Nowa jakość badań obrazowych w Zielonej Górze

Materiał informacyjny Centrum Diagnostycznego Affidea
Pierwszym krokiem do skutecznej walki z chorobą jest jednoznaczna i precyzyjna diagnoza. Mieszkańcy Zielonej Góry przez ostatnie 19 lat mieli w Centrum Medycznym Affidea Zielona Góra dostęp do badań diagnostyki obrazowej, które teraz po wymianie aparatów do rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej zyskały jeszcze wyższą jakość. Po miesięcznej przerwie, będącej wynikiem gruntownej modernizacji, pacjenci mogą już w tym ośrodku wykonywać wysokospecjalistyczne badania obrazowe także w ramach refundacji przez NFZ.

Diagnostyka obrazowa to od lat nieoceniona pomoc w wykrywaniu licznych schorzeń ortopedycznych, neurologicznych, kardiologicznych czy nowotworowych. To właśnie dzięki szybkiemu i precyzyjnemu wynikowi rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej, który pozwolił lekarzowi na trafne zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie odpowiedniej terapii, już niejeden pacjent pokonał swoje schorzenie i wrócił do zdrowia. Zainstalowane właśnie w Centrum Medycznym Affidea (przy ul. Towarowej 20) aparaty wykonujące wspomniane badania pozwalają chorym z naszego miasta na korzystanie, w formie prywatnej oraz refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, z nowoczesnej i jeszcze bezpieczniejszej diagnostyki obrazowej.

Dostępny w placówce rezonans magnetyczny (MR) to model GE Signa Voyager 1,5T, który pozwala na ocenę stanu m.in.: stawów, kręgosłupa, głowy, jamy brzusznej czy miednicy w przypadku pojawiających się dolegliwości, ale i przeprowadzanie wysokospecjalistycznych badań takich jak np. MR serca w jeszcze lepszej jakości i dokładności klinicznej, MR piersi czy multiparametryczny MR prostaty. Te ostatnie szczególnie pomocne są w wykrywaniu nowotworów tych narządów – a to właśnie te rodzaje raka od lat znajdują się w czołówce zbierających największe żniwo. Aparat umożliwia też dodatkowo ocenę postępu schorzeń onkologicznych. – Nowe urządzenie jest wyposażone w dodatkowe cewki, które umożliwiają precyzyjne zbadanie niewielkich ale złożonych anatomicznie części ciała, jak np. nadgarstek, co zwiększa dokładność obrazu. Znacznie redukuje też zakłócenia wynikające z ruchów pacjenta co w praktyce przekłada się na minimalizowanie potrzeby powtórzenia badania – mówi Hanna Falińska, specjalista radiolog Kierownik Medyczny Centrum Medycznego Affidea w Zielonej Górze.

Dzięki inteligentnemu oprogramowaniu czas badania jest krótszy bez utraty jakości otrzymanego obrazu. Co ważne, zredukowane są artefakty pochodzące od metalowych implantów w ciele pacjenta, a także możliwe jest wykonanie badania u osób o bardziej masywnej budowie ciała dzięki tunelowi aparatu, który ma średnicę aż 70 cm. Zwiększona średnica tunelu ma znaczenie także podczas badań dzieci i osób czujących niepokój w związku z ograniczoną przestrzenią.
Nowością, do której pacjenci z Zielonej Góry zyskali dostęp w placówce Affidea, jest też nowoczesny tomograf komputerowy (model GE Revolution Evo), który pozwala na skrócenie czasu wykonywania badania aż o ok. 40% przy zachowaniu obrazu o wysokiej rozdzielczości. – Przykładamy ogromną wagę do ochrony radiologicznej pacjenta. Nowy aparat pozwala wykonywać badania o bardzo wysokiej jakości obrazu ograniczając dawkę promieniowania. W porównaniu do starszych modeli aparatów, do pacjenta trafia nawet trzykrotnie niższa dawka Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które wymagają stałej kontroli – podkreśla Hanna Falińska z Affidea. – Nasz nowy tomograf pozwala też na lepszą wizualizację narządów i zmian chorobowych dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu, a inteligentne oprogramowanie umożliwia monitorowanie u danego pacjenta zmian w czasie dzięki systemom do ich porównywania – dodaje.

Na refundowane przez NFZ badanie przy użyciu nowoczesnego rezonansu magnetycznego, jak i tomografu komputerowego pacjenci mogą zapisać się na podstawie skierowania. W przypadku badania prywatnego rezonansem magnetycznym nie jest ono wymagane. Średni czas oczekiwania na opis badania wyniósł w lutym 2021 r. w przypadku MR niespełna 2 dni (dokładnie 1,88), a TK – około 2,5 dnia (2,7). Taki wynik jest możliwy nie tylko dzięki nowoczesnej aparaturze, ale i wykwalifikowanej kadrze medycznej zielonogórskiego ośrodka Affidea.

https://www.affidea.pl/centrum-diagnostyczne/affidea-zielona-gora-towarowa/

Dodaj ogłoszenie