MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Sól pomaga mieszkańcom, ale maseczek im nie rozdaje. Co zostało zrobione do tej pory podczas epidemii koronawirusa?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
MOPS dziękuje miasto za dostarczoną pomoc.
MOPS dziękuje miasto za dostarczoną pomoc. Urząd Miejski w Nowej Soli
Urząd miasta w Nowej Soli wsparł pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i wolontariuszy, którzy podczas epidemii koronawirusa pomagają starszym i niepełnosprawnym mieszkańcom. Różnej pomocy jest więcej, ale rozdawania maseczek nie będzie.

Zasady bezpieczeństwa wprowadzone w kraju w związku z epidemią koronawirusa sprawiły, że rośnie potrzeba zaopatrzenia w środki ochrony osobistej. Wiele samorządów wspiera mieszkańców, kupując im maseczki. Nowa Sól postawiła na inną pomoc.

Trwa głosowanie...

Czy miasto Nowa Sól powinno zapewnić darmowe maseczki mieszkańcom?

Koronawirus w Nowej Soli

Zgodnie z danymi z 22 kwietnia w Nowej Soli od początku epidemii odnotowano w Nowej Soli tylko dwa przypadki zakażenia koronawirusem, w tym jedna osoba została już uznana za ozdrowiałą. Tak niewielka liczba nie może zwalniać ze stosowania środków ochrony i zasad bezpieczeństwa, apelują o to codziennie władze miasta i powiatu.

Nieznany jest też czas obowiązywania nakazu zasłaniania twarzy, a więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że takie akcje dostarczania darmowych maseczek trzeba by powtarzać cyklicznie.

W Nowej Soli nie będą rozdawać maseczek

Jednak nie będzie rozdawania maseczek mieszkańcom. - Nieznany jest też czas obowiązywania nakazu zasłaniania twarzy, a więc z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że takie akcje dostarczania darmowych maseczek trzeba by powtarzać cyklicznie. Należy również wziąć pod uwagę to, że obowiązek zasłaniania ust i nosa nie wymusza noszenia wyłącznie maseczek - wyjaśnił na swoim profilu na Facebooku prezydent Jacek Milewski.

Wiem, że robienie prezentów jest bardzo przyjemne, jednak w tej sytuacji uważam, że nasze działania są bardziej racjonalne i celowane na konkretną pomoc.

Włodarz podkreślił, że miasto udziela pomocy w inny sposób. - Wiem, że robienie prezentów jest bardzo przyjemne, jednak w tej sytuacji uważam, że nasze działania są bardziej racjonalne i celowane na konkretną pomoc, a w dłuższej perspektywie przyniosą zdecydowanie więcej korzyści dla naszych mieszkańców - podkreślił.

Pomoc w czasie epidemii koronawirusa

100 litrów płynu do dezynfekcji rąk, 150 sztuk wielorazowych maseczek i 2500 jednorazowych maseczek - tyle rzeczy dojechało do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Soli. To efekt działania urzędu miasta. Również nowosolski Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej w Nowej Soli przekazał do ośrodka maseczki wielorazowe (200 szt.)

Ośrodek jest głównym koordynatorem współpracy z organizacjami pozarządowymi, które wychodzą w teren i pomagają naszym mieszkańcom.

Środki ochrony osobistej przywiozła do MOPS-u wiceprezydent ds. społecznych Natalia Walewska Wojciechowska. - Wspieramy MOPS, a przede wszystkim organizacje z nim współpracujące, które wspierają osoby starsze wymagające opieki, przekazując w ramach zarządzania kryzysowego środki ochrony. Ośrodek jest głównym koordynatorem współpracy z organizacjami pozarządowymi, które wychodzą w teren i pomagają naszym mieszkańcom - podkreśliła wiceprezydent miasta.

Dotychczasowa pomoc w Nowej Soli

Prezydent i radni Nowej Soli podczas epidemii koronawirusa do tej pory podjęli decyzje o przyznaniu różnego rodzaju pomocy.

 • 250 tys. zł dla szpitala na zakup trzech respiratorów
 • 12 tys. zł na testy
 • pakiet zwolnień dla przedsiębiorców (kwiecień - ok. 2 mln zł) Więcej o pomocy dla przedsiębiorców można przeczytać tutaj: Nowosolski pakiet wsparcia
 • dofinansowanie zakupu 46 laptopów dla szkół i uczniów (ok. 60 tys. zł)
 • zaopatrzenie MOPS, noclegowni, PCK, ZHP oraz organizacje pozarządowe w środki bezpieczeństwa (jak przyłbice, rękawiczki itp.)
 • pomoc w stworzeniu pomieszczenia kryzysowego dla bezdomnych
 • wsparcie organizacji pozarządowych w działaniach, które zakłóciła pandemia
 • pomoc straży miejskiej przez 7 dni w tygodniu osobom w kwarantannie
 • wspólne patrole straży miejskiej i policji
 • pomoc psychologiczna dla mieszkańców

CZYTAJ TEŻ:
Jak radzą sobie przedsiębiorcy w Nowej Soli podczas epidemii koronawirusa?

ZOBACZ WIDEO: 12 przejść dla pieszych w Nowej Soli zostało doświetlonych

inwestycje w Nowej Soli

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste:

 • Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz "Nowa Sól"

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska