Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Sól: Toksyczna bomba cały czas tyka...

Jakub Nowak 68 387 52 87 [email protected]
Nowa Sól: Toksyczna bomba cały czas tyka...Kilka miesięcy temu pojawiła się nadzieja, że hałda zostanie przerobiona na paliwo. Jednak do tej pory nic w tym kierunku nie zrobiono.
Nowa Sól: Toksyczna bomba cały czas tyka...Kilka miesięcy temu pojawiła się nadzieja, że hałda zostanie przerobiona na paliwo. Jednak do tej pory nic w tym kierunku nie zrobiono. Filip Pobihuszka
Plan usunięcia hałdy stoi w miejscu. Nie spotkano się też z inwestorem, który mogłby przerobić ją na paliwo.

Sprawa usunięcia toksycznych odpadów, które zalegają na terenie byłego Dozametu, ciągnie się już 13 lat. Wielokrotnie opisywaliśmy problemy prawne związane z tą sprawą, a także przepychanki między poszczególnymi instytucjami. Kilka miesięcy temu pojawiła się jednak pewna nadzieja... Okazało się bowiem, że do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zgłosiła się firma ze Śląska, która chętnie postawiłaby w Nowej Soli instalację, żeby przerabiać odpady na paliwo. - Proces przetwarzania hałdy miałby polegać w dużym skrócie na jej rozrzedzeniu i rozpuszczeniu - opowiadał nam wtedy Andrzej Śmigielski z Eco-Project. - Efektem końcowym byłaby ciecz podobna do mazutu - tłumaczył na naszych łamach mężczyzna. Namiary na firmę zostały przekazane, dzięki pomocy WIOŚ, władzom powiatu oraz miasta, które, jak opisywaliśmy w maju, planowały podróż do Czechowic-Dziedzic, by sprawdzić, jak wygląda cały proces.  Od tego czasu minęło kilka miesięcy... Postanowiliśmy sprawdzić rozwój wydarzeń. I...?

          - Do żadnego spotkania jeszcze nie doszło - odpowiedział nam w środę krótko, w dosłownie jednym zdaniu, A. Śmigielski, który przebywał akurat za granicą. O dalsze ruchy w tej kwestii zapytaliśmy też bezpośrednio starostwo, jednak do środy nie udało się uzyskać oficjalnej odpowiedzi. Nieoficjalnie pracownicy mówili nam jednak o problemach natury prawnej, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie dotyczące własności gruntów...

       Czy ta bomba może zostać więc kiedykolwiek rozbrojona? - Przykłady z całej Polski pokazują, że tak - odpowiada mi szefowa WIOŚ, Małgorzata Szablowska. - Wiele samorządów otrzymuje pieniądze na likwidację bomb ekologicznych, doskonale widać to zwłaszcza w sąsiedniej Wielkopolsce - tłumaczy. - Trzeba jednak wykorzystać okazję, póki jeszcze są na to środki... - dodaje na koniec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska