Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Notariusz. Prawnik. Z jakimi sprawami możesz się do nich zwrócić. W czym ci pomogą notariusz i prawnik

Redakcja
Notariusz pomoże ci, między innymi, gdy będziesz chciał sprzedać nieruchomość, na przykład mieszkanie czy też garaż
Notariusz pomoże ci, między innymi, gdy będziesz chciał sprzedać nieruchomość, na przykład mieszkanie czy też garaż 123RF
Notariusz. Prawnik. Z jakimi sprawami możesz się do nich zwrócić. W czym ci pomogą notariusz i prawnik. Przeczytaj! Wyjaśniamy, czym zajmują się przedstawiciele różnych zawodów prawniczych.

Notariusz. Prawnik. Z jakimi sprawami możesz się do nich zwrócić. W czym ci pomogą. Przeczytaj! Wyjaśniamy, czym zajmują się przedstawiciele różnych zawodów prawniczych. Warto bowiem wiedzieć, że mają różny zakres uprawnień oraz obowiązków.
Sprawdź, czym zajmuje się notariusz oraz kim jest prawnik.

Notariusz

Nie reprezentuje klientów w sądach, natomiast udziela nieodpłatnych porad prawnych - jednak tylko w sprawach związanych z przygotowywanymi czynnościami notarialnymi.

Notariusz zajmuje się, przede wszystkim, sporządzaniem aktów notarialnych. Akty notarialne są to dokumenty, które potwierdzają dokonanie jakiejś czynności prawnej.

Notariusz: z jakimi sprawami możesz się zwrócić się do notariusza

Notariusz pomoże ci wówczas, gdy chcesz:
* spisać testament lub poświadczyć prawo do spadku,

* udzielić pełnomocnictwa,

* dokonać sprzedaży lub darowizny nieruchomości (na przykład działki, mieszkania, garażu) lub prawa użytkowania wieczystego,

* założyć spółkę, stowarzyszenie lub fundację,

* poświadczyć kserokopię jako zgodną z oryginałem lub autentyczność podpisu,

* poświadczyć treść strony www (zanim zniknie ona z internetu) lub wiadomości SMS (na przykład na potrzeby sprawy rozwodowej lub sporów pracowniczych),

* udzielić pożyczki oraz zabezpieczyć ją wekslem/hipoteką/poręczeniem/rygorem egzekucji.

W praktyce praca notariusza polega na spisaniu na przykład umowy sprzedaży mieszkania oraz na potwierdzeniu jej ważności i prawdziwości swoim podpisem.

Ważne! Pamiętajmy: dokumenty podpisane przez notariusza mają charakter dokumentu urzędowego.

Notariusz: na takiej podstawie działa

Jak wyjaśnia Krajowa Rada Notarialna: notariusze działają na podstawie ustawy Prawo o notariacie. Nie wykonują usług jak adwokaci, radcowie prawni czy też przedstawiciele innych zawodów prawniczych - oni dokonują czynności notarialnych.
Dokonując ich, mają obowiązek czuwać nad należytym zabezpieczeniem praw i słusznych interesów stron oraz innych osób, dla których czynność ta może powodować skutki prawne.

Prawnik: kim jest

Prawnik to inaczej magister studiów prawniczych.

Każdy prawnik może otworzyć kancelarię prawną i udzielać porad prawnych. Nie podlega jednak kontroli instytucji nadzorczych (samorządowych) ani odpowiedzialności dyscyplinarnej za swoje porady. Jest wtedy przedsiębiorcą, który świadczy usługi polegające na doradztwie prawnym. Musi mieć jednak wyższe wykształcenie prawnicze i, co najmniej, tytuł magistra prawa.

Czym taki prawnik różni się od radcy prawnego i adwokata? Od adwokata i radcy prawnego różni się tym, że prawnik na spotkaniach z klientem jedynie przygotowuje i opracowuje projekty dokumentów. Adwokat i radca prawny osobiście reprezentują klienta w sądzie, są po aplikacji oraz mają obowiązki wynikające z przynależności do swojego samorządu zawodowego.

Warto wiedzieć: generalnie prawnik nie może cię reprezentować w sądzie. Możliwość taka jest dopuszczalna jedynie w sytuacji, kiedy prawnik podpisał z klientem stałą umowę na zarządzanie jego majątkiem.

Prawnik: w czym pomoże prawnik

Możesz się do niego zwrócić się po poradę właściwie z każdego zakresu prawa: na przykład gdy sprawa dotyczy przepisów karnych, gospodarczych, spadkowych, mieszkaniowych albo rodzinnych.

Prawnik zajmuje się m.in.:
* udzielaniem porad prawnych,
* przygotowywaniem projektów umów i pism,
* negocjacjami,
* wydawaniem opinii prawnych,
* w wyjątkowych, jednostkowych przypadkach prawnik może reprezentować klienta przed organami administracji publicznej lub sądami.

Konsultacja merytoryczna:
notariusz Piotr Romanowski;
adwokat Anna Winnicka-Skalniak;
radca prawny dr Przemysław Sztejna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska