cechę "uchylania" się przed rozgłosem. Za każdym razem jej działania wykraczają ponad to, co niezbędne i formalnie wymagane = to idealna kandydatka do tytułu Lady D. - uważają.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3