MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NOWA SÓL. Przedterminowe wybory na prezydenta. Czy to będzie 22 grudnia czy później? Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wadim Tyszkiewicz głosuje 13 października 2019 r.
Wadim Tyszkiewicz głosuje 13 października 2019 r. Eliza Gniewek-Juszczak
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie przedterminowych wyborów prezydenta miasta Nowej Soli w województwie lubuskim.

Przypomnijmy, Wadim Tyszkiewicz, dotychczasowy prezydent Nowej Soli po 17 latach pełnienia tej funkcji w ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany senatorem. Otrzymał 63 675 głosów. W związku z tym, że nie można łączyć obu takich funkcji w Nowej Soli odbędą się przedterminowe wybory prezydenta. - Wybory przedterminowe na funkcję Prezydenta Nowej Soli, zarządza w drodze rozporządzenia Prezes Rady Ministrów, wybory przeprowadza się w ciągu 90 dni od daty wygaśnięcia mandatu Prezydenta. Wobec wygaśnięcia mandatu Pana Prezydenta, jego funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego Prezydenta, zgodnie z art. 28f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, pełnić będzie osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów - informował "GL" Waldemar Gredka, dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego.

Jest projekt rozporządzenia w sprawie wyborów w Nowej Soli

Rządowe Centrum Legislacyjne opublikowało projekt rozporządzenia premiera w sprawie terminu tych wyborów. Załącznik do rozporządzenia zawiera kalendarz wyborczy. Jeśli projekt zostanie przyjęty, wybory odbędą się 5 stycznia 2020 roku. Wówczas do 26 listopada 2019 roku będzie czas na zawiadomienie komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego. Do godziny 24.00, 11 grudnia będzie można składać miejskiej komisji wyborczej kandydatów na prezydenta.

Do 23 grudnia będą musiały się ukazać w formie plakatów obwieszczenia miejskiej komisji wyborczej o zarejestrowanych kandydatach. Listy te będą zawierały nazwiska kandydatów w kolejności alfabetycznej, wraz z informacjami o wieku, wykształceniu, miejscu zamieszkania, komitecie wyborczym i przynależności do partii

3 stycznia 2020 r., o godz. 24.00 planowane jest zakończenie kampanii wyborczej. Wybory mają się odbyć 5 stycznia, w godz. 7.00-21.00.

Kiedy będzie znany termin wyborów prezydenta Nowej Soli?

Projekt rozporządzenia jest w trakcie uzgodnień. Został przesłany do Państwowej Komisji Wyborczej. Ma być ogłoszony najpóźniej 7 listopada.

Jeden z polityków powiatu nowosolskiego informował "GL", że według przecieków wybory prezydenta Nowej Soli mają się odbyć 22 grudnia 2019 r. Ten termin nie został dobrze przyjęty w środowisku politycznym miasta, z uwagi na okres świąteczny i przewidywane w tym terminie małe zainteresowanie mieszkańców głosowaniem.

Kto wystartuje na prezydenta Nowej Soli?

Do tej pory znane jest nazwisko jednego kandydata. Jest nim Jacek Milewski, przez 17 lat zastępca prezydenta Wadima Tyszkiewicza. Już uzyskał poparcie nowego senatora. Szef Prawa i Sprawiedliwości w województwie lubuskim poseł Marek Ast zapowiedział, że partia wystawi swojego kandydata, branych pod uwagę jest kilka nazwisk.

ZOBACZ TEŻ:
NOWA SÓL. Kto będzie komisarzem miasta do czasu nowych wyborów na prezydenta? Jest jedno nazwisko w grze

POLECAMY:
Nowa Sól. Nowosolski Dom Kultury zaprasza na spektakle w ramach programu "Teatr Polska"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska