Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa opłata dla właścicieli domów i mieszkań już od kwietnia 2023 roku! To nawet 1000 złotych! SZCZEGÓŁY

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Od kwietnia trzeba będzie zapłacić nową opłatę za domy i mieszkania.  Czym jest świadectwo energetyczne? Co i gdzie trzeba złożyć? Jaka będzie kara? >>>>>
Od kwietnia trzeba będzie zapłacić nową opłatę za domy i mieszkania. Czym jest świadectwo energetyczne? Co i gdzie trzeba złożyć? Jaka będzie kara? >>>>>Pixabay
Od kwietnia 2023 roku trzeba będzie zapłacić nową opłatę za domy i mieszkania. Dotyczy to tylko niektórych, jednak pominięcie płatności może skutkować poważnymi karami. Czym jest świadectwo energetyczne? Co i gdzie trzeba złożyć? Jaka będzie kara za niedopilnowanie złożenia dokumentu?

Spis treści

Zobacz wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS

od 16 lat

Czym jest świadectwo energetyczne?

Pozornie mogłoby się wydawać, że jest to coś, o czym nie trzeba pisać, ponieważ świadectwa energetyczne funkcjonują już od kilkunastu lat. Z zasady ich posiadanie jest konieczne w przypadku właścicieli domów powstałych po 2009 roku. W praktyce jednak zmienia się to w tym roku. Od wiosny 2023 roku dokument ten muszą również mieć właściciele zarówno starszych domów jednorodzinnych, jak i części mieszkań.

Polecamy

Świadectwo energetyczne jest dokumentem świadczącym o jakości energetycznej budynku. Mowa tu konkretnie o zapotrzebowaniu domu na energię, która ma służyć do podstawowego funkcjonowania domostwa. Chodzi tu o:

  • Ogrzewanie,
  • Podgrzewanie wody;
  • Wentylację;
  • Oświetlenie;
  • Klimatyzację.

Informacje zawarte w tym dokumencie trafiają do CEEB, czyli Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Świadectwo energetyczne dla zwykłego użytkownika stanowi cenne źródło informacji o tym, jak może wyglądać roczne zapotrzebowanie domu na energię.

Świadectwo energetyczne - kto musi je mieć?

Obowiązek ten został zmodyfikowany 7 października 2022 roku. Zgodnie z ustawą z tego dnia, która dotyczy charakterystyki energetycznej budynków oraz prawa budowlanego, od 28 kwietnia 2023 roku dokument ten będzie zdecydowanie bardziej rygorystyczny. Ma dotyczyć zarówno domów, jak i mieszkań. Na szczęście obowiązek ten będzie dotyczyć konkretnych sytuacji.

Polecamy

Kiedy potrzebujemy świadectwo energetyczne?

Dokument ten jest niezbędny w dwóch sytuacjach. Po pierwsze przy zbywaniu budynku na podstawie umowy sprzedaży lub na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Po drugie w sytuacji, gdy budynek będzie wynajmowany.

Jak zdobyć świadectwo energetyczne?

Zdobycie tego dokumentu jest możliwe poprzez zgłoszenie się do firmy zajmującej się audytami. Konkretne przedsiębiorstwa mają uprawnienia do wydawania tego typu świadectw. Zazwyczaj będą to firmy zajmujące się instalacjami lub będące w branży budowlanej. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej przygotowało specjalny wykaz firm, które mają takie uprawnienia.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Zdobycie takiego dokumentu jest odpłatne i zależy w głównej mierze od lokalizacji. Z zasady opłata będzie oscylować w przedziale od 400 do 1000 złotych.

Świadectwo energetyczne - jak długie jest ważne?

Takie świadectwo jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. W przypadku tych dokumentów, które zostały przygotowane przed 2 kwietnia 2023 roku, czyli przed wejściem w życie nowelizacji ustawy, obowiązywać będzie okres ważności ich wystawienia.

Które budynki nie potrzebują świadectwa energetycznego?

Dokument ten nie jest niezbędny w przypadku budynków wolnostojących o powierzchni mniejszej niż 50 metrów kwadratowych. Nie obowiązuje on również w przypadku budynków gospodarczych i przemysłowych, które nie mają instalacji zużywającej energię. Wyklucza się tu instalację oświetlenia wbudowanego, a także gospodarstwa rolne o maksymalnym wskaźniku EP w wysokości 50 kWh/mkw/rok.

Świadectwo energetyczne - kara za brak dokumentu

Brak takiego świadectwa w przypadku np. każdego wynajmowanego i sprzedawanego mieszkania oznacza karę grzywny. Ta może wynieść nawet do 5 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowa opłata dla właścicieli domów i mieszkań już od kwietnia 2023 roku! To nawet 1000 złotych! SZCZEGÓŁY - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska