Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocowanie w lesie. Jak się do niego przygotować? Radzi doświadczony survivalowiec. Porad udzielają też leśnicy

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Co zabrać ze sobą na noc do lasu?
Co zabrać ze sobą na noc do lasu? Pixabay
Ciepłe noce i trwające obecnie wakacje są idealnym momentem, by uciec za miasto. Gdzie? Na przykład do lasu. Leśne biwaki znów wracają do łask. Do nocy spędzonej w lesie należy się jednak odpowiednio przygotować. Jakimi zasadami się kierować? Co ze sobą zabrać, żeby było bezpiecznie? Zerknijcie w galerię!

Nocowanie w lesie. Jak się do niego przygotować?

Lato, wakacje, biwak - to wszystko składa się w jedną całość. Letni, wakacyjny wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku, w leśnej głuszy jest coraz popularniejszym sposobem na spędzenie urlopu. Wprawdzie nadleśnictwa nie prowadzą oficjalnych statystyk, jednak z liczby zgłaszanych biwaków jasno wynika, że w ostatnich latach jest to tendencja wzrostowa.

Jak mówi Sławomir Cichy, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, w lasach naszego regionu miejsc do rozbicia biwaku nie brakuje. Dodaje również, że do zorganizowania biwaku w lesie nie są wymagane żadne zgody. Wyjątek stanowią jedynie grupy zorganizowane, liczące powyżej dziewięciu osób bądź spędzające w lesie więcej niż dwie noce.

- W takim przypadku, na dwa dni przed obozowaniem, trzeba mailowo na adres odpowiedniego nadleśnictwa zgłosić chęć nocowania i poczekać na zgodę. Bez niej, nie można biwakować - tłumaczy Cichy.

Jak przygotować się do nocy w lesie? Sławomir Cichy doradza, żeby kierować się zasadą "3xZ". - Zaplanuj, Zanocuj, Zabierz - wyjaśnia Cichy. Na czym polegają rzeczone zasady? W maksymalnym skrócie chodzi o jak najlepsze przygotowanie się do leśnego nocowania.

Nie przeocz

Nocowanie w lesie. Zasada "3xZ"

  • Zaplanuj
    Na etapie planowania należy sprawdzić, czy obszary nadleśnictwa, na którym chcemy biwakować nie są objęte np. zakazem wstępu, który może być związany z zagrożeniem pożarowym.

  • Zanocuj
    Druga z trzech złotych zasad "Z" tyczy się samego nocowania. W nim najistotniejsze jest przygotowanie do leśnego biwaku. Leśnicy rekomendują, żeby używać hamaków lub płacht biwakowych. W przypadku rozbijania namiotu należy ostrożnie obchodzić się ze ściółką i robić to tylko na twardej nawierzchni.

  • Zabierz
    - Zabierz ze sobą wspomnienia przygody, zdjęcia i dobre samopoczucie - uśmiechają się leśnicy. Apelują jednak o zachowanie czystości w lesie. Proszą, by zabrać z niego wszystko to, co zostało przyniesione.

Noc w lesie. Rady survivalowca

Garść porad co do biwakowania w lesie zdradza również Tomasz Kuczyński, doświadczony survivalowiec. Jak podkreśla, noc spędzona w lesie musi być odpowiednio przygotowana pod kątem elementów niezbędnych na wyposażeniu każdego plecaka podczas nocnego, leśnego biwakowania.

- Niezbędnym elementem jest apteczka, w której muszą znaleźć się środki do dezynfekcji, leki przeciwbólowe i leki antyhistaminowe. Konieczne jest też zaopatrzenie się w krem z filtrem przeciwsłonecznym oraz skuteczny repelent na komary i kleszcze/moskitierę - wyjaśnia Kuczyński.

Przyznaje, że choć noc w lesie to dobra okazja do oderwania się od wszelkiej elektroniki, warto mieć ze sobą telefon komórkowy. Dlaczego? Komórka może się przydać na wiele różnych sposobów, podstawowym jest jednak zgłoszenie potrzeby pomocy.

- W trakcie biwakowania najważniejszą funkcją telefonu jest możliwość wezwania pomocy, jeśli będzie to konieczne - podkreśla Tomasz Kuczyński, survivalowiec.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nocowanie w lesie. Jak się do niego przygotować? Radzi doświadczony survivalowiec. Porad udzielają też leśnicy - Dziennik Zachodni

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska