Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa leki na liście refundacyjnej. Między innymi dla chorych na ciężką astmę alergiczną czy wirusowe zapalenie wątroby typu B

maw
Lista leków refundowanych zmieni się od 1 stycznia. Kolejne zmiany zapowiedziano w marcu 2020 roku.
Lista leków refundowanych zmieni się od 1 stycznia. Kolejne zmiany zapowiedziano w marcu 2020 roku. pixabay.com
Nowe leki na liście refundacyjnej. W styczniu 2020 roku, jak poinformował minister zdrowia, projekt styczniowej listy leków refundowanych przewiduje wprowadzenie wielu nowych leków zarówno w programach lekowych, jak i na liście aptecznej. Co się zmieni? To ważne informacje dla wszystkich pacjcentów!

Lista leków refundowanych od stycznia 2020 roku się zmieni. Pojawią się nowe pozycje m.in. dla cukrzyków i osób chorych na astmę.

Kolejne opcje terapeutyczne zyskają pacjentki chore na raka piersi, zwiększy się też dostępność do leczenia dla cukrzyków, a ponadto poszerzymy dostęp do leczenia o nowe wskazania m.in. dla chorych na ciężką astmę alergiczną czy wirusowe zapalenie wątroby typu B.

Nowości na liście refundacyjnej

Nowością na liście refundacyjnej będzie poszerzenie możliwości terapii lekiem Xolair (omalizumab), który zostanie objęty refundacją dla pacjentów pediatrycznych w grupie wiekowej 6-11 lat w ramach programu lekowego „Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej”, a ponadto będzie on dostępny w nowym programie lekowym „Leczenie przewlekłej pokrzywki spontanicznej”.

Warto nadmienić, że refundacją objęto we wskazaniach pozarejestracyjnych leki zawierające substancje czynne entekawir i tenofowir w ramach nowego programu lekowego „Profilaktyka reaktywacji wirusowego zapalenia wątroby typu B u świadczeniobiorców po przeszczepach lub u świadczeniobiorców otrzymujących leczenie związane z ryzykiem reaktywacji HBV”.

Nowe leki dla cukrzyków

Liczne zmiany nastąpią na liście aptecznej w zakresie terapii cukrzycy, w wyniku czego diabetycy zyskają nowe leki m.in. Trulicity (dulaglutidum) oraz Ozempic (semaglutidum), stosowane u pacjentów z cukrzycą typu 2, przed włączeniem insuliny, leczonych co najmniej dwoma doustnymi lekami hipoglikemizującymi od co najmniej 6 miesięcy. Kolejną dostępną od stycznia możliwością terapeutyczną będzie lek Ryzodeg (insulinum degludecum + insulinum aspartum), stanowiący nowe połączenie insulin.

Ilu ludzi, tyle stylów żywienia? Niekoniecznie, ale jednak trzeba przyznać, że diet żywieniowych, które często wiążą się także z określonym stylem życia jest całkiem sporo, a wiele z nich bazuje na całkowitym lub częściowym wykluczeniu z diety mięsa. Wegetarianizm i weganizm? Nuda! Naliczyliśmy 15 sposobów (przynajmniej częściowo) bezmięsnego żywienia. Kto da więcej?

Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm... Czy znasz je wszyst...

*źródło: Ministerstwo Zdrowia

WIDEO: Od 8 stycznia 2020 roku od lekarza dostaniemy tylko e-receptę. "Wcale nie trzeba mieć maila ani nowego telefonu"

źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska