Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc z... Norwidem, czyli oryginalne rysunki poety w pałacu w Zielonej Górze Zatoniu. Ale się tam działo! Zobacz!

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Mariusz Kapała / GL
To było wyjątkowe wydarzenie. W oranżerii pałacu w Zielonej Górze Zatoniu pokazane zostały w nocy… oryginalne rysunki Cypriana Kamila Norwida. Wystawa była czynna tylko sześć godzin. I stała się elementem obchodów Święta Niepodległości oraz Roku Norwidowskiego.

Na co dzień szkice wielkiego poety ukryte są w kasie pancernej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Norwida w Zielonej Górze.. Rysunki zostały znalezione w pałacu w Dobrzycy (Wielkopolska), który dawniej należał do rodu Turnów. Biblioteka zakupiła ten cenny skarb. Nie był dotąd nigdzie poza placówką pokazywany. Na pomysł, by ten stan rzeczy zmienić, wpadli: dyrektor biblioteki Norwida Andrzej Buck i prezes Fundacji Ogrody Kultury im. księżnej Dino Jarosław Skorulski.

Noc z... Norwidem, czyli oryginalne rysunki poety w pałacu w...

Noc z Norwidem w Parku Książęcym w Zielonej Górze Zatoniu

W nocy z 10 na 11 listopada br. budynek oranżerii w Parku Książęcym w Zielonej Górze Zatoniu stał się galerią sztuki. Przez sześć godzin zielonogórzanie i ich goście mogli podziwiać oryginalne szkice Cypriana Kamila Norwida. Dla wielu była to duża niespodzianka i artystyczne przeżycie. Bo już same odnowione i podświetlone ruiny pałacu wraz ze zrewitalizowanym parkiem robią ogromne wrażenie, a co dopiero dodatkowa atrakcja w postaci nietypowej wystawy prac wielkiego poety.

Zielonogórzanie są zaskoczeni. Norwid kojarzy im się z poezją np. „Fortepianem Chopina”, „Bema pamięci żałobny rapsod” czy też częstym na maturze cytatem: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Mniej jest znany jako artysta, więc jego oryginalne rysunki to prawdziwy rarytas.
Wystawie, którą zwiedzać można było w małych grupkach, towarzyszyły inne wydarzenia. Były to m.in. etiuda filmowa, recytacja poematu A Dorio ad Phrygium, piosenki do wierszy Norwida.

Pałac w Zielonej Górze Zatoniu - piękny i tajemniczy

Pałac w Zielonej Górze Zatoniu pochodzi z czasów, w których żył poeta. Nic więc dziwnego, że właśnie to miejsce było idealne do zaprezentowania jego twórczości. A zielonogórzanie zdążyli się już przyzwyczaić do tego, że odbywają się tu niezapomniane koncerty czy przedstawienia.

Przypomnijmy, pałac został zbudowany pod koniec XVII wieku przez Baltazara von Unruha, marszałka szlachty zielonogórskiej, ale uległ gruntownej przebudowie - w formie klasycystycznej - w czasach księżnej żagańskiej Doroty de Talleyrand-Périgord. Chociaż, jak możemy przeczytać na płycie inskrypcyjnej, kształt, obrys budowli pozostał niezmienny od wieku XVII. Oranżeria wzorowana jest na budowlach antycznych wzniesionych w stylu korynckim. We wnętrzu znajdują się elementy nawiązujące do dzieł sztuki odkrytych w Pompejach.

W 1945 roku obiekt został spalony przez wojska radzieckie i od tego czasu jest ruiną. W 2018 roku za 17 mln zł zabezpieczono mury pałacu i zrewitalizowano park.

„Noc z Norwidem”, bo tak nazywało się to kulturalne wydarzenie, odbyło się w ramach Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej Proza Poetów, który rozpoczął się 8 listopada br. i potrwa do 2 grudnia br. Wśród gości Festiwalu są m.in.: Łukasz Orbitowski, Piotr Łopuszański, Zofia Turowska, Radosław Młynarczyk, ks. prof. Andrzej Draguła, Wanda Michalak, Anna Król, Justyna Sobolewska, Alfred Siatecki, Kordian Piwowarski oraz Joanna Brodzik. Festiwalowi towarzyszy wystawa „Krakowiak – malarstwo, rysunek, ceramika”, zorganizowana z okazji 80. urodzin artysty Henryka Krakowiaka.

Zobacz - nad wodami w Zaborze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska