Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa kopalnia KGHM już oficjalnie otwarta. Wydobywają miedź w Chile

(abi)
Nowa kopalnia KGHM już oficjalnie otwarta. Wydobywają miedź w ChileSierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w Chile.
Nowa kopalnia KGHM już oficjalnie otwarta. Wydobywają miedź w ChileSierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w Chile. arch. KGHM
Kopalnia miedzi Sierra Gorda, należąca do KGHM i japońskiej firmy Sumitomo, została w środę oficjalnie otwarta. To jeden z największych projektów górniczych na świecie.

Ceremonia z udziałem przedstawicieli władz Polski, Japonii i Chile odbyła się dwa miesiące po uruchomieniu w zakładzie górniczym produkcji koncentratu miedzi. Sierra Gorda znajduje się na pustyni Atacama w Chile. Zakład rozpoczął przerób rudy na koncentrat miedzi w lipcu 2014 roku. Wcześniej zakończone zostały prace związane z uruchomieniem wszystkich elementów infrastruktury niezbędnych do produkcji koncentratu, a także zdjęty został nadkład z odkrywki, składający się łącznie ze 192 mln ton materiału. Pierwszy transport około 6 tys. ton koncentratu miedzi ma dotrzeć do zakładów hutniczych Toyo w Japonii w listopadzie 2014 roku.

W inauguracji kopalni udział wzięło ponad sześciuset gości. W wystąpieniu inaugurującym działalność kopalni podkreślił rolę zakładu w kontekście rosnącego popytu na miedź i molibden na globalnych rynkach. – W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek miedzi ogromnie zyskał na znaczeniu -  powiedział podczas inauguracji jej dyrektor Maciej Ściążko. - Miedź wykorzystywana jest dosłownie wszędzie – od naszych domów po telefony komórkowe i samochody. W przeciętnym samochodzie znajduje się już około półtora kilometra miedzianych kabli. Konsumpcja miedzi stale rośnie, co ma swoje odzwierciedlenie w jej cenie. Kopalnia Sierra Gorda będzie zatem pełnić rolę niezwykle ważnego ogniwa w zapewnieniu podaży na globalny popyt na miedź i molibden.

Herbert Wirth, prezes KGHM, przypomniał dzieło Ignacego Domeyki – polskiego geologa, mineraloga i działacza społecznego, którego imieniem nazwana została kopalnia. – Wiedza i doświadczenie, z jakimi przybył do Chile Ignacy Domeyko, są także podstawą obecności KGHM w Sierra Gorda. Domeyko badał i opisywał chilijskie bogactwa naturalne, które my dziś wydobywamy. Można śmiało powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Jako polska firma przybyliśmy bowiem do Chile śladami naszego wielkiego rodaka, dzięki czemu jego dziedzictwo nabiera nowego znaczenia. Jestem dumny, szczęśliwy i wzruszony, że kopalnia Sierra Gorda otrzymała dziś jego imię – powiedział Herbert Wirth|
|.
Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota rocznie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska