Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niskoprocentowe piwa. Czy można po nich prowadzić auto?

(mm) TVN Turbo/x-news
Szymon Starnawski
Popularność zyskały ostatnio niskoprocentowe piwa, które mają nieco ponad 3% alkoholu. Pojawiła się więc plotka, że to piwa dla kierowców.

W tym eksperymencie wzięło udział czworo ochotników w wieku od 28 do 36 lat. Spożywali oni przez półgodziny popularne ostatnio piwa typu light o zawartości alkoholu 3,5%. Sprzedawane są one w butelkach lub puszkach o pojemności 330 ml.

Czytaj także: Kiedy policjant zatrzyma dowód rejestracyjny?

Do pomiaru użyty został alkomat z czujnikiem elektrochemicznym stosowanego przez policję oraz inne służby mundurowe. Pierwsze pomiary wykonano po 15 minutach od zakończenia picia. U jednego z ochotników (wiek 31 lat, waga 73 kg, wzrost 192 cm) po wypiciu jednego piwa 330 ml, alkomat wykazał zerową dawkę alkoholu w wydychanym powietrzu. - To, że alkomat wykazał wartość 0,0 to nie oznacza, że po spożyciu piwa możemy bez problemu jechać samochodem. U innej osoby alkohol może wykazać zdecydowanie wyższe stężenie - wyjaśnia Piotr Polak, toksykolog.

Wszystko zależy m.in. od wieku, wagi, płci czy posiłku spożywanego przed piciem. Jedna z ochotniczek biorących udział w eksperymencie ma 28 lat, waży 60 kg i mierzy 163 cm. Na pełen żołądek wypiła dwa piwa 330 ml. Po kwadransie od zakończenia picia, w wydychanym powietrzu miała blisko pół promila. Teoretycznie za kierownicę mogłaby wsiąść po upływie 1,5 h. Zupełnie trzeźwa byłaby dopiero po upływie 2,5 h. Kolejny z ochotników, 29-latek, waży 79 kg, mierzy 177 cm, wypił trzy piwa i wydmuchał mniej o 0,4 promila. Czwarty uczestnik eksperymentu wypił aż cztery piwa. 36-latek ma 83 kg i mierzy 183 cm. Pierwszy pomiar wykazał ponad pół promila. Gdyby wsiadł za kółko popełniłby przestępstwo.

Czytaj także: Droższe ubezpieczenie OC za mandaty i punkty karne - wszystko w imię poprawy bezpieczeństwa?

Co za to grozi?
W Polsce osoba, która prowadzi samochód w stanie po spożyciu alkoholu, co oznacza 0,2-0,5‰ alkoholu we krwi, popełnia wykroczenie i naraża się na utratę uprawnień do kierowania pojazdem oraz karę grzywny lub aresztu. Oprócz tego, jeśli w takiej sytuacji spowoduje kolizję, będzie musiała samodzielnie pokryć koszty odszkodowania.

Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają kierowcę siadającego za kierownicą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5‰ alkoholu we krwi). Wtedy jego czyn określany jest już jako przestępstwo i grozi za to do dwóch lub jeśli dana osoba była już za to skazana – do pięciu lat więzienia.

Przeciętnie nasz organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu - etanolu.
50 g wódki to 20g etanolu
100 ml wina to 12g etanolu
0,5 l piwa to 25g etanolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Niskoprocentowe piwa. Czy można po nich prowadzić auto? - Motofakty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska