Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Sól: Piękni, dwudziestoletni i... bezrobotni

Artur Lawrenc 68 387 52 87 [email protected]
- To nie jest kraj dla młodych - mówią z goryczą mieszkańcy regionu. Brak pracy, wśród osób, które nie skończyły jeszcze 30. roku życia jest niestety sporym problemem. Jak to zmienić?

Przeczytaj też: W powiecie międzyrzeckim spadła liczba bezrobotnych

- W Polsce nawet ludzie wykształceni nie mają pracy... Wątpimy, aby cokolwiek się zmieniło tutaj na lepsze... - tak jeszcze w czerwcu mówiła na naszych łamach młodzież, którą pytaliśmy o ich plany po zakończeniu edukacji ("Czy to kraj dla młodych?", "GL" z 9/10.06.2012).
Jeszcze więcej goryczy można było odnaleźć w komentarzach pod wspomnianym tekstem w internecie.
- Polska nie jest krajem nie tylko dla młodych. Wystarczy spojrzeć na pomoc dla małżeństw, opiekę lekarską, kwestie niepełnosprawnych... - pisał m.in. forumowicz podpisujący się jako KastaNic.
Czy te czarne realia mogą zmienić się w najbliższym czasie? Czy młodzi ludzie mogą liczyć na "lepsze czasy" w naszym kraju, a przede wszystkim w naszej okolicy?
Okazuje się, że niedawno pojawiło się pewne światełko w tunelu...
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpisało bowiem projekt "Twoja Kariera - Twój Wybór", za którego realizację bierze się teraz Powiatowy Urząd Pracy w Nowej Soli. Projekt jest skierowany do osób, które nie skończyły jeszcze 30. roku życia.

- Udział w tej inicjatywie mogą wziąć osoby bezrobotne, które w urzędzie zarejestrowały się między pierwszym stycznia a trzydziestym czerwca tego roku po raz pierwszy oraz u których od momentu rejestracji do czasu podpisania umowy ws. realizacji projektu, nie minęło więcej niż sześć miesięcy - wyjaśnia Katarzyna Podgórska, kierownik działu ds. promocji zatrudnienia.
We wszystkim weźmie udział 70 osób. Rozkład miejsc ze względu na wykształcenie wygląda następująco: pięciu uczestników ma wyższe, 15 ukończyło szkołę policealną, maturalną lub średnią zawodową, siedem ma dyplom szkoły średniej ogólnokształcącej, 21 jest z wykształceniem zasadniczym zawodowym. Z ukończonym jedynie gimnazjum, lub niżej, jest kolejnych 22 uczestników.
Projekt nie przewiduje niestety otwartej rekrutacji, polegającej na osobistym staraniu się o miejsce w nim. Zgodnie z ministerialnymi założeniami, wśród osób spełniających powyższe kryteria zostało 2 lipca przeprowadzone losowanie. - Do wylosowanych rozesłaliśmy zaproszenia - informuje K. Podgórska - Zachęcam więc do zajrzenia na swoje skrzynki pocztowe, czy czasami nie oczekuje tam na kogoś nasze zaproszenie - dodaje.

A teraz najważniejsze, czyli korzyści, jakie płyną z udziału w projekcie.
Po pierwsze jest to indywidualna opieka prowadzących nad każdą z osób wylosowanych do tej inicjatywy. Następnie możliwość skorzystania zgodnie z potrzebą z jednego z pięciu różnych bonów. Pierwszy to bon na zatrudnienie, skierowany do absolwentów szkół wyższych, podejmujących pierwsze zatrudnienie, pod warunkiem, że od daty ukończenia przez nich szkoły, nie minęło więcej niż 12 miesięcy.
Bon szkoleniowy przysługiwać będzie dla tych, którzy zamierzają uzyskać dodatkowe umiejętności, pozwalające na podjęcie zatrudnienia. Trzeci to bon na kształcenie podyplomowe. Ten z kolei skierowany jest do osób po studiach, które również ukończyły szkołę nie dalej niż 12 miesięcy przed startem projektu. Są również bony na kształcenie zawodowe lub policealne dla bezrobotnych po szkołach gimnazjalnych lub niższych, zawodowych oraz średnich ogólnokształcących. I wreszcie piąta opcja - bon stażowy, dla tych, którzy aby zdobyć zatrudnienie, potrzebują nabrać niezbędnego doświadczenia w swoim zawodzie.

- Do tego wszystkiego dochodzi dotacja na zasiedlenie. Skierowana jest ona do bezrobotnych zamierzających podjąć swoje pierwsze zatrudnienie, pracę zarobkową lub działalność gospodarczą, z wykonywania której osiągać będą minimalne wynagrodzenie oraz odprowadzane będą składki na ubezpieczenie społeczne. Warunkiem otrzymania dotacji jest również to, że miejsce zatrudnienia jest oddalone od obecnego miejsca zamieszkania, o co najmniej 80 km, lub, gdy czas dojazdu w obie strony przekracza trzy godziny - wyjaśnia K. Podgórska.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska