Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa moda: e-papierosy. Jedni ich zakazują, u nas są legalne

Tomasz Rusek 0 95 722 57 72 [email protected]
E-papieros wygląda jak prawdziwy papieros, smakuje jak prawdziwy papieros, a palacz wypuszcza dym (prawie) jak po zaciągnięciu się prawdziwym papierosem. Tymczasem w wielu krajach to urządzenie jest nielegalne.

Producenci tego gadżetu nazywają go zdrowszą alternatywą. Bo w przeciwieństwie do wielbicieli zwykłych papierosów, e-palacze nie wciągają z dymem substancji smolistych. Ale nikotynę już tak. I - co ważne dla ich współpracowników, rodziny czy sąsiadów - nie dmuchają smrodliwym dymem, a najczęściej parą wodną.

Zgryz z zakazem

- Ta moda już dotarła do Gorzowa. Widziałem sklepy, które sprzedają te urządzenia. A prawo za tym nie nadąża - mówi Roman Maksymiak, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Tłumaczy, że ma do rozwiązania nie taki znowu mały problem: czy i jak zakazać palenia (?) e-papierosów. - Bo gdyby przyjrzeć się dokładnie temu gadżetowi, to nie ma tam mowy o procesie spalania. Nie ma też oparów, które mogłyby przeszkadzać innym, ale z drugiej strony e-papieros wygląda jak zwykły. Skąd kierowca ma wiedzieć, że pasażer używa akurat takiego, a nie prawdziwego? Zastanawialiśmy się nad tym w firmie, ale na razie nie doszliśmy do żadnego rozwiązania - mówi dyrektor miejskiej firmy przewozowej.

Arkadiusz, który ma e-papierosa od niemal pół roku, nie rozumie, o co tyle hałasu. - Nie szkodzę innym. Sobie dużo mniej, niż kiedy paliłem prawdziwe fajki - tłumaczy.

Jego zdaniem moda na e-papierosy przeszkadza... producentom tych prawdziwych. - Może dlatego słyszę co jakiś czas, że w Polsce ma zostać wprowadzony zakaz ich używania i sprzedaży? - podejrzewa 27-letni gorzowianin.

Tutaj tak, tam inaczej

To prawda: Ministerstwo Zdrowia - jak podaje Gazeta Prawna - zastanawia się nad ustawowym zakazem.

- Elektroniczny papieros nie ma odpowiednich badań i norm bezpiecznego używania. Przyjmowanie niekontrolowanych dawek nikotyny grozi uzależnieniem od tego alkaloidu, a nawet przedawkowaniem - powiedział ,,GP'' rzecznik ministerstwa Piotr Olechno.

Podobne zakazy funkcjonują też w innych państwach. Wikipedia podaje, że np. w Austrii, Brazylii czy Hong Kongu. W Polsce, tak jak w Anglii, nie ma na ten temat jeszcze żadnych przepisów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska