Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa Sól z drogi

CZESŁAW WACHNIK (68) 324 88 29 [email protected]
Tomasz Gawałkiewicz
Samorządowcy z sąsiednich województw razem z Lubuskiem będę protestować przeciwko planom zmiany przebiegu trasy szybkiego ruchu z północy na południe.

Lada dzień na biurko prezydenta, premiera i ministra infrastruktury trafi wspólny protest samorządów województw lubuskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Postanowiły one zjednoczyć siły w obronie trasy szybkiego ruchu S3 (ze Szczecina, przez Gorzów, Zieloną Górę do granicy z Czechami) i próbami zastąpienia jej połączeniem prowadzącym ze Szczecina do Poznania i Wrocławia.
- Nowe propozycje są kuriozalne, wadliwe i sprzeczne z interesami naszego regionu - podkreśliła Krystyna Kęcka-Piotrowska z Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. - Dla nas najważniejsza jest S3, dlatego popieramy sprzeciw województwa lubuskiego.
Od kilku dni piszemy o planach likwidacji drogi szybkiego ruchu S3. Propozycję taką można odnaleźć w studium zagospodarowania przestrzennego obszaru pogranicza polsko-niemieckiego, które na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury powstaje w Instytucie Geografii Polskiej Akademii Nauk. Obok planów zepchnięcia na dalszy plan S3, która jest osią rozwoju nie tylko Lubuskiego, ale też całego pogranicza, można tam znaleźć inne groźne dla naszego województwa sugestie.

Nowa Sól z drogi

Autorzy studium przewidują np. że Nowa Sól, Żagań, Żary to obszary - cytując autorów opracowania - depresji gospodarczej (regres gospodarczy) a Lubska i Gubina dodatkowo - także cytat - depopulacyjne (spadek ludności).
Wnioski wynikające ze studium były już dwukrotnie oprotestowane przez samorząd województwa lubuskiego. Na razie bezskutecznie. Być może teraz to się zmieni. Oto z wnioskami zawartymi w opracowaniu nie zgodzili się także przedstawiciele samorządów i wojewodów z Zachodniopomorskiego, Wielkopolski, Dolnego Śląska i Lubuskiego którzy spotkali się wczoraj w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

Muszą się liczyć

Przeciwko wnioskom zawartym w studium, oprócz Kęckiej-Piotrowskiej, zaprotestował przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu Tomasz Polański. - Jesteśmy zainteresowani powstaniem S3 bo wpłynie ona na rozwój okolic Legnicy i Jeleniej Góry - podkreślił.
Projekt budowy drogi S3 poparł także przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Arkadiusz Błachowiak. - Protestujemy przeciwko pomysłom zastąpienia drogi S3, innym szlakiem, który łączyłby Szczecin ze stolicą Wielkopolski - wyjaśnił. Jego zdaniem poznaniacy pojadą autostradą A2 do Jordanowa, a następnie S3 do Szczecina. To najlepsze połączenie dla stolicy Wielkopolski.
- Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że urzędnicy w Warszawie nie mogą ponad głowami samorządów tworzyć koncepcji, które są szkodliwe nie tylko dla lokalnych społeczności, ale także dla interesu państwa - dodał wicemarszałek województwa Edward Fedko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska