MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NOWA SÓL. Kto rządzi miastem? Prezydent Wadim Tyszkiewicz wygrał wybory do Senatu RP

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
kto po wyborach parlamentarnych rządzi Nową Solą?
kto po wyborach parlamentarnych rządzi Nową Solą? Eliza Gniewek-Juszczak
- Czekamy na postanowienie Premiera RP o powołaniu komisarza. Urząd miejski normalnie funkcjonuje, nic się nie dzieje – podkreśla Andrzej Petreczko, przewodniczący rady miejskiej w Nowej Soli. Sprawę wyjaśnia radca prawny dr Przemysław Sztejna.

W wyborach do Senatu RP w okręgu nr 22, obejmującym powiaty nowosolski, wschowski, żarski i żagański wygrał Wadim Tyszkiewicz, dotychczasowy prezydent Nowej Soli. W poniedziałek, 14 października Wadim Tyszkiewicz posprzątał swój gabinet i przed urzędem spotkał się z mieszkańcami. W piątek stanowisko wiceprezydenta miasta stracił Jacek Milewski.

Przeczytaj też: Nowa Sól bez prezydenta. Wadim Tyszkiewicz już przestał być gospodarzem miasta

- Sytuacja w Nowej Soli wynika z faktu wygaśnięcia mandatu dotychczasowego prezydenta, w związku z wyborem na senatora. Zastąpi go przyszły prezydent, ale dopiero po przeprowadzeniu wyborów - wyjaśnia dr Przemysław Sztejna, radca prawny. - Jednocześnie do tego czasu tymczasowo zarządzać miastem ma osoba powołana przez premiera (tzw. komisarz), której jeszcze nie powołano. Dodatkowo wygaśnięcie mandatu prezydenta jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępcy lub zastępców.

Zobacz też:"Cofnęliśmy się o 30 lat do tyłu". W. Tyszkiewicz o wyniku wyborów parlamentarnych

Radca prawny tłumaczy, że sytuacja ta wynika z obowiązującej zasady niepołączalności funkcji prezydenta z mandatem senatora (zakaz incompatibilitas). - Zakaz ten ma służyć realizacji konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy, w konsekwencji potrzeby wyeliminowania sytuacji, gdy jedna osoba piastowałaby stanowiska w różnych organach władzy publicznej. W przypadku wyboru na senatora następuje naruszenie ustawowego zakazu łączenia funkcji, co skutkuje wygaśnięciem mandatu prezydenta (art. 492 Kodeksu wyborczego) - wyjaśnia dr Sztejna. - Wygaśnięcie mandatu prezydenta z dniem wystąpienia przyczyny (naruszenia zakazu w trakcie pełnienie funkcji prezydenta) stwierdza komisarz wyborczy, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu, a premier z racji wakatu zobowiązany jest zarządzić (i przeprowadzić) przedterminowe wybory w ciągu 90 dni.

Doktor Sztejna informuje, że wyznaczony komisarz przejmie kompetencje prezydent miasta. Jednak prawo nie przewiduje żadnego terminu, w którym Premier RP powinien tego dokonać. - Powinien do zrobić jednak niezwłocznie, bowiem zwłoka może destabilizować funkcjonowanie miasta - zaznacza radca prawny.

Więcej na ten temat w Gazecie Lubuskiej w środę, 16 października.

ZOBACZ TEŻ:
NOWA SÓL. Pożegnanie Wadima Tyszkiewicza. Prezydent Nowej Soli nie rządzi już miastem, został senatorem

POLECAMY:
Gmina Kolsko chce mieć herb

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska