Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe wykonanie zwycięskiej piątej symfonii Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Zielonogórskiej. Publiczność nie odeszła bez bisu

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
W drugiej części, zabrzmiała słynna piąta symfonia c-moll op. 67 Beethovena. Otwiera ją najbardziej rozpoznawalny motywów w historii muzyki, zwany „motywem losu”.
W drugiej części, zabrzmiała słynna piąta symfonia c-moll op. 67 Beethovena. Otwiera ją najbardziej rozpoznawalny motywów w historii muzyki, zwany „motywem losu”. wikipedia
Lekkie, a jednocześnie ciężkie kiedy trzeba, delikatne, ale również mocne w ważnych momentach tutti. Tak określić można wykonanie słynnej piątej symfonii Ludwiga van Beethovena zagrane przez muzyków Filharmonii Zielonogórskiej. Orkiestrę FZ prowadził Rafał Kłoczko, który realizuje swój muzyczny program "z dużą ilością Beethovena". Nowością był niemiecki układ sekcji smyczkowej na scenie podczas całego koncertu. Grupa drugich skrzypiec znalazła się tym razem po prawej stronie dyrygenta, tam gdzie zwykle są wiolonczele. Te z kolei weszły w tradycyjne miejsce altówek, a te drugich skrzypiec. Domyślam się, że zamysłem dyrygenta było odtworzenie rozmieszczenia zespołu, tak jak było to za czasów Beethovena. Gwiazdą pierwszej części wieczoru był również Stanisław Daniel Kotliński – bas-baryton, który wykonał wybrane pieśni z cyklu „Des Knaben Wunderhorn” Gustawa Mahlera.

Wielka uwertura na początek

Koncert otworzyła uwertura Coriolan op. 62. To tak zwana uwertura koncertowa skomponowana przez Beethovena w 1807 r. Utwór powstał jako muzyczna ilustracja dramatu austriackiego poety Heinricha von Collina z 1804 r.

Mahler - mistrz symfoniki i wybitny bas-baryton

Jako drugi utwór wieczoru, orkiestra wykonała cykl pieśni „Des Knaben Wunderhornˮ („Cudowny róg chłopca”). Jest to to kolekcja tekstów kilkuset pieśni ludowych, opublikowanych na początku XIX wieku. Pochodziły one z różnych okresów – od średniowiecza po XVIII stulecie. Zawarta w ich różnorodna tematyka i struktura dawała opracowującym kompozytorom spore pole do popisu. Również Mahler sięgnął do niego opracowując łącznie 12 pieśni na głos i orkiestrę, które opublikował w 1899 r. Wybrane pieśni (Urlicht, Revelge, Der Tambursg’sell – Ballade, Rheinlegendchen) wykonał wybitny polski bas-baryton, Stanisław Daniel Kotliński. Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności wokalnych, ale także i aktorskich (scenicznych) Kotlińskiego, który wspaniale wprowadził słuchaczy w mahlerowski styl muzyczny. Ogromne brawa należą się również pełnej orkiestrze symfonicznej. Cudownie brzmiał (Sonia Nowak) np. rożek angielski (obój altowy), który zwykle ginął gdzieś w tle, a u Mahlera pełnił rolę bardzo ważnego instrumentu solowego.

Wielka piąta

Po przerwie zabrzmiała słynna piąta symfonia c-moll op. 67 Beethovena. Otwiera ją najbardziej rozpoznawalny motywów w historii muzyki, zwany „motywem losu”. W finale do orkiestry dołączają puzony, flet piccolo i kontrafagot, które zwykle wcześniej się nigdy w symfonice kompozytora nie pojawiały. Najwcześniejsze szkice symfonii pochodzą z 1800 r. Ukończenie dzieła nastąpiło pomiędzy kwietniem 1807 r. i początkiem 1808 r. Piąta została wykonana po raz pierwszy 22 grudnia 1808 r. w wiedeńskim Theater an der Wien, razem z VI symfonią F-dur op. 68 „Pastoralną”, IV koncertem fortepianowym G-dur op. 58 oraz fragmentami Mszy C-dur op. 86 i Fantazji c-moll op. 80 na fortepian, chór i orkiestrę.

Wykonanie znakomite, wspaniała dynamika, dobre tempa. Widać było zaangażowanie oraz autentyczną radość wykonawczą dyrygenta oraz całej orkiestry. Publiczność tak długo nagradzała zespół gromkimi oklaskami, że nie obyło się bisu. Drugi raz wysłuchaliśmy trzeciej części symfonii, dynamicznego Scherzo (brawa dla sekcji wiolonczel i altówek).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska