MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NOWA SÓL. Liści kasztanowca nie wolno wyrzucać do śmietników. Urząd miejski zachęca do udziału we wspólnej akcji

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kasztanowce w Nowej Soli są oblepione taśmą, która przyciąga szkodniki i unieruchamia je.
Kasztanowce w Nowej Soli są oblepione taśmą, która przyciąga szkodniki i unieruchamia je. Eliza Gniewek-Juszczak
Wraz z początkiem jesieni urząd miejski przypomina co zrobić z liśćmi kasztanowców. Aby skutecznie zwalczać szrotówka, te liście trzeba utylizować.

Wraz z opadaniem liści rusza kolejna już akcja grabienia i utylizacji liści kasztanowców zainicjowana przez Urząd Miejski w Nowej Soli - informuje Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu i podkreśla, że jest to jedna z najprostszych i najtańszych metod zwalczania szkodnika.

Jednak, aby walka ze szrotówkiem była skuteczna musi mieć masowy charakter. Powinna być prowadzona przez wszystkich, którzy na swoich posesjach lub w administrowaniu mają kasztanowce. Chodzi o to, aby motyl nie przemieszczał się z jednego obszaru na drugi.
Co trzeba robić? - Zgrabić spod kasztanowca liście powinno się najlepiej od razu po ich opadnięciu, bowiem w ciągu kilkunastu dni larwy szrotówka wejdą pod ziemię, skąd wiosną wrócą na drzewa - zaznacza Ewa Batko. - Dlatego też po raz kolejny zapraszamy „posiadaczy kasztanowców” do udziału w akcji grabienia liści kasztanowca. Dzięki osobom, które przyłączą się do akcji kasztanowce będą miały szansę na przeżycie kolejnej wiosny.

Worki do zbiórki liści można nabyć w urzędzie miejskim, pokój 208, w godzinach pracy urzędu, tj. poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek, od 7.30 do 15.30, a w środy od 9.00 do 17.00. Zebrane liście - po uprzednim zgłoszeniu do urzędu pod nr tel. (068) 459 03 39 - odbierane będą przez specjalistyczne firmy zajmujące się utrzymaniem czystości i porządku w mieście.
Nie wolno liści wyrzucać do worków na bioodpady. - Liście kasztanowca muszą zostać odebrane przez specjalistyczną firmę i zasypane wapnem, tylko wtedy walka ze szrotówkiem ma sens - podkreśla rzeczniczka magistratu.

ZOBACZ TEŻ:
Opinia. Ze szrotówkiem jesteśmy całkiem sami, czyli samotna walka Nowej Soli ze szkodnikiem o kasztanowce

POLECAMY:
Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska