MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Sól świętuje

Redakcja
Pierwszy raz w paradzie, otwierającej w piątek święto miasta, wzięły udział... figury ogrodowe, wypożyczone przez jednego z producentów. Na platformie ciężarówki towarzyszyli im aktorzy Teatru Terminus A Quo.
Pierwszy raz w paradzie, otwierającej w piątek święto miasta, wzięły udział... figury ogrodowe, wypożyczone przez jednego z producentów. Na platformie ciężarówki towarzyszyli im aktorzy Teatru Terminus A Quo. fot. Krzysztof Koziołek
Święto Solan to od kilku lat jedna z największych imprez w regionie.

DZIENNIKARZ "GL" CZEKA NA WAS W SOBOTĘ

DZIENNIKARZ "GL" CZEKA NA WAS W SOBOTĘ

Reporter "GL" będzie czekał na Czytelników w sobotę w godz. 11.00-13.00 w kawiarence na Harcerskiej Górce. Masz problem? Chcesz porozmawiać o ważnych dla Nowej Soli sprawach? Przyjdź! Reporterski dyżur pełnić też będzie ekipa Radia Zachód.

Gdzie rośnie największy labirynt z wierzby energetycznej w Polsce? W Nowej Soli. Gdzie jest najfajniejszy plac zabaw dla milusińskich w województwie? W Nowej Soli! A wszystkiemu patronuje nie kto inny, jak... ogrodowy krasnal.

Żeby było jasne: określenie "krasnal" dotyczy już nie tylko samych leśnych stworków, ale wszystkiego co nowosolskie manufaktury tworzyły z żywicy przez lata, i tworzą nadal: krów, żyraf, kowbojów, hiszpańskich byczków, itd.

Za Japończykami następni
Kiedy na przełomie lat 90. XX w. w największym robotniczym mieście regionu upadły dwa wielkie zakłady pracy: Dozamet i Odra, Nowa Sól stanęła na krawędzi przepaści. Bieda, narkomania, złodziejstwo - z tym kojarzyła się mieszkańcom innych miejscowości. Potem, jak grzyby po deszczu, zaczęły wyrastać przydomowe fabryczki wytwarzające ogrodowe krasnale i inne figury. Coś "drgnęło", ale do wyjścia na prostą jeszcze wiele brakowało.

Tym "czymś" okazała się strefa ekonomiczna i inwestorzy, których ściągnął prezydent Wadim Tyszkiewicz i jego ekipa (prezydent przy każdej okazji powtarza, że ten sukces miasto zawdzięcza nie tylko jemu, ale i pracownikom Urzędu Miejskiego).

.

Momentem przełomowym zaś okazało się wejście do Nowej Soli Japończyków z firmy Funai, za którymi przyszli następni. I choć nadal pensje w mieście oscylują wokół najniższej krajowej, to bezrobocie z ponad 30 proc. spadło do 10 (jak zaznacza Tyszkiewicz, bezrobocia już niemal nie ma, a nie pracują tylko ci, którym się pracować nie chce).

Ale wróćmy do leśnych stworków. Kiedy rok, półtora roku temu prezydent "wypalił" z pomysłem stworzenia Muzeum Krasnala, wielu pukało się znacząco w czoło. Jednak Tyszkiewicz, z właściwą sobie konsekwencją, zaczął kolejne marzenie realizować. A właściwie nie on, tylko Jerzy Ceglarek, pracownik nowosolskiego magistratu. To właśnie ten pan dokonał rzeczy niemal niemożliwej. Na kilku hektarach ugoru stworzył perełkę. Plac zabaw z małpimi gajami, huśtawkami, miejscami na ognisko, sceną... Właścicielka stadniny uruchomiła jazdę na kucykach i koniach, są czterokołowe rowery, mówi się o tym, że być może powstanie wypożyczalnia quadów. A do tego jeszcze rosnący w oczach wierzbowy labirynt, którego przejście zabiera 2 godziny... Już teraz popołudniami i w weekendy bawią się tu setki dzieci!

Pomagali sami mieszkańcy

I pomyśleć, że to cudo stworzono niemal za grosze, bo w ramach robót publicznych, z wykorzystaniem budulca zwożonego z remontów z całego miasta. Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o tym, że w stworzenie Parku Krasnala zaangażowało się wielu mieszkańców, jedni podarowali rośliny, inni pomagali przy sadzeniu kwiatów, itp. Park Krasnala już jest, niedługo w pobliskim budynku ma powstać Muzeum Krasnala. Czy powstanie? Znając upór prezydenta, można mieć pewność, że tak... A wtedy pewnie znów do Nowej Soli zawitają telewizje polskie, niemieckie, japońskie... I pewnie znów o Nowej Soli będzie głośno. Ale tylko w pozytywnym tego słowa znaczeniu!

SMOCZE ŁODZIE I WARZELNIK

 • SOBOTA:

  15.00-17.00 - młodzieżowe zespoły z Ukrainy: Zespół Instrumentów Strunowych Filharmonii Obwodu Iwano-Frankiwskiego; Klub Tańca Sportowego "Hracija"; Zespół Taneczny "Edelwejs"; 17.15-18.30 - Country Five, 18.45-20.00 - Black & Blues, 20.15-21.30 - 2 PU, 21.45 - Big Cyc, 23.00-2.00 - DJ Show w wykonaniu DJ-ów Amnesia.com.

  Imprezy sportowe: 10.00-16.00 - ogólnopolski turniej judo dzieci i młodzików (hala przy ul. Botanicznej 22), 10.00-14.00 - wyścigi smoczych łodzi (kanał portowy), 10.00-16.00 - turniej siatkówki plażowej kobiet Odra Cup (boiska w pobliżu przystani dla małych jednostek "Marina"), 17.00 - mecz III ligi Arka - Raków Częstochowa (stadion).

  Imprezy towarzyszące: 12.00-15.00 - studio piosenki Nowosolskiego Domu Kultury oraz młodzi artyści z Sulechowa, kiermasz taniej książki (Harcerska Górka).


 • NIEDZIELA:

  16.00-18.00 - młodzieżowe zespoły z Ukrainy, 18.00-19.30 - Gedia Blues Band, 19.30-21.15 - Make Up, 21.15 - otwarcie Alei Gwiazd, 21.30 - Perfect, 23.15 - pożegnanie Warzelnika, 23.30 - pokaz sztucznych ogni.

  Imprezy sportowe: 10.00-15.00 - turniej piłki nożnej o puchar Józefa Młynarczyka (stadion MOSiR-u), 10.00-13.00 - turniej piłki nożnej "My mamy też gramy" oraz "Orliki" i "Żaki" (boiska przy ul. Matejki), 10.00-16.00 - turniej siatkówki plażowej mężczyzn Odra Cup (boiska w pobliżu przystani dla małych jednostek "Marina"), 11.00-17.00 - zawody modeli pływających (przystań "Marina").

  Imprezy towarzyszące: 12.00-15.00 - pracownia muzyczna NDK, koncert zespołów Jazz On Time oraz Hush, zespoły śpiewacze "Wrzosy" i "Jutrzenka", 15.00 - koncert Parafialnej Orkiestry Dętej Fermata Band, kiermasz taniej książki (Harcerska Górka).

  Rejsy statkiem wycieczkowym: co godzinę od 9.00 do 19,00 (przerwa 13.00-14.00). Bilet - 8 zł (dzieci do lat 3 za darmo).
 • Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!
  Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska