MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NOWA SÓL. Nie ma śladu po wieży dawnej fabryki nici Odra. Wielka koparka usuwa ostatnie kawałki gruzu

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Niewiele gruzu było w piątek, 6 grudnia po dawnej wieży - charakterystycznej budowli, dobrze znanej przez wiele tysięcy osób, które tutaj przez lata pracowały. Za chwilę plac będzie całkiem wyrównany
Niewiele gruzu było w piątek, 6 grudnia po dawnej wieży - charakterystycznej budowli, dobrze znanej przez wiele tysięcy osób, które tutaj przez lata pracowały. Za chwilę plac będzie całkiem wyrównany Eliza Gniewek-Juszczak
- Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Dla osób postronnych mogło się wydawać, że było niebezpiecznie, ale wszystko było pod kontrolą - zapewnia Mateusz Mentel, którego firma zburzyła charakterystyczną wieżę z dawnej fabryki nici Odra.

Burzenie wieży dawnej fabryki nici w Nowej Soli zaczęło się w sobotę, 30 listopada. Opublikowaliśmy filmik z tego wydarzenia przesłany przez naszego Czytelnika, a wykonany przez Jacka Rogozińskiego. Pojawiły się komentarze, że było niebezpiecznie. Najwyższa część, zdawało się, że spadła bardzo blisko koparki.

- Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Dla osób postronnych mogło się wydawać, że było niebezpiecznie, ale wszystko było pod kontrolą - zapewnia Mateusz Mentel, którego firma Demolition Group zburzyła wieżę.

Dlaczego trzeba było burzyć wieżę w dawnej fabryce?

Przed dwoma laty wyburzono budynki na terenie byłej fabryki nici Odra, należących do Skarbu Państwa. Koszt wyburzeń byłej przędzalni lnu wraz z łącznikami komunikacyjnymi, dawnej przędzalni bawełny oraz kominów wyniósł ok. 1,3 mln złotych - pieniądze na ten cel pochodziły ze Skarbu Państwa oraz Starostwa Powiatowego w Nowej Soli. Był to warunek rewitalizacji terenu poprzemysłowego - przypomina Ewa Batko, rzecznik prasowa urzędu miejskiego w Nowej Soli.

Rzeczniczka magistratu podkreśla, że stan techniczny budynków był na granicy stanu awaryjnego i katastrofy budowlanej oraz stanowił zagrożenie dla otoczenia, co potwierdzają decyzje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Nowej Soli.

Co będzie w miejscu zburzonej wieży? Nowa wieża

Na terenach pofabrycznych ma powstać odbudowana wieża jako symbol historii tej części miasta i zakładu, która zostanie nazwana wieżą ciśnień społecznych i gospodarczych, a rezydentami wieży mają być m.in. Muzeum Miejskie w Nowej Soli z nową funkcją galerii poprzemysłowej, Stowarzyszenie Solanin z nową funkcją kulturalno-kinową oraz Park Technologiczny Interior. Niestety stan techniczny wieży nie pozwolił na jej remont, jak pierwotnie zakładał projekt – musi zostać zburzona, lecz niebawem ma ruszyć jej odbudowa i rozbudowa z zagospodarowaniem placu wokół - wyjaśnia Ewa Batko.

Urząd miejski przewiduje rozbudowanie głównej drogi w dawnej fabryce i połączenie jej z ulicą Topolową. Są plany, aby nazwać ją ulicą Gruschwitza.

Będą też dwie nowe drogi poprzeczne i dwa duże parkingi. Teren będzie zagospodarowany. Zrewitalizowany zostanie także Park Odry w stylu zabytkowym o powierzchni prawie dwóch hektarów. - Mamy nadzieję, że inwestycje te zapoczątkują proces rewitalizacji tego obszaru. Zadania tego nie da się wykonać bez udziału i zaangażowania przedsiębiorców i mieszkańców - podkreśla rzeczniczka magistratu.

Trwa głosowanie...

Czy Nowa Sól to miasto zabytków?

ZOBACZ TEŻ:
Mieszkańcy miasta żegnają nowosolskiego Big Bena. Zbudowana będzie nowa wieża, w której działalność zaczną lokalne organizacje

POLECAMY:
Nowa Sól. Rozbiórka wieży w dawnej fabryce nici Odra w Nowej Soli, 30 listopada 2019 r. Film Czytelnika, autor Jacek Rogoziński

INWESTYCJE W NOWEJ SOLI

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska