Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa fundacja i nowy sprzęt dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Pomoże pacjentom chorym onkologicznie

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Konferencja prasowa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze w sprawie przekazania nowoczesnego sprzętu do leczenia przez fundację CHOP im. prof. Pawła Murawy
Konferencja prasowa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze w sprawie przekazania nowoczesnego sprzętu do leczenia przez fundację CHOP im. prof. Pawła Murawy Jacek Katos
Nowo powstała Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. prof. Pawła Murawy przekazała Szpitalowi Uniwersyteckiemu w użyczenie unikatowe w skali kraju urządzenie, dzięki któremu będzie można poprawić jakość i skuteczność leczenia raka. Pierwsze operacje z jego użyciem już przeprowadzono.
  • Przekazane przez fundację CHOP urządzenie jest pierwszym w Polsce
  • Nowotwory dotykają bardzo wielu ludzi, potrzebne jest doposażenie
  • Fundacja CHOP zaprasza wszystkich do współpracy

- Dlaczego powołaliśmy nową fundację? Bo chcemy się przyczynić do wzmocnienia potencjału leczenia raka nie tylko w regionie. Powołaliśmy wspólnie z państwem Mowczan z firmy Arpol, Fundację CHOP po to, by zmobilizować środowisko przedsiębiorców- najpierw lokalne, a później krajowe, do zakupu najnowocześniejszego sprzętu, który wspomoże lekarzy do walki z rakiem – mówił prezes Fundacji Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. prof. Pawła Murawy.

Przekazane przez fundację CHOP urządzenie jest pierwszym w Polsce

Fundacja CHOP przekazała w użyczenie Szpitalowi Uniwersyteckiemu w Zielonej Górze sprzęt o wartości 34 tys. euro. Urządzenie to wysokiej rozdzielczości system do wizualizacji tkanek przy użyciu barwnika jako źródła światła, wykorzystujący bezpieczny w użytkowaniu zestaw diod LED, a nie laserowe źródła światła. To pozwala uzyskać wysokiej jakości obrazy wybarwionych tkanek.

– To pierwsze urządzenie w Polsce o tych parametrach. Dzięki niemu możemy ocenić ukrwienie tkanek w trakcie zabiegów, a to klucz do dobrego gojenia. W istotny sposób wpłynie to na zmniejszenie powikłań po dużych operacjach – mówił dr hab. n. med. Dawid Murawa, prof. UZ, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.

Jak zauważył pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, tego typu aparaty od 5 lat stają się standardem w USA i krajach Europy Zachodniej.

Nowotwory dotykają bardzo wielu ludzi, potrzebne jest doposażenie

Prezes zarządu szpitala, dr Marek Działoszyński, nie krył zadowolenia ze wsparcia nowo powstałej fundacji. Zauważył, że teraz nie tylko media poświęcają najwięcej czasu pandemii koronawirusa. W Szpitalu Uniwersyteckim, na oddziale zakaźnym i OIOM-ie brakuje już miejsc. I to martwi nie tylko prezesa... Jednak nie należy zapominać, że wciąż ludzie chorują na inne schorzenia i wymagają szybkiej, profesjonalnej pomocy. Przypomniał, że nowotwory dotykają bardzo dużą część populacji, stąd potrzeba doposażania szpitala w nowoczesny, wysokiej klasy sprzęt.

Podziękował tym wszystkim, którzy tworzyli fundację i chcą wspierać służbę zdrowia.

Profesor Murawa potrafił przekonać do szczytnych idei

Daniel Hrehorecki, fundator i założyciel fundacji z ramienia firmy Centrum Komina, mówił, że nie byłoby przekazania aparatury, gdyby nie obecność w szpitalu świetnego fachowca, jakim jest prof. Dawid Murawa. Nic dziwnego, że na leczenie na jego oddział przyjeżdżają pacjenci z różnych regionów w Polsce. Zaznaczył, że obecnie fundację wspierają przedsiębiorcy lokalni, ale plan jest taki, by tworzyli ją biznesmeni z całego kraju. Bo też wsparcie ma być nie tylko dla zielonogórskiego szpitala, ale całej służby zdrowia.

Jak mówiła na wtorkowej konferencji prasowej Kamilla Mowczan - członek zarządu, fundator i założyciel fundacji z ramienia firmy Arpol, onkologia jest w wielkie potrzebie, dlatego jej rodzinna, zielonogórska firma nie miała wątpliwości, że należy wspierać Szpital Uniwersytecki. Od strony prawnej inicjatywę wsparła Hanna Rubaszewska, także członek zarządu. Dodała, że mocno wierzy, iż współpraca będzie się bardzo dobrze układać, a pacjenci i lekarze zyskają nowoczesny sprzęt, dzięki któremu leczenie będzie jeszcze bardziej skuteczne i mniej bolesne dla chorych osób.

Fundacja CHOP zaprasza wszystkich do współpracy

Fundacja Chirurgii i Onkologii Polskiej CHOP im. prof. Pawła Murawy jest organizacją non-profit. Członkowie Fundacji zapraszają a wszystkich do współpracy – zarówno firmy, jak i osoby prywatne.
Konta bankowe fundacji:

  • - konto złotówkowe - PL58 1140 2004 0000 3602 8049 5283
  • - konto w EUR - PL08 1140 2004 0000 3712 1196 9674

ZOBACZ TEŻ

Otwarcie nowych pomieszczeń zakładu rehabilitacji w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze

Otwarcie nowej części Zakładu Rehabilitacji w Szpitalu Uniwe...

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska