Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa ustawa śmieciowa u wielu budzi lęk

Rafał Krzymiński 68 324 88 44 [email protected]
Nowa ustawa śmieciowa wchodzi 1 lipca i przynosi rewolucyjne zmiany. Nasi Czytelnicy mają w tej sprawie mnóstwo pytań, a my jesteśmy od tego, żeby pomóc. O odpowiedzi poprosiliśmy Wojciecha Jankę z ZGKiM.

Do kiedy należy złożyć deklarację śmieciową?
Pierwotnie do 15 maja, ale ten termin został wydłużony do 31 maja.

Czy Zielonogórski Związek Gmin przyjmie deklaracje od spóźnialskich?
Tak. Nikt z tego powodu nie będzie ukarany.

A jeśli ktoś nie odda deklaracji. Z braku czasu wiele osób zapomina o sprawach urzędowych. To niesprawiedliwe, żeby nakładać na nie kary finansowe.
Po 1 czerwca osoba, która nie wypełni deklaracji śmieciowej otrzyma decyzję administracyjną z informacją o stawce za wywóz śmieci, którą będzie musiała zapłacić. Ta opłata jest rodzajem podatku i nikt jej nie uniknie.

Jak często będą odbierane nasze śmieci?
Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy. W mieście Zielona Góra oraz sąsiednich sołectwach: Drzonków, Krępa, Nowy Kisielin, Łężyca, Ochla, Przylep, Racula i Stary Kisielin odpady zmieszane będą odbierane przynajmniej raz w tygodniu. Choć są i takie miejsca, gdzie śmieciarki pojawią się nawet trzy raz w tygodniku, np. opróżnią pergole przy ul. Lisiej. Odpady selektywne z kolei zabierane będą raz na dwa tygodnie. W gminie Zielona Góra (miejscowości: Barcikowice, Jany/Stożne, Jarogniewice, Jeleniów, Kiełpin, Ługowo, Sucha, Zatonie i Marzęcin), Czerwieńsk i Świdnicy odpady zmieszane będą zabierane raz na dwa tygodnie, a selektywne raz na miesiąc. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w tych miejscowościach, w których pojemniki będą opróżniane częściej, wywóz śmieci kosztuje więcej.

A jak to będzie z selekcją śmieci na osiedlach. Każdy lokator ma płacić tyle samo. Jeśli ktoś segreguje śmieci, stawka ma być niższa. Tylko jak to sprawdzić?
Ustawa nie precyzuje, w jaki sposób należy rozliczać selektywną zbiórkę odpadów, prowadzoną przez wspólnoty mieszkaniowe i na osiedlach. Trudno będzie skontrolować mieszkańców, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków. Normy selekcji odpadów nie są wyśrubowane. Na każdym osiedlu rocznie trzeba będzie odzyskać (poddać recyklingowi) 6 proc śmieci.

W jaki sposób będą pobierane opłaty śmieciowe?
Dla mieszkańców bloków niewiele się zmieni. Opłata śmieciowa to rodzaj podatku, z którego zarządcy nieruchomości będą się rozliczać z Zielonogórskim Związkiem Gmin. Zarządcy nieruchomości zapłacą ten podatek na podstawie deklaracji śmieciowych, które wypełnią za swoich mieszkańców (zaznaczą w nich, ile osób będzie segregować śmieci.) A potem z czynszu pobiorą należność. Te informacje będą aktualizowane na bieżąco.
Osoby mieszkające w domkach jednorodzinnych z kolei we wzorach deklaracji otrzymały numer konta, na jaki będą musiały wpłacić pieniądze. Uwaga, opłata będzie miesięczna, ale pieniądze na konto należy wpłacać co kwartał. I tak za trzeci kwartał trzeba będzie zapłacić do końca sierpnia, za czwarty do końca listopada.

Gdzie będą działać punkty selektywnej zbiórki odpadów?
Przewidywane są dwa punkty selektywnej zbiórki odpadów - w Zakładzie Zagospodarowania Odpadami przy ul. Wrocławskiej 73 (wjazd z Raculi) lub przy al. Zjednoczenia 110c. Będą tu przyjmowane: papier, tworzywa sztuczne, szkło białe i kolorowe, metale, opakowania wielomateriałowe, odpady komunalne ulegające biodegradacji, czyli drobne gałęzie, drewno, skoszona trwa, liście, resztki żywności, obierki, fusy, trociny, skorupki jaj oraz opakowania ulegające biodegradacji, meble i inne odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, chemikalia, odpady zielone, odpady budowlane i rozbiórkowe. Uwaga, opony samochodowe będzie można zostawić wyłącznie przy ul. Wrocławskiej 73.
Wszystkie wspomniane odpady mogą być dostarczone luzem, jak i w workach.

Ile będą nas kosztowały worki do segregacji odpadów?
Koszt worków będzie ujęty w opłacie.

Miasto dotychczas zbierało odpady wielkogabarytowe. Czy po 1 lipca coś się zmieni?
Nie. Zielonogórski Związek Gmin będzie odbierał odpady wielkogabarytowe dwa razy w roku, wiosną i jesienią (tak jest obecnie). Krzesła, szafy, tapczany, dywany czy łóżka należy wystawić wówczas przed posesję.

Jestem mieszkańcem Zawady. Nie mogę zrozumieć, dlaczego śmieci musimy zbierać do worków, a nie do pojemników na odpady. Worek może się łatwo uszkodzić i śmieci będą porozrzucane po okolicy.
Są dwie sprawdzone metody segregacji odpadów. W zabudowie wielorodzinnej stosujemy pojemniki, w domkach jednorodzinnych zaś worki na śmieci. Kilka lat temu w niektórych wsiach wystawiliśmy pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Ten system się nie sprawdził, bo mieszkańcy wrzucali do nich wszystkie odpady z gospodarstw domowych. Pojemniki szybko się przepełniały, a gminy musiały przez to ponosić dodatkowe koszty sprzątania terenu.

Gdzie należy wrzucić psie odchody?
Psie odchody wrzucamy do pojemników z odpadami zmieszanymi.

Co zrobić z przeterminowanymi lekarstwami?
Stare lekarstwa nie znajdują się w wykazie odpadów niebezpiecznych. Czyli, jeśli ktoś je wyrzuci do pojemników z odpadami zmieszanymi, nie łamie prawa. Zielonogórski Związek Gmin daje jednak mieszkańcom możliwość przyniesienia lekarstw do dwóch punktów: Zakładu Zagospodarowania Odpadami przy ul. Wrocławskiej 73 (wjazd z Raculi) lub przy al. Zjednoczenia 110c.

Czy śmieci zmieszane i posegregowane będą odbierać te same samochody?
Zgodnie z ustawą nie można mieszać takich odpadów.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska