Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Sól. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z sukcesami

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowej Soli bierze udział w programie unijnym Erasmus +
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowej Soli bierze udział w programie unijnym Erasmus + SOSW Nowa Sól
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowej Soli najpierw jako jeden z niewielu takich placówek w kraju zaczął realizować projekt w ramach europejskiego programu Erasmus +. W środę, 29 maja ośrodek organizuje Olimpiadę Radość, na którą co roku przyjeżdża młodzież z całego województwa.

W środę, 29 maja 2019 r. stowarzyszenie "Radość " działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowej Soli organizuje Olimpiadę Radość, której celem jest od lat promocja zdrowia i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

Tym razem imprezę zaplanowano na boisku Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Gimnazjalnej. Początek o godz. 9.30. W razie niepogody impreza odbędzie się na auli szkoły. Jak co roku uczniowie liceum będą pomagali przy prowadzeniu konkurencji sportowych.

300 uczestników ze Wschowy, Szprotawy, Zielonej Góry i Nowej Soli wzięło udział w Olimpiadzie Radość. To cykliczna impreza promująca zdrowy styl życia, której celem jest integracja lokalnej społeczności z osobami niepełnosprawnymi. Uroczystego otwarcia dokonał Starosta Nowosolski Waldemar Wrześniak, który kibicował zawodnikom podczas konkurencji lekkoatletycznych i rekreacyjnych.Olimpiada „Radość” to cykliczna impreza promująca zdrowy styl życia, której celem jest integracja lokalnej społeczności z osobami niepełnosprawnymi - czytamy w informacji Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Zielona Góra, który od kilku lat współuczestniczy w imprezie.Punkt Europe Direct działający w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim promował wiedzę o kulturze i tradycjach krajów tworzących Unię Europejską podczas olimpiady osób niepełnosprawnych, która co roku organizowana jest przez Stowarzyszenie Radość na stadionie miejskim w Nowej Soli. Motywem przewodnim tegorocznych zadań, które przygotowali konsultanci Punktu było dziedzictwo kulturowe krajów Europy.- Olimpiada rozpoczęła się przemarszem wszystkich uczestników, którzy zjechali się do Nowej Soli z całego województwa. Po uroczystym otwarciu, któremu towarzyszyły pokazy grup tanecznych uczestnicy zbierali punkty biorąc udział w zadaniach sprawnościowych zlokalizowanych w kilku punktach. Dużym powodzeniem cieszyło się stoisko informacyjno – promocyjne naszego Punktu, gdzie za prawidłową odpowiedź na pytanie dotyczące tradycji, zwyczajów czy kultury jednego z 28 krajów członkowskich można było otrzymać praktyczny upominek - czytamy w informacji Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.Na zakończenie najlepsi zawodnicy otrzymali medale, a drużyny upominki, które wręczyła Bogumiła Sadowa – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Nowosolskiego.Olimpiada została zorganizowana przez Stowarzyszenie „Radość” działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Nowej Soli oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.Zobacz również: Piłka nożna szansą na lepsze życie? O projekcie "Nadzieja na Mundial"Źródło:Dzień Dobry TVNPOLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:Zmarzlik królem „Jancarza” w lubuskim finale memoriału

16. Olimpiada Sportowo-Rekreacyjna „Radość” odbyła się na st...

To niejedyne z ważnych wydarzeń w ośrodku. W tym roku SOSW zrealizował pierwszą edycję projektu Erasmus +.

- Uczestnictwo kadry pedagogicznej w tak dużym projekcie to ogromny sukces dla całej społeczności szkolnej placówki na skalę województwa i kraju - mówią wychowawczynie z ośrodka.

Pod koniec kwietnia odbyła się konferencja podsumowująca działania. Zebranych powitała i zaprosiła do udziału w spotkaniu dyrektor Jolanta Kaczkiełło - Ostrowska.

Uczestniczki przygotowały prezentacje multimedialne, wystawę prac oraz punkt promocyjny na temat efektów projektu. Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się ze smakami potraw w stylu włoskim i cypryjskim oraz otrzymali upominki promujące projekt i placówkę.

Uczestniczki mówią o sobie Erasmuski. Przekonują, że poprzez swoje działania projektowe, że „dla chcącego nie ma nic trudnego” jak mówił Erazm z Rotterdamu. - Ciężka praca i kreatywność oraz zaangażowanie w projekt podniosły znacząca europejski wymiar ośrodka. Zdobyte kolejne doświadczenie i wiedza, udział w dobrej praktyce podniosły kompetencje nauczycieli biorących w projekcie, co w konsekwencji spowodowało złożenie kolejnego wniosku aplikacyjnego na drugą edycję projektu Erasmus + - cieszą pracownicy ośrodka.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Nowej Soli realizował projekt pn. "Rozwój kompetencji kluczowych nauczycieli, terapeutów, wychowawców dla lepszego rozpoznawania i realizowania potrzeb uczniów z niepełnosprawnością i autyzmem”.

Już wiadomo, że będzie druga edycja programu.

Co to jest Erasmus+?

To program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Jego całkowity budżet wynosi 14,7 mld euro. Erasmus+ opiera się na osiągnięciach europejskich programów edukacyjnych, które funkcjonowały przez 25 lat, i jest wynikiem połączenia następujących europejskich inicjatyw realizowanych przez Komisję Europejską w latach 2007-2013: programu „Uczenie się przez całe życie”, programu „Młodzież w działaniu”, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink, oraz programów współpracy z krajami uprzemysłowionymi w dziedzinie szkolnictwa wyższego.

ZOBACZ TEŻ:
Sukces kadry Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Nowej Soli

16. Olimpiada Sportowo-Rekreacyjna „Radość” odbyła się na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska