Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

No to robimy gazetę!

Artur Matyszczyk
- Czekamy tylko na maszyny drukarskie i zabieramy się do roboty - opowiada z zapałem Joanna Szymańska.
- Czekamy tylko na maszyny drukarskie i zabieramy się do roboty - opowiada z zapałem Joanna Szymańska. fot. Mariusz Kapała
Jeszcze w tym miesiącu powstanie dwutygodnik Tacy Sami. Pismo od początku do końca zrobią niepełnosprawni.

Jeszcze w tym miesiącu powstanie dwutygodnik Tacy Sami. Pismo od początku do końca zrobią niepełnosprawni.

Powiatowy Ośrodek Wsparcia Integracja wygrał konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu otrzyma prawie 26 tys. zł na tzw. budowanie sieci oparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W ramach tego projektu ośrodek wzbogaci się o sprzęt do drukowania a jego podopieczni zabawią się w dziennikarzy.

Chętnych nie zabraknie
Niepełnosprawni będą przygotowywali i wydawali gazetę. Pierwszy numer dwutygodnika Tacy Sami, w nakładzie 500 egzemplarzy, ukaże się jeszcze w tym miesiącu.

- Gazetę od początku do końca stworzą osoby z zaburzeniami psychicznymi. Oczywiście te, które mogą i zechcą to robić. Myślę jednak, że chętnych nie zabraknie. Już widzę bowiem radość w oczach podopiecznych, którzy nie mogą się doczekać na dotarcie maszyn drukarskich. Nad całością projektu piecze będzie sprawował terapeuta zajęciowy - opowiada kierownik ośrodka Joanna Szymańska.

W tej chwili dyrekcja Integracji jest na etapie zamawiania sprzętu potrzebnego do zagospodarowania drukarni. Już wydzielono na nią specjalne pomieszczenie. Kiedy tylko maszyny dotrą do Krosna Odrz., niepełnosprawni zabiorą się do robienia swojej gazety.

I kącik poezji

Artykuły poruszą problematykę życia inwalidów. Ich codzienne zmagania, radzenie sobie z problemami. Odpowiedzą na pytania skąd biorą się schorzenia. Ale w gazetce nie zabraknie i innych ciekawostek, np. kącika poezji. To wyjątkowe wydawnictwo będzie można znaleźć w miejscach w marketach czy urzędach. Dyrekcji ośrodka zależy bowiem, żeby docierało do jak największej rzeszy ludzi. Projekt zgodnie z założeniami ma trwać do końca grudnia. Sprzęt jednak w ośrodku zostanie. Drukarnia będzie działać dalej. A niepełnosprawni nie przestaną bawić się w dziennikarstwo.

- Dla naszych podopiecznych to będzie świetna, innowacyjna forma terapii - dodaje kierowniczka. - Poza tym wszyscy biorący udział w projekcie zdobędą umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłości. Choćby zatrudniając się w zakładzie pracy chronionej. Może nawet kiedyś w "Gazecie Lubuskiej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska