Notariusz. Prawnik. Z jakimi sprawami możesz się do nich...

  Notariusz. Prawnik. Z jakimi sprawami możesz się do nich zwrócić. W czym ci pomogą notariusz i prawnik

  Zdjęcie autora materiału
  Katarzyna Borek

  Gazeta Lubuska

  Notariusz pomoże ci, między innymi, gdy będziesz chciał sprzedać nieruchomość, na przykład mieszkanie czy też garaż

  Notariusz pomoże ci, między innymi, gdy będziesz chciał sprzedać nieruchomość, na przykład mieszkanie czy też garaż ©123RF

  Notariusz. Prawnik. Z jakimi sprawami możesz się do nich zwrócić. W czym ci pomogą notariusz i prawnik. Przeczytaj! Wyjaśniamy, czym zajmują się przedstawiciele różnych zawodów prawniczych.
  Notariusz pomoże ci, między innymi, gdy będziesz chciał sprzedać nieruchomość, na przykład mieszkanie czy też garaż

  Notariusz pomoże ci, między innymi, gdy będziesz chciał sprzedać nieruchomość, na przykład mieszkanie czy też garaż ©123RF

  Notariusz. Prawnik. Z jakimi sprawami możesz się do nich zwrócić. W czym ci pomogą. Przeczytaj! Wyjaśniamy, czym zajmują się przedstawiciele różnych zawodów prawniczych. Warto bowiem wiedzieć, że mają różny zakres uprawnień oraz obowiązków.
  Sprawdź, czym zajmuje się notariusz oraz kim jest prawnik.

  Notariusz  Nie reprezentuje klientów w sądach, natomiast udziela nieodpłatnych porad prawnych - jednak tylko w sprawach związanych z przygotowywanymi czynnościami notarialnymi.

  Notariusz zajmuje się, przede wszystkim, sporządzaniem aktów notarialnych. Akty notarialne są to dokumenty, które potwierdzają dokonanie jakiejś czynności prawnej.

  Notariusz: z jakimi sprawami możesz się zwrócić się do notariusza  Notariusz pomoże ci wówczas, gdy chcesz:
  * spisać testament lub poświadczyć prawo do spadku,

  * udzielić pełnomocnictwa,

  * dokonać sprzedaży lub darowizny nieruchomości (na przykład działki, mieszkania, garażu) lub prawa użytkowania wieczystego,

  * założyć spółkę, stowarzyszenie lub fundację,

  * poświadczyć kserokopię jako zgodną z oryginałem lub autentyczność podpisu,

  * poświadczyć treść strony www (zanim zniknie ona z internetu) lub wiadomości SMS (na przykład na potrzeby sprawy rozwodowej lub sporów pracowniczych),

  * udzielić pożyczki oraz zabezpieczyć ją wekslem/hipoteką/poręczeniem/rygorem egzekucji.

  W praktyce praca notariusza polega na spisaniu na przykład umowy sprzedaży mieszkania oraz na potwierdzeniu jej ważności i prawdziwości swoim podpisem.

  Ważne! Pamiętajmy: dokumenty podpisane przez notariusza mają charakter dokumentu urzędowego.

  Notariusz: na takiej podstawie działa  Jak wyjaśnia Krajowa Rada Notarialna: notariusze działają na podstawie ustawy Prawo o notariacie. Nie wykonują usług jak adwokaci, radcowie prawni czy też przedstawiciele innych zawodów prawniczych - oni dokonują czynności notarialnych.
  Dokonując ich, mają obowiązek czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne.

  Prawnik: kim jest  Prawnik to inaczej magister studiów prawniczych.

  Każdy prawnik może otworzyć kancelarię prawną i udzielać porad prawnych. Nie podlega jednak kontroli instytucji nadzorczych (samorządowych) ani odpowiedzialności dyscyplinarnej za swoje porady. Jest wtedy przedsiębiorcą, który świadczy usługi polegające na doradztwie prawnym. Musi mieć jednak wyższe wykształcenie prawnicze i, co najmniej, tytuł magistra prawa.

  Czym taki prawnik różni się od radcy prawnego i adwokata? Od adwokata i radcy prawnego różni się tym, że prawnik na spotkaniach z klientem jedynie przygotowuje i opracowuje projekty dokumentów. Adwokat i radca prawny osobiście reprezentują klienta w sądzie, są po aplikacji oraz mają obowiązki wynikające z przynależności do swojego samorządu zawodowego.

  Warto wiedzieć: generalnie prawnik nie może cię reprezentować w sądzie. Możliwość taka jest dopuszczalna jedynie w sytuacji, kiedy prawnik podpisał z klientem stałą umowę na zarządzanie jego majątkiem.

  Prawnik: w czym pomoże prawnik


  Możesz się do niego zwrócić się po poradę właściwie z każdego zakresu prawa: na przykład gdy sprawa dotyczy przepisów karnych, gospodarczych, spadkowych, mieszkaniowych albo rodzinnych.

  Prawnik zajmuje się m.in.:
  * udzielaniem porad prawnych,
  * przygotowywaniem projektów umów i pism,
  * negocjacjami,
  * wydawaniem opinii prawnych,
  * w wyjątkowych, jednostkowych przypadkach prawnik może reprezentować klienta przed organami administracji publicznej lub sądami.


  Konsultacja merytoryczna:
  notariusz Piotr Romanowski;
  adwokat Anna Winnicka-Skalniak;
  radca prawny dr Przemysław Sztejna


  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Wideo