Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NOWA SÓL. Forum Seniora pełne radości i dobrych rad. Spotkaliśmy się z seniorami z Nowej Soli, Kożuchowa, Wschowy, Sławy. Sala była pełna

Eliza Gniewek
Wideo
od 16 lat
– Na emeryturze mogę żyć jak chcę. To rewelacja, że z tyłu głowy nie ma tych myśli, że coś tam trzeba zrobić – podkreśla Katarzyna Wojtkowiak, wieloletnia dyrektor szkoły. Nie zawsze jest łatwo, ale co robić, żeby było lżej i ciekawiej radzili w środę, 4 grudnia, goście zaproszeni na Forum Seniora.

– Rób to, co ci w duszy gra. Lubisz pływać, pływaj, lubisz tańczyć, tańcz. Dopasuj aktywność do swoich możliwości. Mówisz: „zacznę od jutra, albo pojutrze”, może nie być jutra ani pojutrza. Zacznij dzisiaj – radzi Grażyna Wyczałkowska, trener personalny, przedstawicielka Rady Seniorów Powiatu Nowosolskiego. – Ruch powoduje, że czujemy się pewniejsi siebie, cieszymy się życiem. Realizujemy swoje marzenia. Starość nie wyszła panu Bogu, ale my możemy coś z nią zrobić. Jeśli będziemy się nad sobą użalali, to nic nie wniesie do życia.

Jak żyć lepiej na emeryturze?

Tego można było dowiedzieć się też podczas wykładu prof. Zbigniewa Izdebskiego, znanego w kraju seksuologa z Zielonej Góry.
– Przychodzi taki wiek, że zastanawiamy się nad naszym życiem i naszą miłością. Jej intensywność, namiętność w związku w tej późniejszej fazie życia jest inna. Czy mamy prawo pozwolić sobie na nią w późniejszej fazie życia? Naturalnie, tak – mówił prof. Izdebski. – Można współżyć jak w czynie społecznym, czekać aż będzie koniec współżycia, żeby oglądać serial. Ale mamy prawo do przyjemności seksualnej.

Profesor przekonuje, że kobiety za szybko przechodzą na seksualną emeryturę. – Zbyt wcześnie, zwłaszcza będąc w związkach, odchodzimy od kwestii związanych z seksem. Zupełnie nie potrzebnie mamy poczucie, że nam nie wypada, że może trzeba bardziej skoncentrować się na wnukach – przekonuje profesor.

Zbigniew Izdebski podkreśla też, że mamy prawo do edukacji seksualnej opartej na badaniach naukowych, nie na światopoglądzie, czy cudzych opiniach. Taki proces powinien odbywać się przez całe życie, bo potrzebna jest inna wiedza dla dzieci, młodzieży, dorosłych i dorosłych w późniejszym wieku.

– Co jest gorsze życie w pojedynkę czy samotność w związku? To niesłychanie trudna sytuacja emocjonalna, kiedy masz żonę lub męża i poczucie samotności – mówił podczas wykładu.
Na koniec prof. Izdebski podkreślił też, że przytulanie, dotyk, bliskość są ważniejsze niż stosunek seksualny. – Życzę, abyście mieli w swoim życiu jakiegoś misiaczka - powiedział na koniec wykładu, co wywołało oklaski.

Najważniejsze wyjść z domu

– Wielu seniorów nie chce wychodzić z domu, albo się boją, albo uważają, że nie należą do tego środowiska. Zapraszamy do uniwersytetu trzeciego wieku. Dzieje się u nas dużo – zachęca Danuta Miczulska, skarbnik NUTW.
– Ciekawie jest. Spotykamy się. Trzeba korzystać z życia. Mamy wycieczki. Jest wspaniale. Samemu trudno byłoby się gdzieś wybrać – dodaje Halina Rudyk.

– Bardzo się cieszymy jak się coś dzieje dla seniorów. Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku mamy czas zorganizowany. Jesteśmy zadowolone. Jestem już samotna, gdybym siedziała w domu, mięśnie by mi wiotczały, a tak jestem pełna życia, werwy – podkreśla Teresa Hodowana.

Katarzyna Wojtkowiak była dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 w Nowej Soli. Od roku jest emeryturze. Nie narzeka. – Naprawdę jest co robić. Na emeryturze mogę żyć jak chcę. To rewelacja, że z tyłu głowy nie ma tych myśli, że coś tam trzeba zrobić. Teraz najważniejsze jest co ugotować i kiedy i gdzie wyjechać. Staram się z koleżankami utrzymywać kontakty. Uczniowie o mnie pamiętają, a ja o nich też. Lajkuję na Facebooku wszelkie informacje z życia szkoły – przyznaje pani Katarzyna.

Problem z oszustami

- Przed oszustami trzeba seniorów przestrzegać jak najczęściej i zachęcać, aby mówili o tym swoim znajomym – mówi asp. szt. Tomasz Roszko, z wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. – Seniorzy z naszego województwa zostali oszukani na łączną kwotę ponad 1,3 mln zł. Mieliśmy już wsparcie Kościoła, banków, Poczty Polskiej. Każda możliwa forma przestrzegania przed kradzieżą i oszustwem jest dobra i warta wykorzystania, żeby ochronić mieszkańców.

Asp. szt. Tomasz Roszko przyznaje, że żyjemy w takich czasach, kiedy dużo osób wyjechało za granicę, osoby starsze często mieszkają same. – Ich dzieci pracują daleko. Na słowo wnuczek, wnuczka, zaraz chcą pomóc. A jeszcze jak dziadek czy babcia usłyszy, że wnuczek jest w szpitalu czy spowodował wypadek, trudno się wtedy oprzeć.

Udane spotkanie

– Było rewelacyjnie. Bardzo mi się podobało – podkreśliła Celina Margowniczy ze Sławy, która w marcu 2020 r. organizuje kolejne Forum Kobiet. - Po tym spotkaniu zastanowię się, czy nie zapisać się do jakiejś grupy seniorów. Koleżanki namawiają – przyznała pani Elżbieta.

ZOBACZ TEŻ:
Zielona Góra. I Forum Seniora w Zielonej Górze. Rozmawiali o seksie, zniżkach, prawidłowej diecie i bezpieczeństwie

WYDARZENIA DLA SENIORÓW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska